| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Dacă Dumnezeu știa că anumite animale sunt "necurate", de ce s-a mai obosit să le creeze?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa ne dea bataie de cap.

| OOOLEOOO a răspuns:

Te referi la om? Eh, pai nici eu nu inteleg de ce a mai creat si acest parazit.

| danay72 a răspuns:

Animalele la inceput nu au fost create ca sa fie consumate ca hrana, iar printre cele considerate necurate, dupa ce li s-a dat voie sa le consume, erau animale care se hraneau din hoituri.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Si carnivorele se faceau se hraneau cu credinta? aia nu se omorau intre ele de la inceput

| RAY a răspuns:

Cate basme frate doar pentru ca sclavul ala sa imbogateasca biserica, de parca ar schimba realitatea fanteziile astea. murim cu toti asta e singurul adevar restul sunt fantezi

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Creatia lui Dumnezeu, nu a fost si nu este defectuoasa, tot ce a creat a fost foarte bine facut. Animalele de tot felul au fost si sunt o podoaba pentru pamant. Au incantat privirea omului si i-au bucurat inima, deoarece Dumnezeu a creat totul pentru ca omul sa se bucure. La inceput nu au fost pentru hrana, dar dupa potop, unele au devenit sursa de hrana, atat pentru om cat si pentru unele specii. Si pentru ca ironia ta sa nu mai aiba loc, afla ca Dumnezeu este sursa energiei, si-a vietii, El nu se oboseste cu nimic, fizic, doar cu rautatea si ipocrizia oamenilor lipsiti de pietate.

| Bibliapentrusceptici explică (pentru PorumbRodica1965):

Biblia ne vorbeste despre animalele "necurate"... nu mi se pare sa fie un sinonim pentru podoaba... etc.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Bibliapentrusceptici):

Da, asa este, e diferenta,(dar eu ma grabeam in raspuns si nu am fost destul de atenta la exprimare -scuze ), dar daca ai vazut candva, catva purcelusi mici alaptati de mama lor cu iubire, si multa grija, sunt tare frumosi, si ii fac bucurie mamei lor, dar si ingrijitorului. (Are foloase, azi, atunci nu cred ca aveau de facut carnati, erau vegetarieni, si porci, nu stiu ce le faceau, - ingrasamant. Dar daca Dumnezeu asa a hotarat sa creeze, noi nu suntem judecatorii lui, El a stiut si stie ce este, mai bine. noi nu putem crea nici o furnica, si nici nu putem strica ceea ce a facut Dumnezeu, numai pentru ca neurunii nostri fac scurt circuit. Avem nevoie zilnic de educatie spirituala, la fel ca si de paine si apa pentru a trai.Dar avem si multa nevoie de iubire fata de semeni.

| NGheorghe a răspuns:

Animalele necurate sunt animalele care nu sunt bune de mancat. Si ele ar trai. Tie ti foame rau daca ai vrea sa mananci tot ce misca, chiar si libelule.
Sau ce faci daca un culturist zice ca a devenit asa dupa ce a mancat râme, te apuci de cules si de crescut râme?

| Bibliapentrusceptici explică (pentru NGheorghe):

Si cum ramane cu porcul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o sa mai cresti, poate o sa intelegi.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca Dumnezeu stia ce fel de om esti, de ce a permis sa te mai nasti?

| Holiday a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Daca Dumnezeu stia ce fel de om esti, de ce a permis sa te mai nasti?"

Doar aceasta intrebare, care vrea sa fie ironica, dar de fapt nu e, pe care ti-ai pus-o ar trebui sa-ti dea de gandit si sa te duca logic la concluzia ca zeutul vostru nu e decat o inventie.

| HamsterPufos a răspuns:

Pai,lasa-ma sa-ti explic.
1.Totul era extrem de bine inainte de a manca Adam si Eva din Pomul Cunostinteti Binelui si Raului.
2. Dupa ce au mancat, lumea a devenit pacatoasa, de atunci s-a inventat diavolul! Inainte sa fii fost rau, a fost un inger de-al lui Dumnezeu, dar la tradat! Iar astazi lumea este extrem de rea si dusmanoasa!

| RAY a răspuns (pentru HamsterPufos):

Ea da-mi un verset din vt in care se afirma asa ceva?

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Pentru că e bolnav psihic şi-i place să vadă cum alţii suferă.