| Inferno a întrebat:

Daca Dumnezeu exista, atunci trebuie sa fie un tip foarte amuzant, priviti numai cu ce-si ocupa timpul:

http://armoniacosmica.files.wordpress.com/2012/08/sci_14 6.jpg

http://conspiratii.ro/wp-content/uploads/Untitled-1.jpg

Acum pe bune, daca Dumnezeu ar exista nu credeti ca ar face ceva putin mai interesant, cum ar fi salvarea unui copil african, decat sa deseneze in lanurile de porumb tot felul de modele care de care mai ciudate.

20 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Daca vrea sa-si contacteze creatia iubita, ar fi mult mai usor sa apara pur si simplu in fata noastra undeva, si sa ne spuna ce are de spus. Presupun ca nu ar fi deloc imposibil asta pentru un zeu atotputernic. Dar el alege sa deseneze in lanurile de porumb. A avut dreptate cine a spus ca-s incurcate caile domnului laughing

| M25M a răspuns:

E un fel de street art?!? Zic si eu.

| BlackSulphur a răspuns:

Dumnezeu este un artist neinteles!

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns (pentru TheMechanix):

Numa' ca Hitler chiar a existat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Sincer Hitler chiar nu era chiar de neinteles, intentile sale au fost clare.
Hitler voia sa creeze o lume nazista, asta insemnand sa conserve fiecare rasa si traditie (asta implica fara ceia ce s-ar numi corcituri), un loc important il ocupau in viziunea sa, faptul ca fiecare rasa avea un teritoriu de drept cu exceptia evreilor si tiganilor, el i-a vazut ca piedici si a incercat sa-i extermine, probabil pe ei alte sute de miloane de oamenii "impuri".
Daca chestia asta ar fi devenit realitate nu numai ca am fi ramas cam putini pe pamant, dar se mai intampla o chestii nu se putea combina doua rase in timp devenind incopatibile ca o mata cu un tigru.

Răspuns utilizator avertizat
| DeusCorrupti a răspuns:

Aia e creativitatea taranilor, nu mana lui d-zeu.

| Correct a răspuns:

Daca chiar exista Dumnezeu cred ca ar fi normal sa aiba umor, adica serios acum! Chiar ar trebui, daca Dumnezeu nu ar avea umor asta inseamna ca am fi mai evoluati ca el.
Absurd, nu?
Chestia cu lanurile de porumb, ei bine... unii cred ca ar fi extraterestrii (cred in extraterestii, dar nu cred ca ei provoaca acestea, am oarecare dubii ca nici nu au ajuns pe Pamant, iar daca ar fi ajuns acest lucru ar fi fost tinut secret, nu cred ca si-ar fi manifestat arta in lanurilaughing, hmm asta daca cumva nu ar avea mai mult umor ca noi...in fine, sa nu deviem de la subiect ), nici Dumnezeu nu cred ca a facut asta.
Nici nu-s sigur ca exista, pentru mine Dumnezeu este un paradox, dupa parerea mea...probabilitatea vietii pe alte planete este mai mare decat probabilitatea existentei lui Dumnezeu.
PS: Nu stiu care sunt probabilitatile dar cred ca una e mai mare decat cealalta.
Am folosit un limbaj cat se poate de stintific in ultima partelaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Correct):

Normal ca e mai mare, deoarece daca viata a fost posibila pe pamant e si in spatiu, pe cand un zeu omniprezent, omnipotent si omnistient care a apare de de nicaeri si exista din totdeauna e imposibil sa existe.

| blackwitchcraft a răspuns:

"Daca"

| StefyKantaretzul16 a răspuns:

DUMNEZEU EXISTA!
Si sa stii si tu, ca nu e obligatoriu ca Dumnezeu sa faca chestiile astea.
Si, in orice caz, Dumnezeu e atotputernic! Poate face mai multe lucruri in acelasi timp!

Un sfatbig grinu-te la biserica!

| Inferno explică (pentru StefyKantaretzul16):

Stai putin, tu stii cine a facut acele desene? Nu stii, da?
In concluzie Dumnezeu e autorul lor.
Unde am aplicat logica crestina, care afirma ca daca nu stim sigur modul in care a aparut sau s-a produs un fenomen atunci automat cauza este divinitatea suprema, exemplu:aparitia universului ("Nu stim cum a aparut Universul deci trebuie sa fie Dumnezeu cauza.")
Drept urmare afirmaita ta, "...nu e obligatoriu ca Dumnezeu sa faca chestiile astea.", e falsa.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru StefyKantaretzul16):

Daca Dumnezeu e atotputernic, il controleaza pe Satana?

| Correct a răspuns (pentru Inferno):

Ma amuzi laughing
,,Stai putin, tu stii cine a facut acele desene? Nu stii, da?
In concluzie Dumnezeu e autorul lor.,,
Deci tu daca nu stii ceva inseamna ca Dumnezeu e raspunsul?
E mult, mult prea comic.
Gen: Cine a creat becul?
Raspunsul real din cate stiu eu e Thomas Edisson.
Dar daca cumva Thomas creea becul, il punea in functiune,iar apoi refuza sa-si asume meritul, pur si simplu nimeni nestiind ca el l-a facut.
Bineinteles, un om cu gandirea ta ar fi spus ca Dumnezeu l-a creat si alti oameni care s-ar fi luat dupa acela i-ar da crezare si asa toata lumea din prezent se inchina la bec, becurile erau fabricate in biserici si asa mai departe.
Apoi ai spus ceva asemanator despre Univers ("Nu stim cum a aparut Universul deci trebuie sa fie Dumnezeu cauza."), pur si simplu din cauza oamenilor ca tine a luat nastere Dumnezeu, el pur si simplu e raspunsul pentru toate si tot.

| NOname a răspuns (pentru Correct):

Omul era ironic.
Aplica logica creştină, nu a lui.

| Correct a răspuns (pentru NOname):

Oops

| NOname a răspuns (pentru Correct):

E ok, se mai întâmplă.hee hee

| StefyKantaretzul16 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cam asa ceva!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru StefyKantaretzul16):

Deci Dumnezeu e complice cu Satana.