| Inferno a întrebat:

Daca la dimensiuni subatomice particulele pot imprumuta energie din nimic pentru a crea particule virtuale din nimic, care dispar tot nicaieri,, teoria cum ca ceva nu poate sa apara din nimic cade. Deci cum asta era principala problema legata de T Big Bang, pe care o invocau crestinii ca universul poate sa apara si pe cale naturala?

2 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Probabil consideri crestinii niste oameni foarte prosti, incuiati la minte si buni de nimic, niste ignoranti.
Cum crezi ca ar putea genul asta de oameni sa-ti raspunda rational la aceste intrebari, nu crezi ca te cobori prea mult?
Ei nici nu vor sa auda de aceasta teorie si tu ii intrebi de problemele principale ale big bang-ului.

| Beelzebub22 a răspuns:

Hai ca-ti raspund eu la intrebarea asta, foarte rational. pentru ca sunt crestin, si sunt si curios, accept provocari noi, si accept si idei noi. nu stiu de ce, dar mie unul mi se pare totul foarte logic, pana la un anumit punct desigur.
eu de ex nu aform ca acel bing bang nu ar fi existat, in biblie nu scrie cum a creeat lumea dumnezeu. poate ca a facut-o cu o explozie. sustin ideea ca religia si stiinta se leaga si nu-s surori vitrege. daca acceptam existenta unei divinitati, acceptam si faptul ca acea divinitate este mai inteligenta decat noi, si ca ea poate sa faca si din nimic ceva. dar hai sa nu acceptam. daca din nimic apar lucruri, fara voia nimanui, de ce apar doar la nivel subatomic? ia stati asa, de ce nu vedem ca odata la 10 ani au aparut pe strada bucati de material nou, substante noi de care n-am auzit inca? pai pana la urma nici bing bangul nu a fost la nivel atomic, deci de ce acum, doar la acest nivel apar asemenea lucruri? daca stam si ne gandim, daca din nimic apar lucruri, dar fara voia cuiva, inseamna ca ele apar aleator. daca apar aleator, inseaman ca nu au niciun fel de regula. din gradinita stim ca, unde nu este niciun fel de regula, este haos. asta e si definitia haosului de fapt. cum explicati atunci, echilibrul perfect prin care coexistam noi in natura? cum explicati ca natura incearca sa se autovindece chiar daca omul incearca sa o distruga? si repet, daca din nimic apar lucruri, si fara voia nimanui, de ce nu apar si sub forma unui mar? adica asa brusc, din nimic sa apara o piatra in cer si sa pice in cap la careva? o piatra care sa fie dintr-o substanta noua, de care inca n-am auzit. caci oricum atomul a aparut din nimic.

n-aveti incotro! trebuie sa recunoasteti ca in ciuda faptului ca din nimic apar acei atomi, apar la voia cuiva, nu apare pe pielea nimanui o substanta noua asa din senin. totul se intampla cu voia cuiva. si cine ar putea face din nimic ceva, daca nu o divinitate? poti tu sa faci din nimic ceva? aceasta afirmatie, precum ca D-zeu poate sa faca si din nimic ceva, este prezenta si in Biblie.

deci prin concluzie, cu abatere la ceea ce accepta sau nu Sfanta Biserica sau religia in general, cine a zis ca nu ar putea fii bing bang u l un inceput? R: un om. Cine a afirmat ca asta ar putea fii cauza? R; tot un om.
adevarul nu il stim. doar il banuim. insa in ambele situatii, daca e sau nu adevarat, divinitatea este prezenta cu sau fara voia noastra. el exista chiar daca tu nu crezi in el, si nu trebuie ca tu sa crezi in el ca el sa existe. doar tu esti cel care poate sa piarda ceva, el n-are ce sa piarda, el poate creea altul ca tine, din nimic, tu insa nu te poti salva fara el.
toate celel bune.