| necunoscuta123 a întrebat:

Am o întrebare... Vreau sa citesc biblia dar nu o am și vreau sa o citesc după internet și îmi da Vechiul testament și noul testament... Le citesc pe ambele?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum te-a sfatuit un user e mai bine sa cumperi Biblia costa 100 de lei are scrisul mare si numai stai sa te "chioresti" pe net.
Daca vrei sa citesti pe net fa-o, incepe cu Noul Testament si apoi cu Vechiul Testament care este si mult mai stufos, complex si are mult mai multe pagini; asta cum sa citesti este o regula nescrisa dar este mai corect sa incepi cu Noul Testament, desi Biblia este formata din Vechiul Testament si Noul Testament iar primul ca si desfasurare si cu care incepe Biblia este Vechiul Testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! E muuuult de citit.Ar fi bine sa o cumperi sa o ai in casa sau sa o imprumuti de la biblioteca.Nu e bine sa stai sa citesti de pe net.Pot fi greseli si tu iti poti inbolnavi ochii dar daca vrei asa le poti citi de pe net si da, pe ambele.Ar fi destul de bine.
Lectura placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...dar poți începe cu Noul Testament, care este desăvârșit. Vechiul Testament este o umbră imperfectă a desăvârșirii revelate de Dumnezeu prin Isus Hristos.

| rapandula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca incepe cu Vechiul Testament 100% va deveni ateu laughing laughing
De-aia va feriti toti sa-l puneti sa citeasca in ordine.

| Dintrebare a răspuns:

Poti sa ti le printezi eventual, probabil ca o sa fie util sa faci si sublinieri, etc. Si sa incepi cu vechiul testament si apoi sa continui cu noul. Dar eu zic ca e o carte greu de citit. O sa vezi ca mereu se fac trimiteri. Eu as recomanda sa cauti ceva mai simplu pe tema asta, pentru inceput.

| rapandula a răspuns:

O poti citi de aici:
https://biblia.resursecrestine.ro/geneza
Poti customiza fontul, poti sa asculti audio foarte clar, poti selecta trimiterile sau versetele, e cel mai bun site.
Iti recomand sa le citesti in ordine. De la Geneza pana la Apocalipsa.

| Monst a răspuns:

Biblia se citeste pe versete si capitole.O Biblie in format natural se gaseste la orice magazin bisericesc si are scrisul mic dar vizibil.Intai se citeste Vechiul Testament si apoi Noul Testament. Poti sa incepi cu ce carte vrei tu. Daca vrei sa le citesti pe ambele va dura foarte mult deoarece sunt foarte lungi si trebuie intelese.

| asuari a răspuns:

Eu spun sa îți achiziționezi una de la o librărie sau de la magazinul unei biserici, că e mult mai practic așa.
Acum, revenind la întrebare, poți începe cu care vrei tu. Însă, părinții recomanda să se înceapă cu Noul Testament

| KsfNksf a răspuns:

Asta-i bună! Câți ani ai? Nu știai că Biblia e formată din Vechiul și Noul Testament?
Serios vorbind, dacă vrei să citești despre Iisus citește din Noul Testament cele 4 evanghelii. Dacă vrei crearea lumii, citește Geneza din VT. Dacă vrei despre profeți și evrei, cam tot VT. Dacă vrei ce-au scris apostolii, citește ce-a mai rămas din NT (afară de evanghelii).