| cucarachaalien a întrebat:

Daca Isus a murit pentru ca pacatele mele sa-mi fie iertate asta inseamna ca pot sa pacatuiesc in voie nu? Dar totusi dupa asta el a inviat, asta inseamna ca s-a rasgandit?

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca primesti iertarea Lui si parasesti pacatul.

| Arthur a răspuns:

Da, desigur, la fel cum o instanţă te iartă şi îţi dă pedeapsă cu suspendare. Ce zici, mai poţi recidiva?

| anonim4565 a răspuns:

1 Ce vom zice, dar? Să păcătuim mereu, ca să se înmulţească harul?
Rom 3.8; Rom 6.15;
2 Nicidecum! Noi, care am murit faţă de păcat, cum să mai trăim în păcat?

si apropo El nu s-a razgandit..nush de unde ai scos asta.In vechime erau duse jertfe pentru iertarea pacatelor si trebuiau omorate acele animale...deci Isus a murit si daca a inviat nu are nici o legatura cu razgandirea.

| RAY a răspuns:

Pierdere de timp asta inseamna intrebarea ta

| Kaleo a răspuns:

Evrei 10:26 Căci, dacă păcătuim cu voia, după ce am primit cunoştinţa adevărului, nu mai rămâne nicio jertfă pentru păcate,
Evrei10:27 ci doar o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi văpaia unui foc care va mistui pe cei răzvrătiţi.

| Kaleo a răspuns:

Confunzi moartea (fizica) cu moartea a doua (despartirea eterna de Dumnezeu, chinul vesnic). Vezi pedeapsa pentru cei necredinciosi, in Apocalipsa. Isus nu doar a murit fizic ci a trecut prin acele chinuri ale despartirii de Tatal. (Apocalipsa 20)