| anonim_4396 a întrebat:

Daca Dumnezeu este atotputernic, de ce mai are nevoie de o armata de ingeri? Nu se spune ca pentru El nimic nu este imposibil?

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ii place să lucreze în echipă, dupa cum vedem si din natura lui triunică, El există din eternitate ca Tatã, Fiu si Duhul Sfânt.

| lpavel a răspuns:

Dar de oameni de ce ar avea nevoie? laughing El a creat totul ca asa a fost pe placul Lui nu ca ar avea nevoie de cineva sau ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Asa sunt povestile religioase, absurde, neserioase si fara sens. Au ele un sens, acela de prostire a naivilor.

| NotNamed a răspuns:

Armata aia nu e pentru a il apara. Cu ei isi satisface nevoile sexuale dupa o zi de munca agonizanta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru Dumnezeu nimic nu este imposibil, dar Atotputernicia Lui sta in creatia Lui https://www.biblegateway.com/......?/passage/
, care este una indestructibila de altfel, deci Dumnezeu e puternic daca toata creatia Lui i se supune, altfel daca nu i s-ar supune nimeni si nimic, cum ar fi El Atotputernic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si inainte de creatiile lui, El era puternic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era pentru ca nu era nimeni mai puternic ca El, sa dea viata unui lucru, sa il distruga prin forte ale naturii, create tot de El si supuse tot Lui, ori cine/ce e mai puternic decat tine te doboara si se numeste Atotputernic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred in Dumnezeul lui Spinoza: Spinoza consideră că universul este identic cu Dumnezeu, Substanță rezultată din sine și prin sine.
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Romani%2011%3A36&version=NTLR

Dumnezeul meu nu poate sa faca ce-i ceri tu, pentru ca ar fi in contradictie cu legile fizice, iar legile sunt mintea lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

Legile fizicii de fapt sunt un concept filosofic in ansamblu, doar in domeniul religios poti intalni Cuvantul(legile fizice) creat.
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Legile inseamna ordine, ratiune, cuvant.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu de unde ai mai aparut cu aberatiile tale? laughing Dumnezeu e atot pututernic prin propria Lui putere NU prin creatia Lui! Chiar daca nimeni nu l-ar venera El tot atotputernic ar fi! cat despre cunoasterea gandurilor, El le cunoaste chiar inainte de a te gandi la ele! sau sa ploua fara nori? Numai mintea lui Dany poate spune asa ceva? Nu sa poua fara nori ba chiar ar putea sa faca sa ploua de jos in sus fara nori! Cand spui atotputernic, asta inseamna ca pentru El nimic dar absolut nimic nu e imposibil! dar ce sa explici unui copil cu mintea de gaina... laughing ar trebui sa citeasca biblia dar e prea lenes, de aceea scoate asemenea perle pe ciocul lui laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Cine este Fiul, ce rol are in fiinta lui Dumnezeu(caci nu e separata de ea) si pentru ce a fost creat Acesta?
Stii?
Daca nu stii atunci nu mai deschide gura ca pute.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Tatal, Fiul si Sfantul Duh= Dumnezeu! Tu cu religia ta nascocita probabil stii altfel... laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Eu te-am intrebat altceva gura mare, te-am intrebat pentru ce a fost creat Fiul, ce rol are in creatie.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa ceva nu scrie in biblie! daca ai gasit asta in,, biblia" ta laughing asta e altceva! Biblia crestinilor o stiu foarte bine deci stiu ce vorbesc!

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Daca nu ai citit-o pe toata nu inseamna ca nu scrie.
Fiul este Cuvantul lui Dumnezeu https://www.biblegateway.com/passage/?search=Ioan+1%3A1-2&version=NTLR si El are rol creatorhttps://www.biblegateway.com/passage/?search=Ioan+1%3A3&version=NTLR prin Cuvantul lui Dumnezeu s-a creat lumea https://www.biblegateway.com/......?/passage/
iar Duhul Sfant sunt forte (ex. forta gravitationala, forta iubirii, forta atractiei smd) https://www.bible.com/ro/bible/191/PSA.33.6.VDC
fortele Lui nu creeaza nimic, ele ofera putere Cuvantului pentru a crea.
Eu nu am zis ca nu e Atotputernic si fara natura, dar tocmai ca El se identifica cu natura prin aceste versete.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit-o pe toata si nu numai o data, apoi duminica de duminica ascult citate lecturi din biblie, pentru ca eu sunt si credincios prin fapte nu numai cu vorbe! Deci iti mai spun o data in biblie nu zice ca Isus ar fi cuvantul Lui Dumnezeu Tatal ci Fiul! Daca in a ta scrie e strict opinia religiei tale... laughing

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Deschide Biblia si inchide gura!

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

Religia ta amesteca biblia cu stiinta dupa cate vad eu. si uite asa se ia pe calea cea lata... dar nu si eu!

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vezi pe net chiar si acest pasaj nu exista in biblie sunt aberatii! Dar sa zicem ca ar exista atunci daca ai fi atent este extras din apocalipsa! apocalipsa e doar prezicere despre cum va fi nu cum este sau a fost! inca odata iti spun: asta nu exista in biblie! Apocalipsa din biblie e foarte scurta are cateva revelatii, dar pe net si in filme gasesti un intreg roman... laughing daca cunosti biblia adevarata vei stii care pasaj e din biblie si care nu! Cu cat ca seamana foarte mult dar nu e! Pentru ca Isus zice: nu trebuie sa stiti voi cand va fi sfarsitul sau cum va fi! Un lucru va spun: Vegheati ca sa nu va prinda nepregatiti!

| badpanda a răspuns (pentru lpavel):

Biblia este doar o carte de povesti creata cu unicul scop de a manipula populatia.
Nu te mai agita atat cu spiridusul tau invizibil 3 in 1 ca cafeaua.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru lpavel):

Nu iti dai seama ce aberatii sustii?

| lpavel a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pentru tine sunt aberatii, pentru cea mai mare parte a populatiei nu! Ce crezi cine are dreptate, mai ales ca credinta exista inca de la inceputul lumii?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru lpavel):

Credinta s-a format datorita necunoasterii. Cati zei au fost proslaviti de la inceputurile lumii? Si inca mai sunt proslaviti. Care este cel adevarat?

| lpavel a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Necunoasterii? sigur vorbesti de tine! laughing pentru ca inainte omul vorbea cu Dumnezeu, atunci s-a format credinta si de atunci tot a decazut pana s-a ajuns sa se vorbeasca aberatii ca tine! Dumnezeu este unul singur!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru lpavel):

Am mai vazut din astia ca tine care sustin aberatia ca oamenii vorbeau cu Dumnezeu. Arata-mi unde scrie in biblie ca oamenii de rand vorbeau cu Dumnezeu. Tu stii ca pe atunci se credea ca pamantul este plat? In ce biserica sa cred: in cea care l-a ars pe rug pe Giordano Bruno (si pe altii) pentru sustinerea descoperirilor sale, care s-au dovedit adevarate, dar care contraveneau scrierilor bisericesti? A citi biblia si scrierile unor capi ai bisericilor, prezentate ca spuse de dumnezeu (unele inchipuite de oameni care aveau grave probleme psihice, iar altele de sarlatani), este cultura? Arta manipularii spune ca cea mai credibila minciuna este cea care contine in ea si adevaruri.

| AndrElle a răspuns:

Pentru fiecare om. Tu-ti dai seama, ce discriminare ar fi daca am sta fara ajutoare. Așa a decis el, să-i fie slujitori îngerii.