| GRs a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat totul, atunci de ce a mai creat animalele de dinaintea noastra? S-a plictisit de ele si le-a omorat ca apoi sa poata crea omul?!

18 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Dumnezeu este o fiinta complexa, nu poti pricepe tu cu logica ta umana care au fost intentiile lui.
(Pfuai, ce pofta nebuna am sa'mi vars pranzul pe tastatura... oare cum pot cre(s)tinii sa scrie asemenea imbecilitati?
ma duc sa-mi iau o bere sa'mi clatesc gatul)

| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa ne incerce credinta mai tarziu laughing

| NAdrian a răspuns:

Omul a fost creat la urma, pentru a le putea stapani.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NAdrian):

Desi stia ca eva o sa mance marul

| MishuD a răspuns (pentru NAdrian):

Fii capitanul nostru tu animal arogant iubitor de razboaie!
Doar pentru asta te'a facut pe tine dumnezo, sa stapanesti laughing

| Inferno a răspuns (pentru NAdrian):

Mda,sa stapanim niste fosile...

| GRs explică (pentru NAdrian):

Ma refer la animale care existau inaintea omului nu dupa ce a aparut omul.

| gfghn a răspuns:

El ne-a pregatit o locuinta frumoasa si perfecta pentru ca omul sa se simta bine si sa se Bucure de natura si animale.

| Thunderstruck a răspuns (pentru gfghn):

O locuinta perfecta, cu o temperatura maxima undeva la 60*C si minima la -80*C.O locuinta perfecta, cu zeci de mii de vulcani pe suprafata ei.O locuinta perfecta, in care in fiecare secunda are loc un cutremur.O locuinta perfecta, in care 86% din suprafata e nelocuibila si 90% din apa nu e potabila.Bafta.

| Inferno a răspuns (pentru gfghn):

Si daca n-a pregatit nimic?

| gfghn a răspuns (pentru Thunderstruck):

Pai da dar tea-I gindit de ce se petrec TOATE acceste dezastre naturale sau crezi ca asta a fost scopul creeatorului sa suferim intr-o lume imperfecta, nu are sens viata daca este Asa. de ce universul este Asa de mare si stralucitor si noii trebuie sa suferim atata? Doar pentru ca Asa vrea El care ne -a creeat?

| Thunderstruck a răspuns (pentru gfghn):

Deci recunosti ca Pamantul e imperfect? Te contrazici cu primul raspuns, dar lasa.Alinuta, crede-ma ca si inainte sa apara omul pe Pamant era aceeasi chestie Universul asta si Pamantul, suntem un nimic.

| gfghn a răspuns (pentru Thunderstruck):

Vroiam sa spun ca actualul sistem este imperfect. Si lumea in care Traim.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Thunderstruck):

Sper să nu te superi dar mi se pare cam depresivă perspectiva prin care priveşti viaţa "suntem un nimic". Nu te-ai gândit niciodată câte lucruri există care ne fac să ne simţim bine. Un răsărit de soare înviorător, aroma unei ceaşti de cafea, feţele celor dragi, colaborarea cu un prieten ş.a. Sunt lucruri simple, dar puse la un loc înţelegi că viaţa este frumoasă. Îmi pare sincer rău pentru că crezi că "suntem un nimic".

| Thunderstruck a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Inteleg ce vrei sa spui, iubesc viata, imi place ca o am, o traiesc cat pot de bine, dar pana la urma la cat de mici suntem in Univers nici nu existam, dar nu ma deranjeaza lucrul asta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mă bucur să ştiu că iubeşti viaţa şi ai dreptate în ce priveşte cât de neînsemnaţi suntem în comparaţie cu Universul.
Un lucru la care m-am gândit deseori este că viaţa e prea frumoasă şi interesantă ca să fi apărut din întâmplare. În acelaşi timp, ce sens are că viaţa e frumoasă dacă se termină totul cu moartea? Tu ce crezi despre aceste lucruri?

| comandamente a răspuns:

Nu gandi rau despre Dumnezeu
cerceteaza si vei afla cine omoara si an ziua de azi animalele?

| jeann a răspuns:

George Carlin despre religie:

http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o