| Alphawolf a întrebat:

Ce anume putea sa-l determine pe Dumnezeul etern sa creeze, sa iasa din hibernarea(amorteala) lui eterna si sa creeze? Cum i-a venit la Dumnezeu ideea de a crea cand el stia absolut tot? Dumnezeu poate avea idei sau visuri? Voi cum puteti explica?

24 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Cum vrei sa intelegi Universul, daca nu te intelegi pe tine? Inainte sa fugi invata sa mergi in picioare.

| Vizitiul a răspuns:

Alphawolf -Mi-e imposibil sa ajut un personaj care nu se lasa ajutat. Nu am fost ironic, dar va place sa creati litigii si acolo unde nu-i cazul. Asa relaxat am fost cand ti-am raspuns...Si tu-mi zici ca-s ironic. Chiar vrei sa pun si eu o intrebare irationala, una similara cu cea postata de tine? Chiar nu vreau sa ma incurc. Sunt sictirit de polemicile ce se isca pe teme de religie. Fie vorba intre noi, altceva mai stii? Practic, tu vorbesti de cineva care poate exista, ori nu. Deci, prietene, intrebarea adresata de tine nu are fundament concret, palpabil. Vorbesti si tu din auzite, sper ca nu din bilbie...Hai sa-ti pun si eu o intrebare: Dumnezeu se alimenteaza cu mancare? Oligofrena intrebare, nu? Cam asa suna si intrebarea ta, prietene. Era sa uit, mai taie din imperativul acela din exprimare, nu de alta, dar sa nu-ti puste vreo artera.

| Vizitiul a răspuns:

Am incercat de o ora sa postez, dar nu-mi apare raspunsul, ei bine, mai incerc o data...
Daca eu sunt mic, atunci tu suferi de superioritate si ar fi bine sa te tratezi. Nu esti cu nimic desupra celorlalti, ca vrei tu asa fii e cu totul altceva. Vad ca ai inceput cu insulte, stii, chiar nu am de gand sa te insult. O insulta era, daca-ti spuneam ca intrebarea ta e cu mult peste mediu in materie de ratiune.
De cand atribui tu Dumnezeului hibernarea? De unde stii tu ca a hibernat pana la momentul Creatiei? Daca nu stii ce anume l-a stimulat sa creeze, cum poti stii ca a hibernat? Ai o imaginatie bogata, prietene, iar la aceasta intrebare ai nevoie de oameni care sa-ti antreneze imaginatia pentru a da curs intrebarii tale. Eu nu sunt dispus sa aberez pe teme enigmatice. Apropo de : "Daca intrebarea presupusa de tine "Dumnezeu se alimenteaza cu mancare?" ai fi formulat-o putin diferit, ex: "Din ce isi obtine Dumnezeu energia?" ar fi devenit o intrebare rationala."
Nu pun accent pe ambalaj, vad fundamentul in continut! Aceasta a fost ultima replica in ceea ce te priveste pe tine si imaginatia ta. Toate cele bune.

| Alphawolf explică:

@harciog, ai glumit, asa-i? Ii scadem la Dumnezeu din merite? Ce se intelege prin "creator absolut"?

| Alphawolf explică:

@Androgin, ajuta-ma sa inteleg ce zici, fii mai explicit. Fara ironii daca se poate.

| Alphawolf explică:

@harciog, tocmai ti-am explicat in raspunsul anterior.
Dumnezeu este creator absolut(unic). El a creat totul, inclusiv pe ingeri, implicit pe Satana si gasca lui. Dumnezeu este creatorul a tot ce este existent, vazut si nevazut, simtit si nesimtit(diavolul probabil este nesimtit), a tot ce a fost si tot ce va fi in potential.

| Alphawolf explică:

@harciog, eu nu vreau sa mi se raspunda cum vreau eu, eu vreau sa obtin o explicatie logica nelamuririlor mele.

| Alphawolf explică:

@harciog, pai spune ce zice si discutam, desi nu cred ca are vreo legatura cu intrebarea mea si nici nu cred ca ceea ce scrie in apocalipsa sau ce vei zice tu imi va descalifica intrebarea.

| Alphawolf explică:

@Androgin, vad ca esti mic dar spui vorbe mari. Trebuie neaparat sa ma explic ca sa intelegi si tu sensul intrebarii mele si ce anume m-a facut s-o pun? Tu nu vrei sa ma ajuti, tu vrei sa-ti arati muschii, dar esti inconstient, nu realizezi ca nu toti sunt copii. Eu nu vorbesc din auzite, asa fac unii...eu vorbesc pentru ca gandesc. Intrebarea este irationala? Oare cum ai dedus asta? Interesant ca, biblia si afirmatiile crestinilor nu sunt iratinale. Este cat se poate de irational procentul de 90% de credinciosi religiosi in Romania care sustin un creator absolut si etern fara a-si pune intrebarea cum este posibil sau daca este posibil asa ceva.
Daca intrebarea presupusa de tine "Dumnezeu se alimenteaza cu mancare?" ai fi formulat-o putin diferit, ex: "Din ce isi obtine Dumnezeu energia?" ar fi devenit o intrebare rationala. De ce? O minte eterna are nevoie de energie eterna.
Referitor la imperativul din exprimare, unele persoane "mici" ma provoaca...sa-l folosesc. Probabil stiiai ca, nu sunt curios daca tu esti sictirit de polemicile iscate pe tema religioasa sau de orice alceva, asa ca, canta prietene la alta masa...

| Alphawolf explică:

@april, ideea de hibernare mi-a venit de la eternitatea creatorului. Nu exclud ca, inainte de crea universul nostru sa fi creat alt univers, sau alte universuri, dar aceasta varianta face regresie la infinit si devine un nonsens. Infinitul nu poate exista factual, totul la un moment dat este finit.
Eu stiu ca nu putem avea raspunsuri la tot, dar asta nu ma incurca sa-mi pun intrebari. Ca sa pot crede teoria creationista trebuie sa consider ca are logica si ca este un posibil adevar. Eu nu ma multumesc sa cred pentru ca asa crede lumea, ca este la moda, eu vreau de pe urma logicii si argumentelor sa ma conving singur.

| Alphawolf explică:

@Androgin, eu am inceput cu insulte? Esti amuzant! Zici ca eu sufar de superioritate, dar de fapt tu te bagi in seama vorbe mari si ma ironizezi. Daca pentru tine este irationala intrebarea sau nu ii vezi rostul, ignoreaz-o...
"Nu pun accent pe ambalaj, vad fundamentul in continut!" - e prea tare afirmatia, tare de tot!

| Alphawolf explică:

@Androgin, referitor la litigii, pot spune ca, pe langa situatia nasoala din tara in care eu consider ca religia are un rol important, am sa-ti dau un exemplu care se gaseste pe aceasta pagina, iar ca acest exemplu cum este cel ce il voi expune mai jos se pot da multe, iar asfel de exemple il poate indeamna pe om sa creeze litigii.
Sunt doua raspunsuri pe aceasta pagina care sunt departe de a raspunde la intrebare si totusi sunt cotate cel mai bine la voturi. Asta arata cat de fals este omul si cat de incorect sau egoist.

| carminaburana43 a răspuns:

Ai pus o intrebare foarte interesanta si daca am sti raspunsul batut in cuie ne-ar fi cu mult mai usor. Dar asa ne ramine sa credem caci ar fi ceva iesit din comun ca totul din lume sa fie doar rodul hazardului.Eu mi-l inchipui pe creatorul nostru ca fiind lumina, inteligenta si iubire absoluta.Care vesnic a creat si va crea, chiar daca nu doar pe noi pamintenii, este infinitul fara de inceput si fara de sfirsit pentru ca in univers nu pot concepe nici inceput nici sfirsit. A concepe in Univers inceput si sfirsit nu va suparati dar depaseste limita inteligentei noastre umane oricit ma gindesc nu-mi pot inchipui doar infinit si infinit.Noi suntem fiinte muritoare dar fotonii, electronii n-o sa moara niciodata, precum si particulele ce compun un atom.Chiar de atomul se va dezintegra ramin particulele ce-l compun si care nu au unde si cum sa dispara.In natura nimic nu se creeaza nimic nu dispare totul numai se transforma. A fost prima lectie din ora de chimie si n-o sa-l uit niciodata.

| SatanaInIzmene a răspuns:

N-avea cu cine sa se joace.Ingerii devenisera plictisitori, Luicifer facea scandal pe acolo si D-zeu a zis: Hmm, mi-ar prinde bine un pic de time out.Sa se faca Omul! Zis si facut.Iti dai seama ca suntem doar marionete, nu?

| GyeBaek a răspuns:

Asta e o intrebare pe care numai El o stie, dar poate a creat lumea case plictisea singur.

| gabrielgypps a răspuns:

Traiti-va viata si bucurati-va de ea din plin, probabil dumnezeu nici nu exista, cum nu exista o alta viata dupa cea reala, demonstrata, existenta. universul este inimaginabil de imens, si noi prea mici sa credem ca suntem buricul lui, ca faptele noastre sunt singura preocupare unui creator general.
acum 1000 ani credeau ferm ca pamantul edte drept, ca este centrul universului, ca soarele si luna se invart in jurul nostru sa ne luminee si sa ne incalzeasca, bla bla etc. ingrijiti planeta asta, n-o batjocoriti in loc sa pupati toata ziua icoane, ca alea nu ajuta la nimic.au murit ei misioane si sute de milioane de oameni dea lungul timpului cu bibklia in mana si 100 % dedicatii rugaciuni, si nu au fost ajutati. cei pragmatici si cu simtul logicii au cautat remedii, tratamente, solutii viabile la problemele existente in loc sa piarda vremea batand matanii.

| Kenny a răspuns:

Dar acest Dumnezeu, cum a aparut? :].

| blabal a răspuns:

Dumnezeu exista.si el a crea totul!-parea mea.Biblia a fost scrisa de mana omului deci nu e nici pe departe perfecta/corecta dreapta/adevarul absolut! Sa nu uitam un lucru ca stiinta nu demonstreaza nimic sunt numai teori.de ex big beng dintr-o particola mica mica care sa extins bla bla bla a aparut tot asa e si mintea lu'ala(o minte mica mica din care a explodat teoria asta aburda si total nedemonstrata). Au stricat o multime de bani pe proiectul C.E.R.N ca sa testeze teoria si dupa vreo 100 ani o sa spuna ca nau reusit so afirme.Suntem prea mici sa raspundem la acceasta intrebare, decomdata.Si nici nu ar trebui sa ne preocupe amanuntele astea marunte! Biserica este si ea aproate inutila dea lungul istoriei a chinuit omu cu aberati mai mari ca big bangu si alte teori de ale oamenilor de "stiinta" care afirma ca ei au dreptate dar de fapt nu stiu aproape nimic dar sunt oricand instare s-a scoata din aproape nimic un Univers ''nemarginit'' si putin studiat:0(00)1%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat pentru ca ne iubeste. Si ne-a daruit viata. De exemplu, cand ii daruiesti cuiva ceva, nu-i pui la indoiala nici dragostea, nici sentimentul acela sincer ce izvoraste din dragoste. Eu asa cred. Nu cred ca ne-a creat pentru ca se plictisea sau pur si simplu pentru a avea ce controla. Si nu cred ca Dumnezeu ar avea cum sa aiba idei sau visuri daca el stia tot deja...
Ti-am raspuns la fel de serios cum cred ca ai intrebat... Sper ca intrebarile tale n-au fost puse in batjocura...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand explica oala, visurile olarului? sau de cand il intereseaza pe magar de unde beau oile apa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va certati! Viata nu este un simplu vis.
Biblia, ne dezvaluie, vorbind despre scopul divin, al lui Dumnezeu: ''care a format pamantul si care l-a facut'', mai departe spune: ''El, cel care l-a stabilit solid, care nu l-a creat pur si simplu pentru nimic, care l-a format tocmai pentru a fi locuit.'' - Isaia 45 : 18.
Dumnezeu dupa ce a creat pe primul barbat si pe prima femeie, i-a pus intr-un paradis pamantesc, ca acestia sa-l extinda, si sa traiasca vesnic; zicand : ''Fiti fecunzi si deveniti numerosi si umpleti pamantul si supuneti-l'' (Geneza 1 : 28). Iar cuplu uman s-a adeverit nevrednic, iar scopul initial al lui Dumnezeu nu s-a schimbat; El il va realiza in mod sigur (Isaia 55 : 11). In biblie spune : ''Cei drepti vor stapani pamantul si vor locui pentru totdeauna pe el'' (Psalm 37 : 29). Iarasi se spune adeseori ca Dumnezeu le va da viata vesnica celor care-l servesc. - Ioan 3 : 14 - 16, 36; Isaia 25 : 8; Apocalipsa 21 : 3, 4.
Omul a fost creat pentru pamant, iar pamantul a fost creat pentru om (Geneza 2 : 8, 9, 15).
Astfel, din iubire, Dumnezeu a inceput sa fie activ in mod creator si sa dea viata altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alphawolf, iti faci degeaba inima rea din cauza rating-urilor primite. La o intrebare mai jos de asta, unde cineva cerea argumentele pentru evolutie si argumentele pentru creatie, eu le-am insirat (am insistat pe cele ce sustin evolutia pentru ca ele erau bazate pe dovezi empirice), stii ce ratiguri mi-au dat "crestinii"? 4 la stupid si unul la nefolositor. Ei considera stupide dovezile prezentate in literatura stiintifica, in jurnalele de stiinta, lucruri ce fac parte din curicula materiei predate in medii universitare. Voteaza cu "inima", si asta spune totul despre performantele acestui forum. Daca vad vreun raspuns care le contrazice zeul, nu mai conteaza daca acesta e corect sau nu, il voteaza ca stupidhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urma nu o sa-ti ramana vei ajunge praf tarana