| soimos a întrebat:

Daca Biblia ne invata CLAR in Ioan 8:44 ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca a ucis foarte multi oameni, oare cum sa-l credem pe Isus ca Dumnezeu atunci cand este dovedit ca biserica sa a comis zeci de milioane de omucideri?
Pai ce facem?
Contrazicem Biblia care ne invata dupa ce il recunoastem pe Satana?
Daca pe langa asta mai punem si faptul ca in Deuteronom (adica in Lege) in cap. 13:1, chiar Dumnezeu le spune celor care Il urmeaza pe El, sa se fereasca de cei care fac minuni pentru a fi crezuti Dumnezei.
Atunci cum ramane?
Contrazicem si Biblia si il contrazicem si pe Dumnezeu?

Poi asta este credinta voastra aia dreapta?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus nu a ucis pe nimeni, El a facut numai bine tuturor oamenilor.

| soimos explică (pentru EmaS):

Nici Hitler nu a ucis pe nimeni!
El iubea copii!
De ucis au facut-o oamenii "rai" pentru ca in fond Hitler era un om foarte bun... doar pacat ca l-a adus Dracu pe lume!

| cristi202 a răspuns:

De ce citesti Biblia doar pe bucati? Asa e usor sa o condamni sau sa Il condamni pe Dumnezeu sau Isus.
E usor sa Il crezi pe Isus, daca citesti tot in Biblie ca El a zis ca vor veni multi in Numele Sau si vor omori chiar pe cei ce sunt ai Sai, dar aceia nu vor avea nimic de-a face cu El. Eu pot lua autoritatea unei firme de gaz, si sa merg sa fac "verificari" in apartamente, ca mai apoi sa le golesc furind ce e valoros, dupa ce am vazut ce e acolo. Au fost asemenea cazuri. Faptul ca cineva isi ia autoritatea altcuiva si face fapte urite, nu atesta ca cel ce avea autoritatea este rau sau de acord cu cei ce au facut rau. E doar un fals, un furt al autoritatii. Cei ce chiar sunt urmasi ai lui Isus, cei care chiar sunt ai Lui, iubesc, dau viata protejind-o, sustinind-o, nu omoara.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dar oare cu ce autoritate il judeci pe Iisus si ne judeci credinta? Daca tu nu vrei sa crezi in lumina nu crede! nu te judeca nimeni! Noi nu judecam faptul ca nu crezi in Dumnezeu, nici tu nu trebuie sa ne judeci pentru faptul ca credem il el! Daca esti un om cum se cade ateu sa credincios orcine stie ca suntem toti egali! ca nimeni nu are drepturi nimanui

Tu cu ce drept ne judeci credinta si poporul credincios? Oare daca noi suntem chiar ''prosti'' cu faptul ca credem in Dumnezeu tu nu o sa cobori la prostia noastra daca ne toti critici si judeci credinta?

Inca odata, cu ce drept ne judeci credinta? Ce putere ai asupra noastra?

Daca crezi cu adevarat ca ai dreptate! Dece pierzi timpul judecand pe cineva care ''nu exista'?'

Cel intelept rabda si tace, cel naiv se dezmiarda si plange!

Nu judeca ca sa nu fii judecat!

Daca chiar crezi ca ai dreptate, continuati studiile deoarece niciodata nu ''stii prea multe'', si nu pierde vremea judecand crezand ca stii destule! Deoarece repet niciodata nu se ajunge ''sa stii destule''!

Suntem toti egali, nimeni nu are dreptul sa judece pe altul!

Pace tie big grin

| soimos explică (pentru OOOLEOOO):

Ce-ai patit de repeti mereu acelasi lucru ca o placa stricata?
Ti s-a stricat patifonul

Eu va judec in calitate de Dumnezeu, pentru ca insusi Dumnezeu din Biblie inca de la creatie a recunoscut ca cei care au gustat din fructul cunoasterii binelui si raului au devenit DUMNEZEI ca "ei" (zic ei pentru ca Dumnezeu a spus "ca noi")

Si cred ca in calitate de Dumnezeu am voie sa te judec si pe tine?
Nuuu?

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Salut!

Amice, din cate stiu eu din istorie si religie (nu sunt un as in vre una), nu Iisus Hristos a omorat oameni si aprovocat razboaie. Aia care au facut asta suntem noi oameni, religia e o idee, un principiu, un mod de viata sau cum vrei tu sa o iei buna. Din pacate ca orice lucru bun ajuns in mana oamenilor a fost distrusa si din ceva bun a ajuns noua unealta de pornit razboaie. Iisus Hristos a spus ca trebuie sa ii aduci pe oameni pe calea cea buna cu vorbe, nu cu foc si sabie.
Cred ca probabil esti ateu, ai si tu drepteatea ta sa nu fi credincios, dar religia de la inceput si ceea de acum nu prea seamana, la inceput religia ne invata ca trebuie sa traim o viata de pocainta, sihastrie si post, nu ca avem bani, masini si tot restul (asta e valabil pentru biserica). Sa iti mai zic ceva, stiu ca relligia nu e ceva ce poti demonstra, eu o consider utila, din simplul motiv ca iti da un mod de eliberare spirituala si de linistire (spovedania, rugaciunea in care ii zici lu Dumnezeu ce ai pe suflet, etc), alt motiv e faptul ca iti dau un set de reguli morale, precum cele 10 porunci.
Poate sunt eu slab, dar e relativ bine sa stii ca vei fi rasplatit pentru faptele tale bune si ca vei avea un loc caldut si linistit, unde sa te "odihnesti" vesnic.

In legatura cu faptul ca Dumnezeu a spus sa nu ne inchinam la alti dumnezei.
Din moment ce Iisus Hristos e fiul Sau, Acesta e admis, ca si un Dumnezeu la care sa te poti inchina. Sa sti ca sunt religi care cred in Dumnezeu, dar nu si in Iisus Hristos, deci nu te obliga nimeni sa crezi in Iisus Hristos.

Mi-a placut ultima intrebare: "Poi asta este credinta voastra aia dreapta?"

Tare rau, sa iti zic si eu una: Poi asa intrebari pui, fara sa te informezi inainte?

Tare intrebare, nu?

Omule, nu sunt un bun cresti, dar nu vad de ce te doare pe tine de ce crede vecinu in Dumnezeu, tu ai grija de ograda ta si informeaza-te inainte.

P. S. Scuza-mi greselile de gramatica si nu lua personal ultima fraza!

| soimos explică (pentru ZambetulNebuniei):

1) Conform logicii tale nici Hitler nu a omorat pe nimeni, deci nu este vinovat de ceea ce au facut oamenii in numele lui!
2) Nu ti se pare extrem de putin un cod moral cu doar 10 porunci intr-o societate in care codul penal contine zeci de mii de pagini?
3) Crestinismul inca de la inceput a fost conceput ca o forma de indobitocire si manipulare a maselor, astfel ca sa devine niste oi smerite si supuse care asculta si fac tot ceea ce li se cere, oi care se duc singure sa dea informatii negative despre sine tocmai lupului in blana de miel, se lasa belite financiar pentru a da lupului tot ce au, pentru ca vor primi insutit dupa ce lupul le omoara si le pune pielea pe batz!
Tinand cont de aceste realitati bisericesti, nu ti se pare ca religia este cea mai abila sarlatanie si ticalosie pusa la cale de Diavol?

| ZambetulNebuniei a răspuns (pentru soimos):

Prietene, esti genul de om care intelege ce vrea, chiar daca n-are din ce.

1)Religia, spre deosebire de Hitler e un mod de viata si un principiu, Hitler a fost un tiran si un ateu care a ucis evrei, pentru credinta lor. Hitler si-a ales singur cale, pentru ca fiecare alege ce vrea, religia e un mod de viata, care a fost folosit pentru a se creea razboi de catre oameni. Chiar daca nu vrei sa recunosti oameni sunt cele mai animalice animale de pe Pamant.

2) In vremea in care erai ucis, atacat, violata (dupa caz), oricand, in vremea in care nu existau legi care sa fie respectate, in vremea aia, cele zece porunci erau un mod de ordine.

3) Cred ca nu ai citit tot ce am scris, am zis ca crestinismul actual si cel primordial nu seamana. Stiu ca vrei doar sa demonstrezi ca esti inteligent si ca noi crestini (nu sunt unul chiar bun, dar sunt), credem in ceva inexistent, dar fi atent aici: Cel ce nu vede ce nu exista e predestinat sa traiasca in intuneric, cel ce nu crede si nu vede decat cu ochi nu va intelege lumea asta.

Asta e una din ideeile mele despre viata, e dreptul tau sa nu fi de acord cu mine, dar cat timp tu alegi sa fi ateu si nimeni nu se baga peste tine, nu mai incerca sa te dai mare geniu filozof si nu mai incerca sa demonstrezi ca crestinismul e un lucru rau. Ideea de baza a fost buna, dar datorita oamenilor a fost distrusa.

P. S. Inainte sa mai te dai genial, incearca sa nu mai alegi pasaje si idei fara legatura. Vrei sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu sau ca religia e o idee rea, bine, e dreptul tau, dar nu mai selecta ideei incomplete si mai bine informeaza-te inainte sa incerci sa spulberi ceva.

Sa distrugi ceva fara sa-l cercetezi mai intai, nu prea ai cum sa il distrugi, pentur ca nu sti de ce sa te legi.

Bafta, in a te da filozof si mare revelator, in alta parte sau macar cerceteaza inainte.

| ateuNEGATIV a răspuns:

A mea este baniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iubirea si sanatatea

As vrea sa-ti spun ceva
Dar nu stiu cum sa fac
Nu vreau sa te ranesc
Mai bine ar fi sa tac
Oricat as suferi
Tu nu meriti sa stii
Motivul pentru care te voi parasi

Refren:
De cate ori am plans si te asteptam sa vii
De cate ori eu am facut din noapte zi
Iar daca te-as ierta as suferi mai mult
Mai bine plec acum si incerc ca sa te uit

Maine cand am sa plec
Iti las scris pe un bilet
Un rand si o lacrima
Si nu te mai astept
Decat o dragoste ce nu mai are rost
Mai bine sa uitam ce intre noï a fost