| Inferno a întrebat:

Daca la scara subatomica particulele pot imprumuta energie din nimic pentru a crea alte particule efemere, de ce spun crestinii ca din nimic nu poate sa apara ceva decat cu interventia divina?

5 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

E simplu. Nimic imprumuta energie de la nimic pentru a lua fiinta un intreg univers. Nu trebuie sa fii super educat ca sa intelegi ca e o mare prostie. Vraja marii... Iar imprumutul de energie din nimic "cica" se intampla in vid. Cine a creat acel spatiu? happy

| Inferno explică (pentru martzian):

Nue vorba de teoria aia prosteasca cu vidul, e alta "teorie".
In realitate nu este nici teorie, este o observatie.
Sunt lucruri care-sau observat la nivel cuantic. Ideea e ca la nivel cuantic se intampla foarte multe ciudatenii si cand spun ciudatenii nu exagerez deloc.
Daca asta ti se pare ciudat, atunci cum explici ca un electron poate sa dispara dintr-un loc si sa apara in alt loc fara sa parcurga distanta. Un fel de teleportare. Timpul se comporta diferit cu aprotonii, foarte diferit. Un electron poate sa fie in doua locuri simultan.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Nue vorba de teoria aia prosteasca cu vidul, e alta "teorie" - Sa inteleg ca iei cate una pe saptamana la verificat? laughing

| WR104 a răspuns:

Pentru ca este irelevant.

| Beelzebub22 a răspuns:

Te-ai intrebat vreodata cand si unde a aparut prima particula? te-ai intrebat oare cine a creat o astfel de particula, care cum zici tu, din nimic face energie? focul nu tot din nimic face caldura? adica, el arde o substanta, dar in sine focul, este obligat sa arda? nu este o minune prin care flacara, distrugand un obiect face caldura si lumina? normal ca nu este o minune, pentru ca omul vede focul in fiecare zi la aragaz, este obisnuit cu el, si nu mai considera o minune ceea ce il inconjoara, inclusiv natura. cu cat stii mai multe, cu atat poti sa fii derutat mai usor. oamenii de stiinta sunt cei care gresesc de multe ori grav, si duc lumea in eroare. la fel faci si tu acum, afland lucruri noi, incerci sa cauti un pretext pentru a evita declararea existentei unei divinitati, astfel scapand de constiinta si fugind de raspundere. asta nu a fost si nu va fi niciodata o solutie. sa stii ca omul nu stie inca tot. daca ar stii, n-ar pune asemenea intrebari stupide ca tine. toate cele bune.