| LupusDei1993 a întrebat:

Daca crestinii se cred superiori cu zeul lor imaginar, atunci de ce sa nu vin si eu cu propaganda mea religioasa?
Se numeste religia pastafariana, iar adeptii se inchina monstrului zburator de spaghete fiind drept zeul creator (al spaghetelor)

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca religia ta imaginara va insuma circa doua miliarde ( 2.000.000 ) de oameni in viata care va adera la ea si va supravietui (ca religie) peste 2000 (doua mii) de ani atunci poti sa deschizi gura ca sa ti-o umplii cu "spaghete".

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Oare cat insuma crestinismul la inceput? Si uite unde a ajuns secta iudaica rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Stii ca acum suntem in secolul 21, nu? Sectele mai noi aparute, nu o sa supravietuiasca mult. Crestinismul a avut noroc.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

A supravietuit atat de mult deoarece Elitele au permis asta, de asta fiind si o religie de "masa", fiind chiar creatia lor. Dar o sa se descotoroseasca de asta dupa un viitor razboi mondial.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

"Sectele mai noi aparute, nu o sa supravietuiasca mult. "
Ai ajuns si mama Omida. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Sti sa faci distinctie intre crestinism si iudaism de bangui atat despre ele?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Care elite, de unde atea elite. Credinta in zei (paganism) era cu mult mai raspandita in secolul unu decat crestinismul. Ca a fost ceva care a facut crestinismul sa evolueze este peste putinta ta de intelegere. Cand va fi un razboi de care spui tu nu va mai fi nici o elita mondiala si din nefericire vor dispare toti cei din "secta" ta, nu va mai ramane decat o parte dintre crestini sau adepti.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Crestinismul a fost raspandit prin teroare, moarte si sabie, iti recomand sa citesti niste carti de istorie a religiilor. Sectele pseudocrestine au o vechime de maxim 200 de ani si au la baza conceptul de "Doomsday" inca de la inceptie. Crede-ma ca nu va fi niciun sfarsit al lumii, ci o noua era al Noii Ordini Mondiale, si daca nu vor fi niste oameni sa masacreze cateva mii de persoane influente ce conduc lumea, atunci va fi vai si amar. Nu vine niciun mantuitor, ca nu exista.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Simplu.Crestinismul si islamul sunt copiii iudaismului.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cine? Constantin cel Mare?

| Octavian199 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Vezi ca stii cum a fost raspandit.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Este evident ca nu sti nimic despre istorie, ce sa mai vorbim de religie. Sfarsitul este AICI dar tu nu-l poti vedea pana nu-si va face efectele dar veti vedea asta cand nu mai este nimic de facut, adica cand va fi prea tarziu.

| LupusDei1993 explică (pentru danut):

Du-te ca m-ai dat gata laughing
Adica Noe a cutreierat zeci de mii de kilometri pe toate continentele si oceanele sa salveze cate doua din fiecare specie existentam, asta insemnand ca arca trebuia sa aiba dimensiuni mult, mult mai mari ca sa poate sa tina atatea animale cat SI hrana.
Deci, Ratiunea 1, Biblia 0 in acest caz.
Si cum zicea si Ray, de 2019 de ani tot vine "sfarsitul", dar in cazul tau de cateva sute de ani de cand s-a infiintat secta laughing

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Adica Noe a cutreierat zeci de mii de kilometri pe toate continentele"
Este evident ca nu ai citit Biblia si mai faci comentarii la RELIGIE.
"atatea animale cat SI hrana."
FARA HRANA, doar pentru oameni si pentru animalele curate, restul erau in HIBERNARE.

| RAY a răspuns:

De ce rad crestini de credinta ta,cata lipsa de respect, bun simt, educatie, credinta ta are acelasi baza ca si credinta lor, acelasi argumente pot fi folosite pentru zeul tau si pentru zeul lor, traim in democratie ai libertatea asta, spor la propaganda

| RAY a răspuns:

Sfarsitul este AICI dar tu nu-l poti vedea pana nu-si va face efectele dar veti vedea asta cand nu mai este nimic de facut, adica cand va fi prea tarziu.

de 2019 de ani tot sfarsitul e aici si supriza nimic

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Au dreptate cu 'sfarsitul', dar nu ala de care zic ei, ci 'sfarsitul anului' rolling on the floor

| minrest a răspuns:

Poti face propaganda pastafariana, asta nu e o problema, dar nu poti sa fi pastafarian, caci pastafarienii au dezavuat cultul tau nazist, in toate variantele, pe care il descriu ca ''exact la antipodul gandirii critice si sistematice, pe care o promovam; de fapt la antipodul gandirii, in general''.

| Mayar a răspuns:

Nimeni nu se crede superior. Iisus a lasat religia crestina ce in 1054 s-a impartit in religia catolica si ortodoxa. Cea ortodoxa pastreaza cel mai bine invataturile din crestinism. De unde am scos astea? Ei bine, de la oameni cu pregatirea necesara, am dat pe la biserica, etc.
Nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu, dar ai fost avertizat/informat!
Cand va veni timpul, vei da socoteala pentru absolut toate alegerile facute, vei fi responsabil pentru tot si va fi prea tarziu sa mai schimbi ceva. Dar repet: tu decizi si raspunzi pentru deciziile tale, nimeni altcineva.

| AC4S4 a răspuns:

Nu te oprește nimeni.

| StrongHeart a răspuns:

Pai tu esti in stare sa iti negi si existenta din cate vad. Existi, traiesti, multumeste-i lui Dumnezeu ca nu ai aparut din senin, boule

| LupusDei1993 explică (pentru StrongHeart):

Chiar am aparut din senin, cu ajutorul parintilor, si nu al unei stafii imaginare :3

| Nilsson a răspuns:

Nu se crede nimeni superior, stai linistit.
Credinta in Dumnezeu din contra, exprima o acceptare a inferioritatii.
Nimeni nu va fi condamnat pentru necredinta ci pentru pacatele care deriva din aceasta, fie ca e vorba de mandrie, aroganta, dispretuire, rautate si altele.

| Octavian199 a răspuns:

Asta e amuzant. Crestinii nici macar nu au zeul lor, se inchina la zeul evreu, aka zeul iudaic.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Ia auzi ce spune danut 2 miliarde de persoane dar uita ca sunt 4000 de culte, religi, secte crestine care se contrazic, ei considera catolici pagani, cu diavolul wow din 2 miliarde am ajuns la un miliard, stai ca ei considera si ortodoxi ca sunt cu diavolul, cu cat mai ramanem oare, nu exista 2 miliarde de crestini si persoane cu anumite religi, ca daca ar fi o singura religie da ar fi 2 miliarde de crestine, dar crestini intre ei se contrazic

| Octavian199 a răspuns:

Si eu sar cu superman rolling on the floorCare ma contrazice ca nu e zeu? rolling on the floorAsa zic benzile desenate, filmele, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legat de propaganda,, toti sunteti influentati cumva Nu trebuie sa citi basme. Detasativa de ce asimilati nu o lu-ati ca buna dreptate orice ar fi.

| unvecin a răspuns:

Mă aștept să găsești adepți curând.

Va trebui însă să conduci discuția în așa fel încât numele religiei tale să fie pomenit de mai multe ori decât creștinismul.

Momentan e abia 1 la 12. happy

Oricum, e interesant de observat cu ce se cred oamenii (mai) superiori. laughing

| BlackOldSun a răspuns:

Zeii mereu s-au comportat ca si oamanii care i-au creat.
Si e o certitudine ca religiile la un momentdat o sa dispara, e si firesc pentru progresul omenirii sa se intample asta, cine vrea sa fie oaie spalata la creier sa ramana cre(s)tin in continuare.

| RaulAlmășan a răspuns:

In Biblie sunt scrise lucruri pe care oamenii nu aveau de unde sa le stie.
Este scris ca pământul pluteste pe nimic.
Iar spre deosebire de alte religii,Dumnezeu nu i-a învățat pe oameni să facă lucruri gresite,care le-ar aduce boli sau jertfe umane care nu aduc beneficii.
Dumnezeu a lucrat inteligent.
Nu ca alti zei, care spuneau că aruncă fulgere cu mâna, sau ca plânge nu stiu cine când plouă.
Biblia da dovadă de o înțelepciune foarte mare.
Nimic din invataturile ei pentru noi, stintific nu pot fi găsite eronate.
Sunt profetiile care sau împlinit.
Iar Biblia nu da dovadă de greșeli geografice.
Oricât ar încerca cineva sa spună ca e o simplă carte, Biblia va rămâne vie.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Poate nu au auzit de gravitatie rolling on the floor

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Pararea ta ...la nivelul tău de inteligentă, nu contează chiar deloc.
Esti cel ce crede ca balenele trebuie scoase din apă la inundatie.
Esti bun laughing

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Asemeanea potop distrugea totul in cale, chiar si balena. Stiind ca un pui de balena are cateva sute de Kg.Cea mai mare balena are aproximativ 178 tone.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Plus.Cum a luat cangurul din Australia? Si animalele ce se gasesc doar in America.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Parca biblia 'zice' ca nimic nu a supravietuit, doar ce era pe arca.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Uite, am sa-ti raspund eu la intrebarea asta. Continentele si relieful au aparut in timpul potopului (daca te duci in muntii nostri sunt locuri unde pe varfuri sunt resturi marine, scoici, schelete de pesti) si asa si cangurul a ajuns in corabia lui Noe.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Întrebarea ta este eronată.
Știind ca Dumnezeu e atotputernic,orice specie dispărută din alte zone putea fi recreată.
Biblia ne spune ca noi oamenii nu cunostem tot ce are legătură cu existenta noastră.
Si spune ca Dumnezeu ne va răspunde la toate întrebările grele ale existenței noastre.
Nu avea nici un folos ca Dumnezeu să ne fi scris in Biblie despre anatomie,fizică,chimie,etc.
Oamenii de atunci dacă ar fi scris Dumnezeu despre creatie extrem de detaliat,se pierdeau de tot.
Dar spre deosebire de alti zei,toate informațiile bibliei care tin de știință, sunt bune.
Sunt prea multe dovezi ca Dumnezeu există si asta face creștinismul sa rămână.
In Biblie se arătă clar ca Dumnezeu lucrează inteligent.
Nu ca ceilalti,, zei".
Savantii atei spun ca nu există îngeri, ca nu au cum sa zboare.
Dar in terodactilii mult mai greii decât oamenii, cred si cred ca puteau zbura.

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Putea fi recreata? Asa interpretezi tu biblia? Unde scrie ca le-a recreat?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Pana atunci nu erau continente.Tu vrei sa zici ca Adam traia sub apa? rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Uite cum afirimi 'crede si nu cerceta' rolling on the floor'Biblia ne spune ca noi oamenii nu cunostem tot ce are legătură cu existenta noastră.'

| Octavian199 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Arata-mi si mie o dovada.Nu dovezile gasite de cei din Mesopotamia.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Octavian199):

Nici savantii nu cunosc,deci ce scrie in Biblie e Adevăr.
Diferența e că Dumnezeu e un fapt real,ateismul e o teorie.
Adică e format dint teorii,scrise din imaginatia unui om.
Biblia vorbeste de lucruri care oamenii nu aveau de unde să le cunoască atunci.
Evoluția susține ca organismele au devenit din ce in ce mai bune,se perfectionau singure.
E nevoie de o inteligență superioară pentru asa ceva.
Evoluția apare când un organism se adaptează la un mediu.
Pe marte si celelalte planete trebuia să fie viață adaptată la acele medii.
Dacă Biblia e falsă,de ce profetiile se împlinesc?
Nu ai sa vezi nici un animal căruia sa îi fie frica de întuneric.
Doar la copii mici.
Sau uneori si la adulti.
Ateii rezumă ratiunea doar la ce pot ei sa cunoască, dacă ceva îi depășește, vin repede si spun ca sunt minciuni.
Când esti crestin in adevărul sens al cuvântului, nu mai poti deveni ateu.
Un creștin simte lucruri diferite de cel ce nu crede.
Practic e imposibil să nu cred, nu fiindcă am citit Biblia ci fiindcă atunci când esti crestin poti vedea multe rezultate ale rugăciunilor.
Si nu pot fi mereu coincidențe.
Doar in teoriile ce sustin ateismul sunt mii de coincidente.