| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Daca imi scriu pacatele din tinerete si pana acum pe o foaie si la spovedit o înmânez preotului (fiindca imi este rusine ai scarba de ce am facut) mai sunt iertate de Bunul Dumnezeu? Sau trebuie sa citeac cu voce tare? Si inca o intrebare sa ma spovedesc dupa ce am postit 2 saptamani din Postul Mare sau sa postesc tot postul si dupa?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Iti scrii pacatele, ca sa nu le uiti, si le zici cu gura ta. Ca asta inseamna marturisire.
Ti-o fi rusine acum sa le spui, dar cand le-ai facut nu ti-a fost.

Poti sa te spovedesti fara sa tii post. Postul se tine pentru impartasanie. Te impartasesti cand iti da dezlegare preotul. Adica trebuie sa-l intrebi pe el, dupa ce te spovedesti.
Daca esti sanatos, e bine sa tii tot postul si te poti impartasi in fiecare duminica, sau mai des (functie de cum de sfatuieste preotul).

Preotul este cel ce sfatuieste in astfel de chestiuni, functie de masura duhovniceasca a fiecaruia. Nu-i poti cere unui fost ateu, sa zicem, sa tina postul mare pentru ca n-ar fi in stare si l-ai intoarce iarasi la prostia lui. Asa ca trebuie sa-l iei cu binisorul. Sunt si aici niste trepte.

Dar e foarte bine sa te spovedesti. Spoveditul iti ridica cu adevarat pacatele si iti curateste constiinta. Mersul la psiholog nu face altceva decat sa inlature partial simptomul, fara sa vindece boala.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru gratargratar):

Multumesc frumos pentru raspuns! Bunul Dumnezeu si Milostiv sa iti dea sanatate pentru ca mi-ai raspuns si mi-ai dat un impuls pozitiv! Doamne Ajuta!

| gratargratar a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Doamne ajuta!

Te avertizez ca odata ce apuci pe drumul asta, o sa ai parte de o gramada de ispite. Nu te descuraja. Cand te intorci impotriva pacatului, pacatul o sa inceapa sa te razboiasca, ca nu vrea sa-ti dea drumul de bunavoie. Depinde totul de puterea vointei tale si de credinta ta.
Ia totul progresiv, nu cu hei-rupul. Cand simti ca nu te poti lasa de un pacat, lasa-l progresiv. Astazi putin, maine putin. Daca vrei sa intalnesti tineri credinciosi, du-te la manastirea Oasa din Alba.

Si aduti aminte mereu ce scrie in Evanghelie: doar cel ce rabda pana la sfarsit se va mantui.

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu sunt de acord cu marturisirea pacatelor inaintea oamenilor; ci doar inaintea acelora carora le-am gresit putem sa mergem sa le cerem iertare.
In rest, pacatele trebuiesc marturisite doar lui Dumnezeu, si sa credem ca ne-a iertat. Doar lui Dumnezeu, deoarece doar inaintea lui am pacatuit. Omul cat de sfant ar fi el, nu poate sa ne ierte pacatele. Unii pentru altii putem sa ne rugam, dar nu si pentru iertare. Este un non-sens ca sa ma rog lui Dumnezeu ca sa ierte pe cineva; in cazul acesta ar trebui sa ma rog ca sa-i fie intarita credinta, si nu ca sa fie iertat; credinta ca el sa creada ca este iertat.
In unele cereri ale noastre catre Dumnezeu, raspunsul Sau poate sa fie "mai tarziu" sau "niciodata". Dar nu asa stau lucrurile si cu cererile de iertare. In privinta aceasta Dumnezeu doreste sa credem ca atunci cand ne marturisim pacatele El ne-a si iertat, imediat, pe loc. In vindecarea slabanogului relatat mai jos in Marcu capitolul 2, vedem ca mai intai Mantuitorul i-a iertat pacatele, i-a vindecat sufletul, i-a indepartat vinovatia, si dupa aceea si trupul.
Numai Dumnezeu poate sa ierte pacatele. Cine spune ca are puterea de a ierta pacetele, huleste. Se pune pe sine in locul lui Dumnezeu, si asta inseamna hula impotriva lui Dumnezeu.
"Cand le-a vazut Iisus credinta, a zis slabanogului: "Fiule, pacatele iti sunt iertate!"
Unii din carturari, care erau de fata, se gandeau in inimile lor:
"Cum vorbeste Omul acesta astfel? Huleste! Cine poate sa ierte pacatele decat numai Dumnezeu?"" (Marcu.2:5-7)
"Indata, Isus a cunoscut, prin duhul Sau, ca ei gandeau astfel in ei si le-a zis: "Pentru ce aveti astfel de ganduri in inimile voastre?
Ce este mai lesne: a zice slabanogului: "Pacatele iti sunt iertate", ori a zice: "Scoala-te, ridica-ti patul si umbla"?
Dar, ca sa stiti ca Fiul omului are putere pe pamant sa ierte pacatele, "Tie iti poruncesc", a zis El slabanogului, "scoala-te, ridica-ti patul si du-te acasa."" (Marcu.2:8-11)

Oamenii aceia aveau dreptate cand spuneau ca numai Dumnezeu poate sa ierte pacatele. Domnul Hristos i-a mustrat doar pentru ca ei nu credeau ca este Fiul lui Dumnezeu.

Cartea lui Daniel si Apocalipsa vorbesc despre o putere de pe pamant care huleste impotriva lui Dumnezeu. Si asta nu pentru ca L-ar injura; nu se refera la injurie aici.
In afara de ocara si injurie, hula mai inseamna si calomnie, blasfemie:
HÚLĂ1, hule, s. f. (Pop.) Ocară, injurie; ponegrire, calomnie; blasfemie.
https://dexonline.ro/definitie/hula
calomníe sf [At: DA mersi / V: ~ lum~ / Pl: ~ii / E: fr calomnie, lat calumnia ] Afirmație mincinoasă și tendențioasă făcută cu scopul de a discredita onoarea sau reputația cuiva.
In cazul nostru este defaimat, este hulit Dumnezeu, deoarece numai El poate sa ierte pacatele.
"Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii,
potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tesaloniceni.2:3,4)

Mantuitorul ne-a invatat:
"Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati.
Cand va rugati, sa nu bolborositi aceleasi vorbe, ca paganii, carora li se pare ca, daca spun o multime de vorbe, vor fi ascultati.
Sa nu va asemanati cu ei; caci Tatal vostru stie de ce aveti trebuinta, mai inainte ca sa-I cereti voi." (Matei.6:6-8)
In privinta cererilor de iertare, Dumnezeu a promis:
"Inainte ca sa Ma cheme, le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" (Isaia.65:24)

| milan9 a răspuns:

Adventistii se considera ei insisi mai smintiti decat carturarii care Il acuzau pe Dumnezeu Fiul: thinking

"Unii din carturari, care erau de fata, se gandeau in inimile lor:
Cum vorbeste Omul acesta astfel? Huleste! Cine poate sa ierte pacatele decat numai Dumnezeu?" (Marcu 2, 5-7). La fel spun si sectantii.

IN TIMP CE... IMEDIAT DUPĂ ÎNVIEREA SA (fapt ce confirmă importanţa vitală a ceea ce avea să spună), Mântuitorul Hristos transmis apostolilor HARUL SĂU şi a confirmat puterea acestui HAR de a ierta sau "dezlega" păcatele:
Ioan 20, 21 :"Şi Iisus le-a zis iarăşi: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit şi Eu pe voi (pe apostoli, ulterior – episcopi şi preoţi). "
Ioan 20, 22 :"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt; "
Ioan 20, 23 :"Cărora veţi IERTA PĂCATELE, le vor fi IERTATE şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (lucrare încredinţată Bisericii)

| mentholinks a răspuns:

Crezi ca pe Dumnezeu il intereseaza cui spui tu pacatele tale scarboase? In Biblie scrie clar ca cel ce pacatuieste va fi dat de rusine. Daca pleci pe drumul spovedaniei vei avea numai de pierdut fiindca vei face din nou si din nou aceleasi pacate gandindu-te ca de fiecare data cand te duci la preot iti sunt iertate dar nu e asa. Dumnezeu iti va pedepsi nelegiurea daca nu te opresti din ea.

| xerxes1 a răspuns:

Toata puterea bisericii se bazeaza pe sentimentul de vinovatie indus de asa-zisul pacat.
Te-au indoctrinat mai mult decat prevedea norma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa adventistii care nu sunt de acord sa-ti marturisesti pacatele la preot! Adventistii sunt vicleni si mincinosi exact ca tatal sectei lor, care este diavolul! Secta adventista este o secta diavoleasca, care inseala si rataceste oamenii. Descreieratii Miller si White au inselat niste americani sa-si vanda averile si sa astepte A doua Venire; s-au urcat prostii aia pe case, imbracati in alb, si au asteptat ca tot prostii....bineinteles ca au luat TEAPA, ca niste prosti!
Nu primim sa ne invete crestinism o secta diavoleasca ca secta adventista, fatata prin 1800 toamna!

Crestinismul romanesc, adica ORTODOXIA, este APOSTOLIC, invatatura crestina este PRIMITA DIRECT DE LA SFANTUL APOSTOL ANDREI, unul dintre cei 12 SFINTI APOSTOLI AI LUI HRISTOS!

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta si nu preotul trebuie sa-ti stie pacatele ci D-zeu. Daca ti-e chiar asa de rusine de tine findca le-ai comis si vrei sa fie iertata nu trebuie decat sa-I spui. Roagate, nu lasa pe altul s-o faca in locul tau. Fi sincer - nu ai nimic de pierdut ci doar de castigat

| Golyat18 a răspuns:

Cum sa te duci cu foaia ma? Asa ca taranu? Trebuie sa o pui in plic, asa elegant... tu nu te-ai uitat la filme cu mafioti?