| Daniel323 a întrebat:

Daca Dumnezeul biblic era omnipotent si mare iubitor de oameni de ce isi trimitea supusii sa jefuiasca, sa ucida si sa ia sclavi de la popoarele invecinate?
Nu pare mai degraba un comandant impotent cu probleme psihice?

16 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când nelegiuirea va ajunge la culme vei experimenta si tu mania lui Dumnezeu. Ca si popoarele despre care vorbești. Presimt ca va fi cat de curand. Iar atunci vei da dreptate lui Dumnezeu, fiindcă Dumnezeu nu face nimic fara sa aducă la cunoștință omului prin slujitorii Sai proorocii. Deci suntem avertizați conform apocalipsei si exista si un precedent. Deci nu putem sa ne dezvinovățim înaintea lui Dumnezeu. Dar vina este a celui care nu asculta de Cuvânt si nu a lui Dumnezeu. Deci noi alegem destinul nostru si nu Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Dap, te-ai blocat in explicatii si ai trecut la amenintari.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Îmi Place. Susții ca nu exista si in acelasi timp întrebi daca e incompetent. Orice ați zice, orice ați face, nu puteți scoate din vocabularul vostru Cuvântul Dumnezeu, si nici cuvantul Diavol, sau Satan, sau Drac. Folosindu-le in vorbire înseamnă pentru cel ce va aude ca sunteți conștienți ca exista insa nu va convine. Insa doar de Dumnezeu. Pe Satan il menajați, poate va e mai frica de el sau poate va mai convine calea lui. Dumnezeu știe!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

" Folosindu-le in vorbire înseamnă pentru cel ce va aude ca sunteți conștienți ca exista insa nu va convine."

Mhm, si cu Mickey Mouse e la fel.

| Daniel323 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Yhwh a existat doar ca era un simplu elohim, muritor si plin de ifose.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel323 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cam manios zeul asta al tau.Chiar are probleme cu nervii?

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"...vei experimenta si tu mania lui Dumnezeu."

Cam asa e si cu "mania" spiridusilor astia inexistenti.
https://www.youtube.com/watch?v=ceWhcY0cHDI

E adevarat ca de-a lungul timpului, prostimea credincioasa a fost de multe ori asmutita in diverse directii de cei care le vand povestile astea, dar e alta discutie cum sa faci credinciosul o arma fara ratiune.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Susții ca nu exista si in acelasi timp întrebi daca e incompetent."

Printre speciile literare exista si basmul. Si pentru aceasta categorie se pot face comentarii pe text, descrieri de personaje, etc, etc.

| Digikey a răspuns:

Dictator.

| TristanTzara a răspuns:

Am mai explicat în trecut că nu-i pasă, Biblia e shitpost.

| Dana1999 a răspuns:

La vremea aceea era normal sa fi sălbatic si agresiv. Oamenii care au scris biblia la vremea aia se omorau cu pietre. Civilizația de azi nu e tot una cu cea de atunci. Ei considerau că Dumnezeu isi manifesta judecata precum oamenii.

| Daniel323 explică (pentru Dana1999):

Vorbim despre asa-zisa cea mai inteligenta si iubitoare fiinta din univers.

| GicaGigekGica a răspuns:

Cred ca ti-a scapat ceva. Nu a zis nimeni ca daca esti un copil al lui Dumnezeu trebuie sa stai degeaba si sa iti pice din cer mancare, bani si case