| Moisie a întrebat:

Daca in Biblie scrie ca in Predica de pe Munte Isus ne invata sa NU mergem la biserica, ca numai fariseii se duc acolo, si ne invata ca cine vrea sa se roage se poate ruga si la el acasa, din ce cauza vedem ca atata de multa lume se duce la biserica?
a) Vor sa-i faca in ciuda lui Isus?
b) Si-au cumparat haine noi si vor sa fie vazuti cu ele?
c) Sau din cauza ca ei cred asa a proasta si nu stiu ce le cere Isus pentru ca nu cunosc Biblia?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Tu daca esti musulman sau evreu ai putea sa ne interzici sa intram intr-o moscheie sau intr-o sinagoga, dar TU CA NECRESTIN nu ne interzice sa intram in Biserica pentru ca o vom considera obraznicie peste obraznicie...

| Moisie explică (pentru milan9):

Din partea mea te poti duce la biserica cat vrei, ba chiar poti si dormi acolo, eu nu interzic nimanui nimic!
Doar vreau sa scot in evidenta ca voi crestinii nu urmati invataturile lui Isus, ci ale sarlatanilor care au infintat biserica crestina care NU are Dumnezeu!

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18, etc...

| Moisie explică (pentru milan9):

Cine? Isus din Nazareth sau Christosul?
Isus era un dulgherul de religie mozaica care nu numai ca nu a fost UNS ca sa fie Christos, dar nici macar habar nu avea de faptul ca alti vor face o religie noua in contul sau?
Pai acest Isus fiul Mariei, nu a avut nicio treaba cu religia sau biserica crestina, ca era de religie mozaica, si nu s-a dezis de ea nici pe cruce!

Sau poate ai vrut sa zici despre UNSUl care a fost UNS in functia de Seful cheilor Iadului? Adica de Diavol?
Pai asta nu a avut nicio legatura cu sarmanul Isus din Nazareth.
Faptul ca citezi dintr-o carte pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata nimanui si nu citezi din Tanachul inspirat de Dumnezeu rabinilor, dovedeste ca religia voastra nu are nicio legatura cu Dumnezeul YHWH, ci una stransa cu "dumnezeul" veacului acesta!
Faptul ca biserica lui Christos e diabolica, ne-o arata clar Istoria Crestinismului care descrie FAPTELE ei criminale!

| milan9 a răspuns:

Si practic si teoretic in linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare.

De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

| Moisie explică (pentru milan9):

Evident ca si biseica ortodoxa continua invataturile Bisericii primare, si nu ale lui Isus care nu avea biserica ci sinagoga pentru ca era un rabin al religiei mozaice!
In concluzie crestinismul nu are nicio legatura cu Dumnezeu, nici cu fiul lui Dumnezeu ci continua invaturile unor smecheri care au mirosit ca pe seama prostilor se poate trai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte intrebari mai ai?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Mai am inca multe sute!
Ti-ai propus sa ma trollezi in loc sa raspunzi ca e mai greu sa raspunzi cand esti prins cu izmenele in vine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Din cauza asta nu o iti mai raspund la nici o intrebare pentru ca nu aduci nimic bun.Chiar nu inteleg ce vrei tu sa descoperi, unde vrei sa ajungi? O sa ramai cu intrebarile astea toata viata ta :-)

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Mare paguba in ciuperci!
Ai cumva impresia ca ti-am postat tie?
Ce nu intelegi?
E greu de inteles ca cineva cauta ADEVARUL?
Intrebarile mele sunt doar retorice, asta pentru ca le STIU de mult raspunsurile.

| SteinZer0 a răspuns:

Multi dintre credinciosi nu au citit Biblia si o fac doar pentru a fi in rand cu lumea.