| RobertG101 a întrebat:

"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista, n-ai nimic de pierdut,
Daca nu crezi in Dumnezeu si El exista, risti sa pierzi totul."

Recent am aflat ca m-am indragostit de psihologie si filosofie, am inceput sa vorbesc, sa fiu deschis cu cat mai multe persoane, datorita reinoirii unei credinte abandonate de mine. Fiecare ne alegem stilul de viata dupa imprejurari, anturaje si experientele acumulate pana in momentul de fata. "Trezirea" mea se datoreaza matusii mele care adera la cultul penticostalilor, dar nu face 100% parte din ea, la fel cum nici eu nu sunt 100% catolic.

Intrebarea mea este: credeti ca exista sanse egale ca un om sa se echilibreze si sa devina o persoana mai buna decat a fost pana acum?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

100% sanse. Adevaratul crestinism asta pretinde: ca aduce schimbare in om si il face mai bun, mai echilibrat. Eu in viata mea vad asta, si am vazut-o si in a altora. E o forta atit de puternica incit a transformat criminali si oameni de ultima speta in sfinti.

| doctorandus a răspuns:

Vezi? Pariul lui Pascal iti spune sa crezi in Dumnezeu, dar nu-ti spune care religie ar fi corecta. Ca poti sa crezi cat vrei in Sfanta Treime, daca evreii au dreptate tot in iad te duci.

| sabin89 a răspuns:

Incearca sa fii coerent. La inceput mentionezi ceva despre religie (ca matusa e penticostala, ca tu esti catolic) care ar justifica cumva postarea la aceaste categorie. Dar intrebarea pe care o pui nu mai are nimic cu religia. Este pusa la modul general. Tu zici: Credeti ca ca exista sanse egale ca un om sa se echilibreze si sa devina o persoana mai buna decat a fost pana acum? Intrebarea poate fi pusa oriunde altundeva, la "Conversatii", de exemplu. Sigur ca sunt sanse: prin educatie, prin alegerea anturajului, prin ascultarea mai atent de glasul constiintei samd. Daca pui intrebarea avand in vedere religia, atunci trebuie sa fii explicit: "Credeti ca daca trec de la catolici la penticostali pot deveni o persoana mai buna?", sau "Credeti ca daca ma pocaiesc---?", sau "Credeti ca daca studiez religiile?" sau ceva de genul asta.

| danay72 a răspuns:

Da,mai ales daca permite ca Biblia sa il modeleze. Dumnezeu ne poate ajuta sa ne schimbam, chiar si cand avem un mod de viata foarte gresit. 1Corinteni6:9-11

| T0T a răspuns:

Sunt de acord cu pariul lui Pascal atâta timp cât nu îți consumi și irosești viața ca un fanatic. Deși întrebarea nu prea are treabă cu religia ci doar tu ai vrut să îi oferi o nuanță mai religioasă pot spune fără a mă lega de religie, că orice om are posibiltatea să devină mai bun conform propriilor valori, însă eu cred că este mai ușor să îți schimbi acele valori și să evoluezi în rău totuși. Eminem avea un vers în care zicea de exemplu dacă mai știu bine că o persoană nu se poate schimba, decât în rău. Să știi că majoritatea cazurilor mi-au demonstrat și mie asta.

| Mayhem666 a răspuns:

Oh, de cate ori nu am auzit asta. "Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista, nu ai nimic de pierdut"
Tin sa te contrazic, pierzi multe.
Pierzi timp cu rugaciuni, pierzi timp cu mersul la biserica, pierzi bani pe care ii oferi popii, pierzi multe lucruri, dar cel mai mult pierzi timp, pe care il poti folosi in a face cu totul altceva.
Sa presupunem ca iti faci o rugaciune o data dimineata si o data seara, ambele dati adunate fac 5 minute, deci 5 minute pe zi, 365 de zile pe an (fara anul bisect) inmultite cu 5 da 1825 minute intr-un an, adica 30, 41 de ore pirdute degeaba intr-un an, 30 de ore pe care le poti folosi in a face ceva productiv, nu in a te ruga. Daca te rogi in fiecare zi timp de 10 ani, iti dai seama cat timp ai pierdut? 30, 41 imultit cu 10 este 304, 1 ore, sa nu mai luam in calcul acel 1 de la final si sa spunem ca sunt doar 304 ore pierdute intr-un an, deci 12, 66 zile pierdute, deci aproape 2 saptamani pierdute intr-un an doar pierdute pentru ca stai sa te rogi 5 minute pe zi. Acum intelegi cat de multe pierzi?

| TrăieşteClipa a răspuns:

"Daca crezi in Dumnezeu si el nu exista, n-ai nimic de pierdut"

Adica sa pierzi timpul pe la biserici si adunari, rugandu-te la cai verzi pe pereti, citind In Biblie intamplari inventate, nu pierzi nimic?

Daca nu crezi in Dumnezeu si El exista, risti sa pierzi totul.

Fals.
Nu pierzi nimic.
Credinta intr-un zeu artificial nu te ajuta cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru RobertG101):

Nu ai nevoie de credinta pentru asta. Poti fi OM si fara sa astepti rasplata intr-o ipotetica viata de apoi.

| drutzix a răspuns:

Continua sa inveti poate nu mai faci greseli logice in viitor

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Pai daca te nasteai in africa unde nu au internet, mergeai doua ore pe zi sa iei apa, etc. aveai sanse egale?

| ExprimareLibera a răspuns:

Dacă ți-ai "reînnoit credința" prin pariul lui Pascal, ești cea mai tristă persoana pe care (n)-o cunosc.

| AnetteBurnier a răspuns:

Normal că poți. Niciodata nu este prea târziu. Dumnezeu nu doreşte ca noi să renunțăm. Este adevărat că dupa ce ne-am tarat in mizerii si pacate, vrem sa ne apropriem de Dumnezeu. Dar nu este imposibil. Este, intr-adevar foarte, foarte greu, de aia trebuie sa ramanem mereu aproape de El, caci pe urma, cu foaaarte mare greu reajungi. Dacă tu unul doresti sa te aproprii din nou de Dumnezeu(sa devii o persoana mai buna din toate punctele de vedere insemnana intr-un fel sa te apropii de Dumnezeu, nu?), este foarte bine si, da, poti. Dumnezeu este bun, iertator, il iubeste chiar si pe cel rau. Sper ca te-am lamurit. Daca ai vreo intrebare, te rog adreseaza-mi-o. Apropo, as vrea sa vad opinia ta despre aceste carti,, Pollyanna",,, Pollyanna Domnisoara",,, Taina Multumirii volumul 3". O sa iti deschida si mai mult ochii si o sa-ti lumineze calea, cum mi-au facut-o si mie. Mi-au schimbat viata.
Stii, eu de mult ma rog ca unii oameni sa poata sa isi deschida ochii si sa poata sa vada Cuvantul Domnului. Sa poata sa aiba aceasta bucurie, sa vrea sa fie mai aproape de El. Pentru ca ma uit in jur, si vad ca totul nu mai are sens. Oamenii fac totul... rau, fara sens, noima. Care este scopul nostru pe pamant si ce fac ei...
Sper ca te-am ajutat, o seara frumoasa

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Bai nene... l-a vazut cine? NU nu il vezi nu exista SIMPLU.
aaa da stai ca vine si o baga pe aia crede si nu cerceta. Pai stai asa ca asta e ca si cum ai spune aruncate in cap ca nu patesti nimic dar nu intreba pe nimeni daca e asa sau nu. crede.ma pe cuvant. ce dracul ma nene... nu exista nici D.zeu nici Lucifer. Astea sunt doar referiri la bunatatea si rautatea din fiecare om si atat.