| anonim_4396 a întrebat:

Dacă o persoană crede în Dumnezeu dar nu este de acord cu biblia şi conţinutul ei, acea persoană se poate numi ateu?

Răspuns Câştigător
| Bragi a răspuns:

O,cum de ti-a venit sa pui o asemenea intrebare?
Este de apreciat faptul ca se poate vedea si altfel Divinitatea,decat prin prisma institutiilor religioase.
DA,se poate,si nu numai ca se poate,este o cale si un inceput de a vedea adevarul,nu zoaiele ce le descriu religiile sau sectele cu traditiile,ritualurile,inchinaciunile la tablouri, statui, moaște, zeciuieli, etc.etc. Toate acestea indică,,drumul''catre buzunarele popilor si pastorilor,nu catre Dumnezeu.
Biblia a fost scrisa de niste oameni limitati care habar nu aveau ce forma are pamantul DAR strigau cat ii tineau plamanii ca-l cunosc pe Dumnezeu! O aberatie.ei credeau in zei ca Yahwe,Adonai,Sabaoth, Elohim, la toti dandu-le denumirea de Dumnezeu, cu toate ca aveau comportari diferite vis a vis de omenire!
Adevarata Divinitate nu poate fi descrisa inca de nici o mitologiemde nici o traditie, deoarece este deasupra lor!

63 răspunsuri:
| ToaderAndrei a răspuns:

Biblia este cuvantul lui Dumnezeu. Unii oameni care sunt in alte secte comenteaza orice incercand sa convinga oamenii ca ei au dreptate. Nu se poate numi ateu.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu...inseamna ca e deist

| Kalla a răspuns:

Nu,e doar un sectant care alege doar ce-i place dintr-o. Daca nu iti place ceva la o religie mai bine schimbi religia.Nu arunci ce nu-ti place.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca mai crezi si in Iisus, esti crestin.

| sublime89 a răspuns:

Nu prea poate. Ateii nu cred in niciun fel de zei.

| ToaderAndrei a răspuns (pentru sublime89):

Ar trebui sa crezi in Dumnezeu, iti faci rau singura!

| mODIN a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in nimic. Daca crezi in Dumnezeu nu ai cum sa fii ateu.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Se poate numi sectant sau liber cugetator

| sublime89 a răspuns (pentru ToaderAndrei):

De unde ai tras tu concluzia ca sunt fata si ca-mi fac rau daca nu cred in zei? laughing

| ErrorFound a răspuns:

Acea persoana este teist, nu Ateist(lipsa teismului). Daca(hm, hm, cacofonie) crezi intr-un zeu care ne-a creat, n-ai cum sa fi ateu.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu se poate numi un ateu.

Dar un Creștin-Ortodox ar trebui să creadă și în biblie.

Dacă crezi în ceva până la urmă crezi până la sfârșit.

| dragos38 a răspuns:

Aceea persoana este liber cugetatoare dar in acelasi timp poate fi si un crestin ortodox mai istet care a reusit sa se desprinda de turma indobitocita si copii lui ar putea deveni liberi cugetatori(liberi cugetatori crede intr-o divinitate, dar are atitudine critica fata de biserica)

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Bragi):

Auzi, de unde ai aparut numai tampenii spui. Numai atat poti? Bune indemnuri dai, mare crestin esti.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ai fost intotdeauna de aceasta parere? I-am auzit spunand lucrul acesta si pe altii care n-au studiat Biblia niciodata. Dar, intrucat Biblia, spune clar ca provine de la Dumnezeu si ca el ne va da viata vesnica, daca vom crede si vom trai potrivit celor spuse in ea, nu esti de parere ca ar merita s-o examinezi, macar pentru a vedea daca spune adevarul sau nu?(Daca ai cumva Biblia, sau daca nu, poti s-o vezi pe net, si sa citesti in 2Petru 1:20, 21; aici spune:,, Nicio profetie din Scriptura nu provine dintr-o interpretare personala. Caci profetia n-a fost adusa niciodata prin vointa omului, ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, fiind purtati de Spiritul Sfant". Contine profetii ce s-au implinit, si unele pentru domeniul viitorului. De Ex : citeste 2Timotei 3:1-5; sau contine afirmatii stiintifice exacte despre lucruripe care cercetatorii le-au descoperit doar relativ recent de ex :Forma pamantului Isaia 40:22,, EL este cel ce locuieste deasupra cercului pamantului". Lucru constatat de oameni exact abia in sec. al xx.-lea sau despre viata animala, Leveticul 11:6,,-Iepurele de camp este rumegator". abia in secolul al xvlll-lea, englezul william Cowper a ajuns la concluzia ca asa stau lucrurile. Si multe alte dovezi care demonstreaza ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu 2Timotei 3:16, 17.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Forma pamantului Isaia 40:22,, El este cel ce locuieste desupra cercului pamantului'' Lucru constatat de oameni exact de abia in sec. al xx-lea woaww, este fals, cerc nu inseamna sfera, in al doilea rand datarea redactarii cartii lui Isaia, se face dupa ureche, cele mai vechi manuscrise ale V.T. nu trec de sec. 2-3 I.E.N. deci pretinsele carti profetice nu pot fi altceva decat fie traditi in versuri, fie in proza, transcrise mult mai tarziu decat evenimentele descrise.Si care intre timp au suportat actualizari conforme cu acele vremuri.Si o sa ramai surprinsa dar forma sferica a Terrei si circumferinta sa, era cunoscuta inca din sec.al 3 i.e.n.(Eratostene) daca ai auzit de el.

| milan9 a răspuns:

"Cărţile" Bibliei au fost scrise chiar de apostoli, iar pe lângă aceştia, au mai transpus în scris şi unii ucenici direcţi ai lor sau ai Mântuitorului Hristos.

Având la dispoziţie toate dovezile istorice, biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani (cel puţin în Biserică, asta s-a întâmplat!).

Cu totul alta este situaţia textelor apocrife, a pseudo-evangheliilor, care pur şi simplu nu s-au încadrat în PERIOADA APOSTOLICĂ, ci au fost doar falsuri demonstrate aparute mult mai tarziu si apartinand unei anumite secte timpurii aberante numite gnosticism.

| milan9 a răspuns:

Din mai multe motive deci, orice text apocrif, apărut la 200 sau la 1900 de ani după încheierea canonului biblic, nu mai poate fi "ataşat" acestuia din motive lesne de înţeles. Apostolii nu erau singurii care ştiau să scrie.
Existau mulţi alţii, plus o serie întreagă de "neprieteni" cu alternative sectante, gen gnostici, etc...

Unele dintre texte (Epistola lui Barnaba, Păstorul lui Hermas), sunt cunoscute de Biserică şi chiar recomandate ca lectură patristică prin diferite ediţii tipografice, dar din motive obiective certe ele nu pot fi considerate a avea aceeaşi valoare cu Sfânta Scriptură.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cum a reusit Eratostene sa calculeze circumferinta pamantului, el a observat ca la Syene (situat pe tropic, Egipt)soarele se afla la amiaza(la 22 iunie)chiar deasupra capului, corpurile nearuncand umbra.Si-a dat seama de vericalitatea razelor (sti ce inseamna vertical nu)observandu/le ca lumineaza pana pe fundul unei fantani.La aceeasi data, la Alexandria, situat la N corpurile au umbra, ceea ce demonstra curbura pamantului.Pentru ai masura circumferintele, stia distanta de la Syene la Alexandria(800 km)stia inaltimea turnului din Alexandria, a masurat lungimea umbrei lasate pe sol de turn, deci asa a reusit sa calculeze circumferinta apropiata cat de cat de valoarea reala.De aemenea, pentru a afla distanta dintre Syene si Alexandria, a angajat un om special pentru a o parcurge si a o masura.Iar mijloacele de masurare la vremea respectiva nu i-ar fi dat o valoare exacta.dar oricum primele informatii despre forma pamantului a emiso Eratostene matematician, poet, atlet, geograf si atronom antic grec
iar 22 iunie reprezinta solstitiul de vara.

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Cei care au scris biblia, nu se stie nimic sigur despre ei, totul parvine pe traseul traditiei religioase iudaice.Nici o sursa externa nu confirma veridicitatea

| Miauti a răspuns:

Nu stiu dar stiu ca daca un ateu nu crede in d-zeu, dar e de acord cu unele chesti din biblie - se numeste ateu-crestin

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Apropo de iepuri nu stiai oare ca pe timpul romaniilor iepurii si harciogii erau ingrasati in crescatorii,

| Scarbo a răspuns:

Depinde ce biblie : Biblia sinodica, cea care ti-o recomanda biserica, si catehumenta care nu se mai vinde prin biserici, si care ar putea fi considerata cuvantul complet al lui Dzeu. Dar daca nu crezi in niciuna, te poti numi agnostic, sau chiar crestin daca ii respecti poruncile.

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

"biblia creştină a rămas neschimbată de 2000 de ani" -- vorbeste ignoranta din tine.

| sti11ness a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu, atunci crezi si in biblie deoarece biblia e cuvantul lui dumnezeu si viata lui Iisus. Deoarece biblia e o culegere de carti, a fost tradusa, scrisa, rescrisa in timp a dus la tot felul de interpretari si la lucruri care se contrazic. Sa nu mai vorbim de faptul ca atunci stiinta si lumea era mai putin cunoscuta iar oamenii traiau alte vremuri. Dumnezeu pentru tine trebuie sa fie in primul rand in suflet si in fapte bune.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Ateu înseamnă "fără Dumnezeu", adică neagă existenţa lui Dumnezeu şi a oricărui alte divinităţi.

Mai degrabă deist deoarece aceasta se referă la cineva care admite existenţa unui creator dar neagă orice religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ToaderAndrei):

Cred în Dumnezeu, dar nu sunt de acord cu biblia. happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Ce legatura are cu enuntul pe care l+am dat. Aici era vorba despre exactitatea Bibliei din punct de vedere stiintific si istoric si de descoperirile facute de om mult prea taryiu fata de scrierea inspirata a profetilor.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Dar tu ai auzit de Gallileo Galillei si Cristofor Columb,, de Americo Vespucii, si alti destepti din toata vremea fiecare a constatat cate ceva. si nu au contrazis argumentele biblice.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Du-te tu nu vorbi prostii spicuite. Isaia a scris in sec al- vii-lea Trebuie sa cauti dovezi mai multe despre autenticitatea BIBLIEI despre perioada de timp in care cei 40 de profeti au participat sub inspiratie Divina la lucrarea lui Dumnezeu, de-a transmite Cuvantul sau, intr-o perioada de 1611 ani, si sa cauti despr e fiecare dovezi ca sa vezi adevarul si armonia BIBLIEI.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Te inseli, pamantul nu este un cerc, este o sfera adica nu este perfect rotund, datorita miscarii de rotatie pamantul este putin turtit la cei doi poli.Deci Isaia cand a scris acele versuri a cam denaturat putin forma pamantului, si nici nu avea el de unde sa stie ce forma are pamantul.''Cel ce locuieste deasupra cercului pamantului''este o inexactitate