| CuriosEL a întrebat:

Daca fac sala in prima zi de pasti, ii pacat? sau nu am voie?

14 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Ce treabă are una cu alta? Zice undeva în Biblie de mersul la sală? Acum 2000 de ani, ce să vezi! Nu existau așa ceva. Poți să mergi liniștit. Crezi că Dumnezeu se uită la tine în timp ce faci sală, un lucru aparent inofensiv? El uită de copiii din Africa, sau de persoanele grav bolnave sau de fetele violate.

| martzian a răspuns:

Pacat este atunci cand incalci voia lui Dumnezeu. Voia lui Dumnezeu sta nu in ce spune unul sau altul, ci o gasim scrisa in Sfanta Scriptura, in Biblie. Biblia nu spune nicaieri ca nu ai voie sa te speli in ziua de Paste.

Eu as zice ca... din contra! happy "Ceea ce doriti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel". V-ar placea sa stati in biserica langa unul care pute?

| fuzzer a răspuns:

Dorinta asta a ta e lipsita de logica

| Moisie a răspuns:

Tot ce nu este interzis in Biblie, inseamna ca este permis, deci nu-i pacat!
Asa ca te poti duce linistit la sala. ca e voie, dar cu o singura conditie. Aceea ca la sala sa fie deschis!

Răspuns utilizator avertizat
| Moisie a răspuns (pentru TheMechanix):

Pai pentru ce si-a sacrificat Isus viata daca nu pentru iertarea pacatelor tale?
Ia intreaba un pocait daca Hitler s-a pocait in ultimul minut al vietii sale de bestie criminala, a ajuns in RAI sau NU?
Sa vezi ca iti confirma ca a ajuns in Rai daca s-a pocait.

| Richiuthebest a răspuns:

Este pacat pentru ca este o sarbatoare sfanta si nu avem voie sa facem mai nimic...

| Moisie a răspuns (pentru Richiuthebest):

Sarbatopare este numai pentru cei care il slavesc pe Lucifer!
Cei care il slavesc pe Dumnezeu nu au nicio sarbatoare astazi.
De ce spun eu ca cel slavit este Lucifer, adica Dracu?
Pentru ca uite aici:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Daca Papa de la Roma spune ca biserica sa i-l slaveste pe Lucifer, atunci cum de niste neica nimeni isi permit sa-l contrazica!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Este cea mai mare sarbatoare a omenirii si anume rastignirea lui Iisus Hristos si Invierea.
Papa sa faca ce vrea asa au facut toti eu nu ma incred in om ma incred in Dumnezeu.
Ieremia 17 : 5 Aşa vorbeşte Domnul: „Blestemat să fie omul care se încrede în om, care se sprijină pe un muritor şi îşi abate inima de la Domnul!

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Nu am contesta marimea sarbatorii nici ce sarbatoreste ea ci ma intreb din ce cauza este slavit invierea lui Lucifer, adica a aceluia pe care Tatal ceresc il numeste in Apoc12; 12 ca fiind Diavolul?
O fi oamenii atat de incantati ca Diavolul a inviat?
Daca DA, atunci de ce?
Bag sama ca tu nu crezi in Dumnezeu si ca si tu esti unul din astia care -l considera pe Diavol ca fiind Dumnezeul sau!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Nu caci Dumnezeul meu e cel Sfant si da recunosc ca il stiu pe Diavol si tu il stii foarte bine dar intrebarea e daca tu il cunosti pe Dumnezeu ca sa faci diferenta.

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Tu ca si crestin nu ai nicio legatura cu Dumnezeul cel Sfant ci doar cu Dumnezeul veacului acesta, adica veacul Noului Testament, si ca este asa vedem clar ca biserica crestina il slaveste ca Dumnezeu pe Lucifer:
http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Asa ca tu de fapt il cunosti pe Diavol in toate cele trei ipostaze numite si Treime!

| RexCuParuCret a răspuns (pentru Moisie):

Imi pierd timpul cu tine nu ai inteles nimic pentru ca nu vrei sa intelegi...
O zi buna!

| Moisie a răspuns (pentru RexCuParuCret):

Scuza-ma ca nu-ti pot accepta prostiile pe care le debitezi pentru ca in ele nu este nimic de inteles, daca vrei sa intelegi ce scrie in Biblie trebuie sa o intelegi in contextul ei original adiva in acela care a fost inspirat de Dumnezeu, si nu in intterpretarea mincinoasa a celor care au furat-o!