| Frank51 a întrebat:

Daca Dumnezeu vrea sa fim liberi, si sa facem ce vrem, atunci de ce este rege in imparatia cerurilor? de ce totusi este seful nostru? Ceva nu se leaga aici. Incep sa cred ca e o nascocire, chiar nu are sens.

17 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred ca raspunsurile scot destul de bine in evidenta efectul de turma. Difera insa, ce-i drept apartenenta la turma, unele oi se duc in grupuri mai razlete, altele in grupul cel mare.

NOname
| NOname a răspuns:

'Neaţa, Sherlock!

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa il serveasca, este Suveranul universului pentru ca a creat tot si slujitorii lui fac vointa sa din iubire.

| anonimg a răspuns:

Oricum L-ai numi, sa stii ca noi suntem dependenti de El. El ne-a adus la viata, si tot El ne intretine viata aceasta. De aceea este Dumnezeu.
Nu parintii tai au ales ca sa te nasti tu, ci Dumnezeu. Ai tai doar credeau ca or sa de-a nastere la ceva -baiat sau fata-, dar ei nu stiau de existenta ta. Nu ei te-au facut, ci Dumnezeu te-a facut prin ei.
Nu te astepta sa intelegi tainele lui Dumnezeu. Accepta lucrurile pe care Dumnezeu ti le-a descoperit, si mai tarziu El iti va da o intelegere mai clara. Datoria noastra nu este sa ne indoim de El atunci cand ca si copii ai Lui nu intelegem unele lucruri, ci datoria noastra este sa ne incredem in El, sa credem ca El ne iubeste chiar si cand suntem trecuti prin necazuri.

Noi suntem fiinte create; de aceea sa nu ne asteptam ca Il vom cunoaste pe Dumnezeu pe deplin. Da-i viata ta, alege sa traiesti in ascultare de El, si vei vedea atunci schimbari frumoase in viata ta. Vorbirea, gandirea, purtarea si stilul de viata iti vor fi schimbate in bine. Nu te vei mai gandi la tine, ci dragostea pentru oameni te va lua in stapanire. Cand vei dori ca Dumnezeu sa iti conduca viata, atunci vei incepe sa iubesti cu adevarat.

| milan9 a răspuns:

Cred totusi ca nici tu nu esti orfan... De ce esti obisnuit atunci sa fii, sau sa doresti a fi, "al nimanui"? thinking
Dumnezeu nu S-a propus niciodata ca dictator, ca sef. In schimb Se propune permanent ca "PARINTE", El este Cel aflat permanent in stare de Jertfa pentru umanitatea ce are nevoie de salvare din ghearele unui cosmar si ale unui infern vesnic: cel al comuniunii eterne a demonilor, alternativa surogat, bine eschivata, camuflata prin mincinoasa reclama a patimilor, viciilor si pacatelor (cele care nu creeaza nimic nou sau util, ci doar falsifica, protezeaza ceea ce deja a fost creat pentru noi de catre un Parinte bun si iubitor... sad
Un Parinte bun care a dorit de la bun inceput sa evite constrangerea, lasandu-ne in schimb libertatea, responsabila in scopul unei reale maturizari sad

| Frank51 explică (pentru milan9):

Ok, sa zicem ca Dumnezeu exista, ce face el din totdeauna si pana la infinit? Sta si se uita la noi cum traim? Sa fim seriosi, n-are nimic altceva de facut? laughing in fine, nu o stim niciodata nimic straight face

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Acum ai picat pe planeta?

| NGheorghe a răspuns:

Pentru ca este cel mai corect (si drept).
El a creat omenirea (parte bărbătească și parte femeiască) si a dat o regula:
"Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Oamenii incalca aceasta regula si traiesc dupa alte reguli de ale lor pentru ca nu se multumesc sa stapaneasca peste pamant si animale ci vor sa stapanesca si peste semenii lor. Oamenilor le place sa aiba robi si slugi, le place sa aiba subalterni care sa munceasca pentru ei si in locul lor.
D-zeu nu doar ca vrea ca tu sa fii liber ci el si creaza ocazii prin care sa vezi ca ceea ce spun "sefii" sunt niste minciuni. Ei, din start, ca sa fie sefi trebuie sa minteasca. Sau la nivel de Stat: tu nu ai nevoie de administratie si buletin ca sa traiesti ci de hrana sanatoasa. In schimb administratorii au nevoie de tine ca sa aiba un salar... si ca cat esti tu mai harnic si mai productiv cu atat salarul lor este mai gras.

Oamenilor le este dat, printr-o regula, sa fie stapani pe acest pamant (pe aceasta planeta numita Terra). Aceeasi regula nu spune ca oamenii sa stapanesca peste alti oameni deoarece astfel: unii traiesc ca in rai (repet: folosindu-se de minciuni! ), iar pentru altii viata nu are niciun sens, sunt batuti, omorati, ba se mai si sinucid.
Intr-adevar ca nu oamenii au creat viata ca sa stapaneasca peste tot ce este viu, asa cum vor ei; in schimb daca tu gasesti o regula si mai buna, mai corecta si mai dreapta care sa guverneze lumea vie, atunci locul de rege in imparatia cerurilor este al tau!

(sa nu ma iei pe mine cu Adam și Eva si alte fabule, sau cu teorii de speriați ca nu ii cazul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu este liber.
Nu ai cum sa faci ce vrei.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Din contra. Orice om este liber. Daca eu in clipa asta vreau sa ies pe sosea gol pusca si sa strig Jos Basescu, ies! Nu ma opreste nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Fa-o si abia atunci poti sa spui ca esti liber.
Asa din vorbe nu valoreaza nimic.
Dar o sa-ti fie teama despre ce cred vecinii si cei de pe strada despre tine si atunci adio libertate.

| VBC7 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Greșești oamenii nu sunt atât de liberi precum crezi.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Vezi ce patesti daca gandesti? Nu mai bine stateai tu in liniste cu cele de-ale vietii? Oare degeaba biserica baptista din SUA ridica banere cu "A free thinker is Satan's slave!"? Ai dat de portile filozofiei, cale de intoarcere nu-i, adio minte linistita.
Sa luam aminte... spune nu gandirii!

| DeusCorrupti a răspuns:

Pai, este rege in imparatia cerurilor, si are ca subordonatori ingerii.
Nu este seful nostru, este creatorul nostru, dupa biblie si crestinism, ar trebui sa avem un liber arbitru, doar ca pentru fiecare fapta rea n-i se intampla ceva rau din cauza lui d-zeu, nu stiu daca asta chiar este in religie dar toti oamenii zic : L-a pedepsit d-zeu!
Pai de ce sa fie pedepsit daca are liber arbitru?

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Eureka! Raţiunea!

Din păcate pentru cei ce au scris Biblia nu exista noţuinea de "paradox".

| VBC7 a răspuns:

Cum si tu ai părinți si noi toți avem un părinte mai însemnat decât doar mama si tata.

| Uncais a răspuns:

Nimeni nu ştie exact cum a fost creat universul, însă în opinia mea 'dumnezeu' este în totalitate o simplă creaţie a omului. Există multe alte religii înafară de cea creştin-ortodoxă, deci cum putem fii siguri că aceasta este cea corectă? Şi asta se aplică absolut cu toate religiile. Deci, este CLAR o născocire.