| AvalohAlyn a întrebat:

Daca nu a venit Sfarsitul Lumii sau Apocalipsa pana acum desi s-au preconizat atatea date,2000, 2012 dar si multe date in trecut.inseamna ca ne iubeste Dumnezeu si ne rabda?
Pentru ce ne mai rabda?
Oricum omenirea e subjugata de ban,de rautate, de materialism..pentru ce ne mai rabda pe toti?
Nu mai simplu sa vina un sfarsit sau un potop?
Ce tu nu ai vrea sa vina? Cu atata suferinta in lumea asta ca pana si cei sanatosi si fericiti acum pot suferi oricand din pricina unui lucru sau altul...Omenirea insa mereu a fost asa,intotdeauna s-au purtat razboaie,pentru ban,pentru putere,pentru materialism, pentru interese meschine..Nu e vorba ca doar acum se intampla tot felul de lucruri rele,mereu asa,ma gandesc daca exista un Creator Inteligent si cred ca exista cum ne mai suporta asa pe Terra? Stricand si planeta si tot. facand vrajba intre noi si cautand doar placeri,interese,putere, bani si doar lucruri materiale...
Lumea intotdeauna a fost stricata..si cred ca mare a fost rabdarea unui Creator...(nu neaparat biblic,ma refer la orice forma de Inteligenta Superioara.)Practic Corpul Uman,Universul,Planeta,viata sunt perfecte construite la inceput dar apare ceva ce le degradeaza,omul a stricat totul,animalel sunt pe cale de disparitie unele tot din cauza omului,paduri multe nu mai avem in Romania si chiar pe planeta,industrializare,ultratehnologizare si materialism,fuga dupa ban,conflicte,rautate,placeri trecatoare la greu. dupa asta e omul, sa stiti ca nu ma exclud nici pe mine...Mai are omenirea viitor? Sau a avut vreodata sau am trait la mila naturii si a unui Posibil Creator Inteligent?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrem nu vrem sa traim realitatea e ca nu exista nicio superputere care sa te controleze asa cum crezi. Fiecare cu norocul lui.

| Celcestietot a răspuns:

O sa vina in curand sfarsitul, stai linistitwinking.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pana nu îți pui ordine in viață nu te vei însănătoși. Alege ce vrei, un Dumnezeu Creator inteligent sau natura. Daca studiezi Biblia vei afla ca Dumnezeu este un Dumnezeu gelos si ne vrea cu gelozie pentru Sine. Daca tot cârtim cum au făcut israeliții in pustie, e posibil sa pățim la fel ca ei, sa orbecăim in "pustia vieții" pana la moarte si sa pierdem mântuirea. Ești liber sa alegi! Nimeni nu o poate face in locul tau.

| Jay1 a răspuns:

Pe lângă profeția evenimentelor mondiale, Biblia a descris și societatea umană „în ultimele zile". Ea spune: „Vor veni vremuri deosebit de dificile. Căci bărbații vor fi egoiști, lacomi pentru bani neascultători de părinții lor nestăpâniți, cruzi, fără dragoste pentru bunătate care preferă plăcerile decât Dumnezeu "(2 Timotei 3: 1-5) ). *Sfârșitul va veni când oamenilor din întreaga lume,
într-o măsură suficientă, va fi anunțată vestea Împărăției lui Dumnezeu(Daniel 7:13, 14). Isus Hristos a spus despre aceasta: „Această veste bună a împărăției va fi propovăduită în întreaga lume pentru o mărturie pentru toate națiunile și atunci va veni sfârșitul" (Matei 24:14). Această lucrare de predicare, care este o reflectare a dreptății și a milosteniei lui Dumnezeu, face parte dintr-un „semn" care are multe caracteristici și indică timpul sfârșitului. De exemplu, acesta acoperă războaie, foamete și boli (Matei 24: 3; Luca 21:10, 11).
Ioan 2:17 concluzionează: „Cel ce face voia lui Dumnezeu rămâne pentru totdeauna." Prin urmare, va trăi pentru totdeauna aici pe pământ, după cum arată Psalmul 37:29: „Cel drept va stăpâni pământul și va locui pe el pentru totdeauna".

Finalul va veni în două etape principale. În primul rând, Dumnezeu va distruge toată religia greșită, numită „Babilonul cel Mare" (Apocalipsa 17: 1-5; 18: 8). Ea spune că este loială lui Dumnezeu, dar este în alianță cu liderii politici. Cu toate acestea, ei sunt cei care se vor întoarce împotriva ei.Și își va mânca carnea [bogățiile] și o va arde cu foc "(Apocalipsa 17:16).
În al doilea rând, Dumnezeu se va adresa conducătorilor politici - „regii întregii lumi". Ei, împreună cu toți ceilalți oameni răi, vor fi distruși în războiul „care se va întâmpla în ziua cea mare a lui Dumnezeu Atotputernic", numit și Armageddon (Apocalipsa 16:14, 16).

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Copile, daca ar veni azi Dumnezeu, ai fi tu gata? Dumnezeu rabda pentru ca pentru ca inca nu si-a strans poporul. El rabda pentru ca la fel cum a spus despre Sodoma si Gomora, "daca mai sunt 10 oameni neprihaniti in cetate, Eu o crut pentru ei". El zaboveste pentru tine.
Nu sunt oamenii rai? Merita ei ceva? Merita ei salvare? Copile, Isus a murit pentru toti acestia pentru ca ii iubeste.
Si-acum, cum spui tu " De ce nu vine odata sfarsitul"?
Cum poti tu sa condamni ceea ce Isus a preamarit prin faptul ca a murit pentru ca aveau atat de mult pret in ochii Lui? Cat despre ziua in care va veni, nimeni nu se va asteapta, nimeni n-o va sti, asa ca pregateste-te.