| soffie a întrebat:

Daca esti ortodox este pacat sa citesti alte "carti" adventiste? adica pana la urma tot religie e si tot in Dumnezeu se crede, nu in statui sau altele

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca nu te dor ochii, poti de ce sa nu poti?

| Filip23 a răspuns:

Ai epuizat toate cartile ortodoxe? Sau ti se par neinteresante?

| JeSa a răspuns:

Nu e pacat, citeste orice carte doresti...

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Si daca pacatuiesti si in alte moduri, fi fara grija, oricum n-ajungi nicaieri laughing

| danay72 a răspuns:

Doar in Biblie se spune ce pacate nu trebuie sa faci. Preotii spun ca este pacat sa citesti alte publicatii de teama sa nu-si piarda enoriasii. Insa daca vrei sa afli adevarul biblic, analizeaza Biblia si urmareste cum poti identifica religia adevarata, pentru ca ea exista si o poti afla.

| 4b a răspuns:

Pacat e sa fi prost si sa nu vezi cum sta treaba cu religiile...si @laura21 fata, sarbatorile astea au origine pagana, d'aia nu's sarbatorite...intelegi? iar pocainta se masoara in ceea ce faci, spui si gandesti. Si faza cu banii, cred ca ai pus-o la misto, nu-i adevarata; sunt multe chestii pe care nu le stii tu, asa ca mai documenteaza-te

| Floris83 a răspuns:

Pentru cei slabi în credință, Biserica Ortodoxă recomandă să nu le citești, pentru a nu fi influența negativ, credința adevărată e doar una, cum unul e și Dumnezeu,. dacă faci pasul să încerci contrariul, e posibl să nu te mai poți întoarce, mai bine e să asculți, că și Adam a zis la fel: că bine ar fi să încerce și el o alternativă, și a trebuit să coboare pe urmă Fiul lui Dumnezeu din Cer, ca să îndrepte alternativa asta fatală, iar noi acum, pînă la sfîrșitul lumii încă mai avem de tras!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar nu cred ca ar fi pacat, si cu aceasta ocazie as dori sa comentez mai ales asupra celor care doresc sa schimbe credinta, ex cum ar fi un ortodox sa treaca la musulmani sau la adventisti pocaiti etc. inainte sa iti shimbi credinta ta ortodoxa, ar fi bine sa o cercetezi mai amanuntit inca de la radacinile ei. nu sa trecem de la o credinta si invatatura sanatoasa la alta bolnava. noi avem pe Maica Domnului care este sprijinitoare, si Maica Dumnezeului celui Viu. pe care multe credinte o socotesc si o considera doar un vas ales. si multe altele, avem sf traditie, sifinti care au marturisit cu varsare de sange si cu chinuri pentru credinta noastra adevarata si vie, si multe dovezi si minuni savarsite sub acoperamantul credintei noastre ceea ce dovedeste ca avem o dreapta si adevarata si vie credinta. Cum a zis si Mantuitorul Iisus Hristos intruna din pericopele noului testament '' sa nu mancati aluatul vostru cu faisei si cu saducheii'' adica nu se referea la paine care este trupul Domnului, ci la invatatura. adica sa nu asculte la predicile fariseiilor si ale saducheiilor. pentru ca si daca citim sau studiem din alte carti cu diferita dogma decat a noastra, aceste erezii care sunt scrise in acele carti adventiste, ne raman intiparite in minte fara sa vrem ca diavolul sa ne poata abte de la credinta adevarata. si sunt multe amagiri. trebuie sa cantarim si sa fim atenti ca de aceea ne-a dat Dumnezeu ochi minte maini picioare si multe alte membre care ne pot ajuta la mantuirea noastra. pentru ca DUMNEZEU ne da mantuirea dar si noi trebuie sa o cautam sa o pastram si sa nu o pierdem. Deci fratilor HAI SA PUNEM UMARUL LA CRUCEA LUI IISUS SI SA IL AJUTAM SA NU MAI CARE DIN GREU LA SF CRUCE. SA II USURAM GREUTATEA SI SA II DOVEDIM CA NU A FACUT DEGEABA SACRIFICIUL SUPREM. sanatate si incelepciune, luminarea minti si a sufletelor va doresc tuturor.

| Laura46 a răspuns:

Daca se crede in dumnezeu,de ce ei nu sarbatoresc nastrea lui Iisus,Pastele,sau orice sarbatoare? Iti zic eu,pentru aparente,sa creada lumea ca ei sunt potoliti,ca nu petrec,ca stau fara petreceri,,bairamuri(de unde,pocainta nu se masoara in asta).e mare pacat,incet incet o sa fii influentata negativ, asta e o secta nu e religie, sunt si bani la mijloc.ai auzit ca atunci cand un crestin se face adventist,ceilalti ii dau bani? ei,dar dupa si el la randul lui,toata viata va trebui sa dea cand va intra altul in secta, asta e un cerc vicios, totul e numai in jurul banilor.sunt multe chestii pe care nu le stie lumea.

| MortemAeternum a răspuns (pentru Laura46):

Wau nu stiu de unde le-ai scos. Acum toate sarbatoriile astea crestine au origini pagane, dar ma rog crestinismul cu toate denominatiunile sale este o mare gluma, fara exceptii, ca doar se bazeaza pe o carte antica care nu poate fi luata in serios.

| Genessis a răspuns:

Mai bine ai cerceta Biblia, fara sa te lasi influentat de parerea celorlalti. Daca ai cerceta Biblia si Cuvantul lui Dumnezeu, ai vedea ca religia adventista este cea mai apropiata de realitate. Fa asta in proprie initiativa. Cerceteaza fiecare religie in parte, cerceteaza si Biblia si apoi trage o concluzie.