| Inferno a întrebat:

„Dacă cineva vrea să susțină că Dumnezeu a inspirat fiecare cuvințel al scripturii, ce rost ar avea asta dacă nu avem cuvintele originare ale scripturii? În anumite locuri, așa cum vom vedea, pur și simplu nu putem fi siguri că am reconstruit cu acuratețe textul original. Este cam greu să știi ce înseamnă cuvintele Bibliei dacă nici măcar nu știm care sunt cuvintele ei!

Aceasta a devenit o problemă pentru viziunea mea asupra inspirației, căci mi-am dat seama că nu ar fi fost mai dificil pentru Dumnezeu să păstreze neștirbite cuvintele scripturii decât i-a fost să le inspire inițial. Dacă el dorea ca poporul său să aibă cuvintele sale, cu siguranță i le-ar fi transmis lui (și poate le-ar fi transmis cuvintele într-o limbă pe care s-o înțeleagă, mai degrabă decât în greacă și ebraică). Faptul că nu avem aceste cuvinte ne arată, gândeam eu, că el nu le-a păstrat pentru noi neștirbite. Iar dacă el nu a produs acest miracol, nu pare să existe niciun motiv de a crede că el a produs miracolul anterior, cel de a inspira aceste cuvinte."

Bart D. Ehrman -Cercetator american al noului testament.

Pareri?

11 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Pacat ca nu avem cuvintele originale. Sunt sigur ca ar face biblia si mai stupida decat e.

| AirănMeidăn a răspuns:

In concluzie, biblia exista pentru ca in biblie scrie ca exista.

| martzian a răspuns:

Diferentele minore - datorate transmiterii - nu au alterat mesajul. Dumnezeu a ingaduit asta. Poti spune acelasi lucru formuland in mod diferit frazele. Dar ceea ce Dumnezeu a vrut sa spuna... s-a pastrat si s-a pastrat bine. Dovada vietilor cu adevarat schimbate ale crestinilor practicanti care au au inteles Biblia ca un adevarat manual de viata. Unul dintre cei care au experimentat asta va scrie aceste cuvinte.

Concluziile domnului in cauza au fost analizate punct cu punct si au primit un raspuns pe masura din partea mai multor autori. Nu stiu ca domnia sa sa fi avut o reactie articulata la ele.

Recomand "Misquoting Truth: A Guide to the Fallacies of Bart Ehrman's MISQUOTING JESUS" a lui Timothy Paul Jones. Cred ca am vazut-o si in format ebook, sper sa nu ma insel.

| Inferno explică (pentru martzian):

Am inteles ce afirmi, insa nu si pe ce te bazezi.

Daca tinem cont de faptul ca, in general, copistii aveau prostul obicei de a-si usura munca, scurtand textul, de faptul ca Biblia a trecut prin mana a mult mai multi copisti. Si daca tinem cont si de ce spune Bart Ehrmans, putem ajunge la concluzia ca diferentele sunt mai mult decat "minore".

"Dovada vietilor cu adevarat schimbate ale crestinilor practicanti..."

Sper ca e o gluma, pentru ca asa nu constituie o dovada istorica in adevaratul sens al cuvantului.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Am inteles ce afirmi, insa nu si pe ce te bazezi." - Eu nu am de gand sa mai fac o polemica pe tema asta cu tine. Unii dintre noi mai si muncim, avem familii si viata privata. Daca esti interesat cu adevarat, dai search pe google, platesti undeva la 40 si ceva de lei si ai raspunsul. Din pacate stiu ca te doare in basca, scopul tau e aruncarea cu rahat. Da, din pacate, pentru ca stiu ca poti mai mult de atat.

O dupa-amiaza frumoasa!

| Inferno explică (pentru martzian):

Ma tem ca, vorbind strict din punct de vedere logic, atat timp cat afirmi ceva trebui sa-ti si sustii afirmatia. In caz contrat se numeste afirmatie nefondata si are valoare egala cu zero, indiferent daca interlocutorul are de gand sau nu sa intretina o polemica, sau daca are sau nu familie si viata privata. Poate te va surprinde, insa aceste amanunte legate de familie si viata privata, nu sunt specificate nicaieri atunci cand vine vorba de afirmatii nefondate. Nu scrie nicaieri faptul ca daca interlocutorul are familie si viata privata atuni nu mai este obligat sa-si sustina asertiunile.

Te-as mai intreba ceva, chiar mai multe lucruri, insa dupa as da impresia ca cersesc polemici pe TPU... Si nu vrem, o, nu vrem sa fim lipsiti de eleganta, chiar nu vrem sa se intample o asemenea catastrofa.

| Inferno explică (pentru martzian):

Nu asta am vrut sa scriu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aha.asa e.da pintru mini nu-i nisi o chedica in a crede in umnezeu si cele zace poronci.imi placi povestea asta biblia,ma satisface telectual si religios, deci parerile sersetatorilor nu prea ma interesaza, cata vreme ei nu incearca decat, sa nu creada, nicidecum sa caute pe Domnul si sa adune cunostinta despre el.

| FreespiritTemistocles a răspuns:

,,Este cam greu să știi ce înseamnă cuvintele Bibliei dacă nici măcar nu știm care sunt cuvintele ei!''
Aici a nimerit-o, fiindca acest om stia că ce a fost candva,, original'' acum nu mai este nici pe departe. Omul este cea mai perfidă fiinta, deoarece a stiut ( unii) sa profite de ignoranta si idiotenia altora, manipulandu-i si escrocandu-i cu tot felul de falsitati spirituale!

| doctorandus a răspuns (pentru FreespiritTemistocles):

Ceea ce scrie Ehrman in cartile lui de stiinta popularizata e ceea ce se preda in orice universitate importanta din SUA. Atat ca Ehrman nu crede ca a fost o conspiratie. El recunoaste ca vasta majoritate a greselilor de copiere ale Bibliei sunt lipsite de importanta. Insa unele, rare, au o importanta teologica majora.