| Mayhem666 a întrebat:

De ce unii crestini spun ca Dumnezeu a dat animalele ca omul sa le manance?
Animalele (unele dintre ele) sunt aici dinaintea omului.
Dar de alea pe care oamenii nu le consuma? Cu alea ce mai e? Ele de ce mai exista?
Si cum de unii oameni nu consuma carne deloc?
De ce oamenii il folosesc pe imaginarul Dumnezeu ca sa isi justifice propriile pofte?

20 răspunsuri:
| Mayhem666 explică:

Bineinteles ca un om fara alte argumente va veni cu altceva pentru ca i s-a aratat ca a gresit. Acel altceva fiind insultele. Stiu ca adevarul doare uneori, dar asta e, trebuie sa il acceptam.

| Meme10Meme a răspuns:

Pofte? Carnea este o necesitate, nu o pofta. În rest, de acord cu tine

| Mayhem666 explică (pentru Meme10Meme):

Necesitate? Exista oameni care nu au nevoie de carne. Eu personal o consider o pofta.
Eu sunt vegetarian de aproape 6 ani si pot sa traiesc fara carne pana la finalul vietii, si am o prietena din India care mi-a spus ca ea e vegetariana de cand s-a nascut. Toata familia ei e vegetariana si ea nu a pus gura pe carne in viata ei.
Deci carnea nu e chiar asa de necesara precum crezi, sunt doar unii oameni care o considera necesara, dar asta e pentru ca nu au vointa necesara ca sa se abtina din a o consuma.
Unii oameni religiosi nici macar nu pot tine post din cauza asta. Ei considera ca fara carne nu vor putea trai. Asta e doar in capul lor.
Oricum, nu vreau sa ma cert, doar am vrut sa clarific faptul ca, carnea nu e o necesitate, e mai mult ca un moft.

| Antisistem11 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu crezi ca natura a programat omul sa fie carnivor? Am inteles ca esti ateu deci lăsăm la o parte religia.dar rational vorbind.omul e facut sa fie carnivor. Ca unii aleg sa nu o consume e treaba lor.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mayhem666):

Omul este făcut sa fie omnivor, nu vegetarian ori carnivor. Și carnea are niște beneficii dacă o mănânci corespunzător. Încă ceva, daca ești vegetarian pentru ca îți este mila de animale, ești într-o mare eroare...
1. Și plantele au viata, pe ele de ce le mănânci?
2. Animalele sunt făcute pentru a fi mâncate. Pe bune. Vacile, porcii, etc, nu sunt asa din totdeauna. Acele animale sunt asa pentru ca omul le-a transformat.
În mod normal, porcii ăștia trebuiau sa fie mistreți.
3. Animalele nu au conștiința și emoții.

Dacă ești vegetarian, treaba ta. Dar dacă ești vegetarian pe motiv ca îți este mila de animale, ești într-o eroare.
Eu nu am nimic cu vegetarienii, eu am ceva cu aia care chiar consuma prostii (alcoolicii, fumătorii, drogații, șamd)

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Antisistem11):

Oamenii nu sunt carnivori, ci "omnivori" (omnivor chiar vine de la cuvântul "om").

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu este deloc un moft. Organismul nostru are nevoie de proteine pentru buna sa funcționare. Uite ce spun medicii: https://www.reginamaria.ro/......na-zilnica

| chuckmanson a răspuns (pentru Antisistem11):

Oamenii chiar nu înțeleg ce înseamnă termenii ăștia. Un carnivor este un animal care nu se poate hrăni decât cu carne și va muri dacă nu va fi hrănit cu carne(deși sunt câteva excepții, ursii panda sunt în ordinul carnivora dar consuma aproape numai bambus). Un animal erbivor este un animal ce nu poate consuma decât plante. Un animal omnivor precum suntem noi, pot consuma atât carne cât și plante, dar nu este necesar sa trăim cu ambele. Dacă vrei îți pot da o lista cu absolut fiecare nutrient necesar și cum pot fi obținuți dintr-o dieta plant based.

| Mayhem666 explică (pentru Antisistem11):

Ca sa ma fac inteles, nu sunt ateu. Nu am o religie sau o "anti-religie", pur si simplu nu apartin niciunei tabere, de aia sunt indiferent si impartial si nu iau partea nimanui cand raspund. Nu imi pun o eticheta, nu sunt religios, ateu, agnostic sau altceva. Pur si simplu pentru mine religia nu exista.

Ca am dat aia la o parte, sa iti raspund la partea cea mai importanta, si anume ca omul nu a fost programat nicidecum de natura sa fie carnivor.

Omul are mai multe trasaturi asemanatoare cu animalele ierbivore decat cu cele carnivore. Singurele asemanari sunt cei 4 canini si faptul ca avem ochii in fata si nu in parti, daca intelegi ce vreau sa zic, dar asta nu e ceva universal.

Trasaturile cele mai intalnite la oameni si la animalele ierbivore sunt prezenta maselelor si prezenta glandelor sudoripare. Toate animalele ierbivore au glande sudoripare care le ajuta sa se racoreasca prin producerea transpiratiei, pe cand animalele carnivore fac asta prin limba. Ai vazut si tu cum cainii scot limba afara cand e cald, ei fac asta ca sa se racoreasca pentru ca nu au glande sudoripare ca si ierbivorele.

Dar in trecutul FOARTE indepartat oamenii cavernelor au realizat ca, consumul carnii le da mai multa energie si alte beneficii si au decis sa devina omnivori (bineinteles nu a fost o decizie luata asa de pe-o zi pe alta, ci cu timpul oamenii au inceput sa consume din ce in ce mai multa carne si corpul lor s-a adaptat eventual la asta, probabil atunci si-au facut si caninii aparitia, cam asa functioneaza evolutia, trebuie sa te adaptezi ca sa supravietuiesti). Exact, oamenii nu sunt nicidecum carnivori, ci omnivori. Asta inseamna ca oamenii consuma si carne si produse lactate, si oua, si fructe si legume si cereale, si leguminoase, si chiar si insecte. Oamenii au o gama foarte larga de alimente pe care le pot digera datorita evolutiei care i-a ajutat sa dezvolte un corp care poate consuma o gama variata de produse pentru a le asigura supravietuirea.
Dar evoluam chiar si acum, poate nu se vede, dar datorita mancarii procesate pe care o consumam in ziua de azi, dintii nostri se adapteaza. Anumiti oameni nu se mai nasc cu maselele de minte, care in trecut i-ar fi ajutat sa mestece mancarea care avea nevoie de mai mult mestecat, dar in ziua de azi, nu mai avem nevoie de ele, asa ca evolutia isi face treaba si indeparteaza partile de care nu mai avem nevoie. La fel si cu caninii, poate ai observat, dar pradatorii au caninii lungi si ascutit, pentru a-i ajuta sa vaneze, si sa despice carnea pe care urmeaza sa o consume, pe cand oamenii au canini scurti si tociti. M-am uitat la proprii mei canini si nu pot sa spun ca par cu mult diferiti de restul dintilor. Au doar forma putin diferita, dar nu sunt nicidecum lungi sau ascutiti, si asta se datoareaza tot evolutiei. Nu mai avem nevoie de canini precum aveau nevoie stramosii nostri, asa ca natura isi face treaba din nou.

In viitor oamenii probabil o sa evolueze sa fie mai inalti, sa aiba un corp mai subtire si un cap mai mic (pentru ca, cu cat creierul e mai mic si mai compact, cu atat legaturile dintre neuroni sunt mai apropiate si asta rezulta intr-o gandire mai rapida si mai eficienta. Stramosii nostri neandertali aveau un creier mult mai mare decat oamenii moderni, dar nu putem spune ca erau foarte inteligenti. Nu mai stiu unde am citit ca s-a facut un studiu care arata ca, capul oamenilor deja e in acest proces de micsorare).

Probabil o sa evoluam sa avem si o vedere mai buna in timpul noptii din moment ce in ziua de azi oamenii sunt la fel de nocturni pe cat sunt de diurni. Pielea o sa se schimbe de asemenea. Un studiu arata ca datorita globalizarii, se nasc tot mai multi oameni birasiali sau chiar multirasiali cu timpul, iar in viitor din cauza asta toti oamenii o sa aiba aceeasi culoare a pielii, posibil cu mici variatii. Se considera ca cel mai probabil toti o sa avem pielea de culoare ceva mai inchisa, cam cum sunt anumiti Brazilieni. Nu vor mai exista albi, negri, asiatici, hispanici sau mai stiu eu ce, toti vom fi la fel.

Dar cred ca deja am dus discutia la cu totul alt nivel si am cam deviat de la subiectul initial, asa ca o sa ma opresc aici.

| Mayhem666 explică (pentru Meme10Meme):

"1. Și plantele au viata, pe ele de ce le mănânci?"

Vegetarienii nu mananca plante. Nu ne vezi ca mergem si pur si simplu rupem o planta din pamant si incepem sa o "rumegam"
Vegetarieii consuma in mare parte fructe si legume, care sunt produse de plante, si in mod natural sunt menite sa cada pe pamant si sa lase semintele pentru a asigura o viitoare generatie.
Noi nu mancam planta in sine, ci fructul/leguma care este produsa de planta, ceva gen oul care e produs de gaina.
Oul nu poate sa simta, la fel e si cu asta. Si chiar si daca am consuma plante, asta tot justifica ceea ce facem, pentru ca plantele nu au senzori care pot percepe durerea, in schimb animalele au.

"2. Animalele sunt făcute pentru a fi mâncate. Pe bune. Vacile, porcii, etc, nu sunt asa din totdeauna. Acele animale sunt asa pentru ca omul le-a transformat."

Partial adevarat. Cam asa functioneaza natura. Animalele mai puternice le omoara si le mananca pe cele slabe si/sau bolnave, pentru a controla populatia, dar omul a venit si a distrus complet aceasta piramida a lantului trofic.
Omul a domesticit anumite animale pentru a le "transforma" in ceea ce are el nevoie. Sa nu crezi ca toate animalele au fost asa dintotdeauna. Nu, omul le-a domesticit si tot omul a decis ce va fi de mancare si ce nu. Nu natura a decis asta, OMUL a facut-o.

"3. Animalele nu au conștiința și emoții."

Nu pot sa comentez in legatura cu constiinta, dar vreau sa te contrazic in legatura cu emotiile. Animalele pot simti bucuria, furia, frica. si altele. Frica de moarte si de durere e cea mai evidenta. Asta se poate observa chiar si la animalele de companie. Iti dai seama cand unui caine ii e frica de tine si cand nu.
Sa nu mai mentionam ca toate animalele simt durere.

Multi oameni spun "E decizia mea sa consum carne". Ei bine, gandeste-te ca decizia ta, a luat viata unui animal nevinovat, care nu ti-a facut nimic. Sa nu mai mentionez ca viata acelui animal apartie fix acelui animal si nu altcuiva, si tu nu ai dreptul sa i-o iei doar pentru ca vrei sa iti satisfaci o pofta.

Si tot oamenii sunt aia care se plang si fac mare tamtam cand un crocodil flamand a mancat un om, dar tac si se prefac "ca ploua" cand un om a omorat un animal doar de distractie.

Oamenii sunt niste ipocriti, si toti cei care considera ca viata unui om e mai presus decat cea a unui animal sunt si mai mari ipocriti.
Acelor oameni nu le doresc nimic mai mult decat durere si suferinta.

Nu spun ca toti oamenii sunt ipocriti, doar cei care fac ce am mentionat in fraza de mai sus, asa ca nu incerca sa sari pe mine cu coltii tai de pradator, ca nu o sa-ti mearga.

| Mayhem666 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Proteinele se pot obtine si din alte alimente nu doar din carne. Daca tot ai avut de gand sa cauti ceva legat de asta, macar cauta cum trebuie si asigura-te ca nu exista o alta alternativa.
Si apropo, exista oameni care se nasc intr-o familie care e vegetariana, si asta rezula in acei oameni ca fiind vegetarieni toata viata lor. Eu nu au nevoie de carne, si sunt perfect sanatosi. Pe asta cum o explici?
Cunosc personal astfel de oameni.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mayhem666):

1. Adevărat, vegetarienii nu rup planta din pamant ca s-o mănânce. Și faza cu semințele este parțial adevărată. Dar gândește-te ca mănânci un morcov. Vezi ca acel morcov este o rădăcină, nu un fruct ori semința! Ceapa, la fel.
2. Nu știu cu ce ai vrut sa ma contrazici aici dar ma rog. Fix aceasta este puterea omului. Ca poate sa schimbe natura. Poate s-o controleze. Știi ca dacă n-o sa mai mâncăm vacile alea o sa fim vai de noi, nu? De ce? Pai dacă le eliberam efectiv s-ar înmulți asa de mult încât ar manca tot ce se poate manca. Și dacă le ținem noi sa le hrănim... același rezultat.
3. Când am zis de emoții m-am referit la iubire, lucru pe care nu-l prea vezi la ele.

Pe bune? Tu crezi ca dacă ma opresc din mâncat carne o sa se rezolve ceva? Serios? Ai măcar simțul realității? Gândește-te ca animalul a fost deja omorât.

Și omule, dacă pui animalul la egalitate cu omul, mai bine te-aș baga în cocina sa vezi cum e. Animalele nu pot ajunge la nivelul nostru, nu pot evolua. Dar noi putem involua. Cred ca asta vrei rolling on the floor

Hmmmm, hai sa împușcăm toți oamenii care mănâncă carne.

Nici tu sa nu sari pe mine cu colții tai de ierbivor.

| Mayhem666 explică (pentru Meme10Meme):

"Când am zis de emoții m-am referit la iubire, lucru pe care nu-l prea vezi la ele."

Nu ai spus iubire de la inceput, ai spus emotii, iar iubirea nu e singura emotie care exista. Plus, exista oameni care nu pot simti iubire, sau remuscare, sau orice fel de sentiment ca sa fiu mai precis. Poate ai auzit si tu de ei, se numesc psihopati.

"Pe bune? Tu crezi ca dacă ma opresc din mâncat carne o sa se rezolve ceva? Serios? Ai măcar simțul realității? Gândește-te ca animalul a fost deja omorât."

Nu am spus asta, asa ca te rog sa nu-mi pui cuvinte in gura. Cuvinte pe care nu le-am mentionat.

"Pe bune? Tu crezi ca dacă ma opresc din mâncat carne o sa se rezolve ceva? Serios? Ai măcar simțul realității? Gândește-te ca animalul a fost deja omorât."

Aici depinde despre ce fel de evolutie vorbim. Evolutie la nivel intelectual, sau evolutie in general? Ca daca e a doua, te inseli amarnic. Animalele au evoluat, evolueaza si vor evolua in continuare.

"Hmmmm, hai sa împușcăm toți oamenii care mănâncă carne."

Din nou, ai interpretat gresit ce am spus. Eu am spus, si citez: "Oamenii sunt niste ipocriti, si toti cei care considera ca viata unui om e mai presus decat cea a unui animal sunt si mai mari ipocriti.
Acelor oameni nu le doresc nimic mai mult decat durere si suferinta."

Nu am spus niciodata de uciderea lor, si cel mai important, nu am spus nimic de consumarea carnii in fraza respectiva. Nu e vina mea ca tu interpretezi totul gresit, si e mai mult decat evident ca incerci sa faci ca toata discutia sa pice in favoarea ta, lucru care nu se va intampla niciodata.

"Nici tu sa nu sari pe mine cu colții tai de ierbivor."

Banuiesc ca asta a fost un raspuns la ce am spus eu: "asa ca nu incerca sa sari pe mine cu coltii tai de pradator, ca nu o sa-ti mearga."

Tin sa te informez ca nu ti-a iesit, orice ai fi vrut sa faci. Eu am facut un fel de glumita, dar care totusi sa aiba sens din moment ce majoritatea pradatorilor au colti, iar tu ai incercat sa ma imiti, si a iesit o mare "balega" fara sens din moment ce ierbivorii nu au colti, nu din cate stiu eu cel putin.

Daca vrei sa faci ceva ca sa pari mai intimidant, macar incearca sa vi cu ceva original, care sa aiba si sens de preferat.

Daca ai terminat cu aberatiile si cu comentariile ilogice, te rog sa ma scuzi, dar eu am lucruri mult mai bune de facut decat sa stau sa te educ pe tine, un om care isi are loc in era primitiva.
Iti doresc o viata minunata in ignoranta ta.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mayhem666):

Ma faci sa rad, mersi. O zi buna!

| Meme10Meme a răspuns:

1. Plantele nu au aceste lucruri, adevărat. Dar nici animalele nu au emoții. Despre ce inteligenta vorbești? Ok, maimuțele, leii, caracatițele, șamd. Alea au o inteligenta. Dar ce inteligenta au vacile? Dar găinile? Dar porcii? Despre ce moralitate vorbești? Ce moralitate au animalele? Și chiar de ar avea toate animalele aceste caracteristici, tot nu este un motiv bun ca să le crutam. Atenție, eu nu zic sa fie omorâte. Doar animalele care sunt crescute special pentru asta sa fie omorâte. Nu susțin sa ne omoram câinii ca asa vrem noi.
2. Sincer, faptul ca la oameni li se face mila de animalele care sunt făcute pentru mâncare nu dovedește decât ca ne degradam ca specie. Ce naiba contează cum sunt tratate dacă tot o sa fie mâncate? Ce naiba contează? Cum am zis, semn de degradare.
Știi ce se întâmplă dacă nu le mâncăm? Se duce pe p! la tot. De ce? Pai animalele s-ar înmulți asa de mult încât cererea de mâncare pentru ele și puii lor ar creste. Și dacă nu le dam, le tratam urat și tot noi suntem rai. Pana la urma cantități imense de grâu vor ajunge la ele. După se vor înmulți iar și iar pana cand oamenii nu vor mai avea destule grâne pentru ei. Tu asta vrei?
3. Emoții? Ce emoții au? Ele se nasc, se înmulțesc și mor. Mai sunt și excepții, adevărat, dar tot nu au emoții ca oamenii. Și vacile, porcii și ce o mai fi pe la ferme nu au emoții. Deloc. Conștiința? Își pun animalele nume? Se gândesc animalele la viitorul lor? Nu se gândesc. Nici n are rost, ele se nasc, se înmulțesc și mor.

| Mayhem666 explică (pentru Meme10Meme):

"1. Plantele nu au aceste lucruri, adevărat. Dar nici animalele nu au emoții. Despre ce inteligenta vorbești? Ok, maimuțele, leii, caracatițele, șamd. Alea au o inteligenta. Dar ce inteligenta au vacile? Dar găinile? Dar porcii? Despre ce moralitate vorbești? Ce moralitate au animalele? Și chiar de ar avea toate animalele aceste caracteristici, tot nu este un motiv bun ca să le crutam. Atenție, eu nu zic sa fie omorâte. Doar animalele care sunt crescute special pentru asta sa fie omorâte. Nu susțin sa ne omoram câinii ca asa vrem noi.
2. Sincer, faptul ca la oameni li se face mila de animalele care sunt făcute pentru mâncare nu dovedește decât ca ne degradam ca specie. Ce naiba contează cum sunt tratate dacă tot o sa fie mâncate? Ce naiba contează? Cum am zis, semn de degradare.
Știi ce se întâmplă dacă nu le mâncăm? Se duce pe p! la tot. De ce? Pai animalele s-ar înmulți asa de mult încât cererea de mâncare pentru ele și puii lor ar creste. Și dacă nu le dam, le tratam urat și tot noi suntem rai. Pana la urma cantități imense de grâu vor ajunge la ele. După se vor înmulți iar și iar pana cand oamenii nu vor mai avea destule grâne pentru ei. Tu asta vrei?
3. Emoții? Ce emoții au? Ele se nasc, se înmulțesc și mor. Mai sunt și excepții, adevărat, dar tot nu au emoții ca oamenii. Și vacile, porcii și ce o mai fi pe la ferme nu au emoții. Deloc. Conștiința? Își pun animalele nume? Se gândesc animalele la viitorul lor? Nu se gândesc. Nici n are rost, ele se nasc, se înmulțesc și mor."

Dupa ce am citit asta, realizez cat de rusine imi este ca fac parte din aceeasi specie ca si tine. Pana si o musca care sta pe ca*at toata ziua necesita mai mult respect decat tine. Planeta noastra se duce de rapa din cauza degeneratilor ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea e, putem supravietui cu hrana vegetala?
Exclus ideea ca un om poate si altul nu, toti suntem oameni.
Daca da, nu inseamna ca hrana animala e un moft?
Fara alte discutii in plus, ca si asa netul e plin de informatii pro vegetarianism si veganism.
Adevarul e ca ne plac sarmalele, baconul, soriciul si de aceea nu vrem sa adoptam un alt stil de viata mult mai sanatos.
Sau poate ca acest stil de viata e mult prea costisitor pentru noi...
In orice caz, nu vom putea muta un munte intr-o zi, in conditiile astea, si mai ales in Romania, dar cine stie daca peste cativa ani acest stil de viata va deveni popular.
Sigur, vor mai exista toxicomani care se vor indopa din carnuri, dar acestia vor fi putini la nr si vor muri inainte de termen.

| Mayhem666 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca exista cineva care gandeste rational. Nici pro, dar nici contra.

| chuckmanson a răspuns:

"De ce oamenii il folosesc pe imaginarul Dumnezeu ca sa isi justifice propriile pofte?"
Pentru ca zeii și religiile sunt cea mai infantila scuza creata vreodată de omenire pentru a justifica orice, de la chestiile pe care nu le știi, la propriile tale pofte la orice atrocități, imoralitați sau acțiuni personale.
De aceea Iisus și Krishna sunt amândoi zei personali, voci din capul tău care îți asculta rugăciunile, care mereu te ajuta doar pe tine, care au orice fel de personalitate dorești ca ei să aibă, care au exact aceleași opinii ca tine și care știu tot ce știi și tu, dar nu ti-ar putea niciodată dezvălui niște cunoștințe corecte pe care nu ai putea sa le ai în momentul actual. Aș spune ca este ceva similar cu a avea un prieten imaginar, dar nu este similar, este exact același lucru!

| Mayhem666 explică (pentru chuckmanson):

"Aș spune ca este ceva similar cu a avea un prieten imaginar, dar nu este similar, este exact același lucru!"

Asta mi-a placut mult de tot. Mi-ai facut ziua mai buna doar cu propozitia aia.