| anonim_4396 a întrebat:

Daca citesc biblia ce anume mai important sa citesc? am auzit ca unele parti din vechiul testament au fost modificate de noul testament deci ce sa citesc? dupa care dintre cele 2 sa ma iau mai mult?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa citesti toata Biblia pentru ca Vechiul Testament este umbra lucrurilor viitoare.Dar, este mai bine sa citesi Noul Testament de la Domnul Isus incoace. Daca pui in practica tot ceea ce inveti din Noul Testament, esti mantuit.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Am un loc in rai? daca citesc desi o cam stiu noul testament

| Allrc24 a răspuns:

Parca esti ateu.deci nu crezi nici in diavol. de ce dracuiesti atunci?

| Allrc24 a răspuns:

pentru lux :parca esti ateu.deci nu crezi nici in diavol. de ce dracuiesti atunci?

| ZvT a răspuns:

La cât de puţin credibilă a devenit biblia eu prevăd încă un update, aşa că tot ce citeşti tu acum în biblie nu o să mai aivă valoare peste câţiva ani, nu că acum ar avea.

| trolololo a răspuns:

Genial răspunsul laughing

| noreligion a răspuns:

Biblia o poti citi ca pe o lectura suplimentara.Vechiul testament este o culegere de povesti evreiesti, mai putin primele 5 capitole(thora),care se spune ca i le-a dictat marele maimutoi paros lui Moise pe cand acesta vorbea cu o tufa,iar noul testament este tot o colectie de,, povesti'' compilata de Ieronim(biblia vulgata)si adaugand evangheliile scrise sub indrumarea lui Pavel, asa ca nu vei avea ce sa inveti dintr-o carte de povesti de adormit...cre(s)tinii.

| Raniia a răspuns (pentru noreligion):

Nu poti întelege Biblia cum ai putea întelege scrierile lui Platon sau ale lui Socrate Îi poti studia pe marii filozofi cu mintea naturala(firesca) si prin multa sârguinta poti întelege gîndirea lor profunda. Daca Biblia ar pute fi înteleasa de omul firesc(natural), ar fi o carte obisnuita si nu ar mai putea fi numita Cuvintul lui Dumnezeu.Pentru a primi îivataturile ei, trebuie sa fi nascut din Duhul., altfel ea va ramîne o carte greu de înteles si închisa.

| noreligion a răspuns (pentru Raniia):

Tea20-,,Daca Biblia ar pute fi înteleasa de omul firesc(natural),ar fi o carte obisnuita si nu ar mai putea fi numita Cuvintul lui Dumnezeu'' Pai si atunci daca nu o intelegeti,de ce incercati sa o bagati pe gat si altora? Si ai spus destul de bine,voi nu intelegeti nici religia si nici stiinta.,,Pentru a primi îivataturile ei,trebuie sa fi nascut din Duhul.'' Lol! Eu stiu ca pe copii ii aduc pe lume mamele,asa am invatat la scoala. Daca tu ai invatat ca-i aduce duhul...(lol,ca nu ma pot abtine din ras), este treaba ta. Spune-ne si noua, in ce carte de anatomie scrie ca oamenii sunt adusi pe lume de stafii!

| Raniia a răspuns (pentru noreligion):

Lista completa a personalitatii umane:duhul, sufletul si trupul. Duhul-a fost insuflat in mod direct de catre Dumnezeu la creatie.El este capabil de legatura si comuniunea directa cu Creatorul.(Corinteni6, 17). Dumnezeu a comunicat in mod direct cu duhul omului si prin duhul omului cu sufletul lui. Împreuna -duhul si sufletul omului-se exprimă prin trup(1 Tesal.5, 23). Omul,, spiritual'' este unit cu Dumnezeu prin duhul sau, si astfel poate sa primeasca revelatie spirituală direct de la Dumnezeu(1 Corint.2-14,15)Să traiesti după trup înseamnă să trăiesti in conformitate cu ce dictează simturile, dar să trăiesti prin Duhul înseamnă să intri sub influenta Duhului!(Romani 8, 13)Daca ai rabdare citeste versetele respective, si iti vei da seama ce înseamnă sa fi condus numai de Duhul Sfânt si de Cuvânt, ceea ce poate schimba totul în viata ta.Nu cred că o sa întelegi atîta timp cit tu esti un animal cu sînge cald.,, Si fără credintă este cu neputintă să-I fim plăcuti Lui''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule cand te plictisesti faci orice