| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana oarecare,crestin sa zicem,il insulta pe diavol,de ex. spune : "nu mi-e frica de tine,diavol nenorocit" sau "esti cea mai mizerabila fiinta,satano" si alte chesti de genul sau il ia derâdere sau chiar il blesteama pe acesta, diavolul se mânie rau pe acea persoana? poate acesta din urma sa-i produca mult rau persoanei aceleia?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Mi-este greu sa explic.
Oricum ar fi, omul acela este deja condus de spiritul celui rau. Si ne dam seama din pricina cuvintelor si tonului.
Mai mult, vrajmasul se bucura atunci cand a reusit ca sa aduca un spirit manios asupra unui om. Cu toate ca are putere, lui Satana nu-i este ingaduit mai mult decat doreste Dumnezeu sa actioneze asupra noastra. Iar daca un om a ajuns in stapanirea vrajmasului (mai mult sau mai putin), este din cauza ca omul si-a dat acordul sau.
Mai multe informatii gasesti aici: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html in cartea "Adevărul despre îngeri".

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Se numeste schizofrenie.

| danut a răspuns:

Nu draga, diavolul nu se supara ci SE BUCURA deoarece esti in acelasi "ton" al gandiri cu el. Cu cat il injuri si sudami mai mult cu atat se bucura mai mult.

| milan9 a răspuns:

Arhanghelul care pazea trupul lui Moise nu a indraznit sa-l judece pe demon, ci i-a spus doar: "Certe-te pe tine Domnul"...

Judecam si vin asupra noastra presiuni ale pacatelor pe care nu le banuiam... sad

| Holiday a răspuns:

Trebuie sa ai probleme destul de grave la mansarda ca sa te certi cu personaje din povesti. Sau sa te rogi la ele, e acelasi lucru.

| sublime89 a răspuns:

Poate ca nu i-ar pica bine, dar d-zeu ar trebui sa fie de partea ta si sa te apere de diavol, ca doar e atotputernic. Dar mai intai trebuie sa existe aceste doua creaturi mitologice.

| suffarstar a răspuns:

Singurul diavol impotriva caruia ai de luptat este ego-ul tau.

| Miauti a răspuns:

Iti voi raspunde cu o alta intrebare... crezi ca un zeu, demon, fiinta superioara, ar cadea la nivelul omului? E ca si cum te-ai mania asupra unui copil de 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru orice fraza rostita trebuie sa fii pregatit sa suporti consecintele.
Iti va raspunde in asa fel incat sa te faca sa iti intelegi limitele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

David tibet spunea ca daca dumnezeu e iubire atunci satan e minciuna, ceea ce-l face la fel de frumos si complicat ca noi, suna arhaic dar sunt o fata din constanta si vorbesc foarte repede: 3

| Aiwendil a răspuns:

Desigur.
Preotii fac greseala de al considera prost pe demon pentru ca acesta e inteligent si stie toate religiile acestei lumi ca sa te faca sa nu crezi in Dumnezeu.
Normal sa se enerveze si sa se razbune.Tu nu reactionezi la fel cand cineva iti spune cuvinte jignitoare sau te raneste? Nu faci decat sa-l faci sa-ti faca viata si mai grea decat o ai.

| pet555 a răspuns:

Da,ca diavolul de aia nu mai poate de ce zici tu de el sau ce zice altcineva! Diavolul e rau, uraste toti oamenii la fel, dar tot ii uraste mai mult pe credinciosi. Fiindca cea mai mare insulta adusa diavolului este sa nu asculti de el. Si un crestin e normal sa spuna "nu mi-e frica de tine", fiindca ar fi pacat sa te temi de el. In rest poti sa spui si "esti cea mai mizerabila fiinta, cum spui tu", poti sa il si lauzi, el e tot rau si nu se manie pe cineva fiindca a spus ceva. Diavolul oricum produce mult rau, in special asupra celor peste care are putere, cei care asculta de el. In rest, poti sa-l si blestemi, ca d-aia nu mai poate el.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Doar Dumnezeu are putere asupra diavolului.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru pet555):

Deci Dumnezeu e complice cu diavolul?

| pet555 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu, Dumnezeu nu e complice cu diavolul, e stapan pesre tot ce exista deci si peste diavol. Nu imi zi ca nu exista sau altceva, oricum nu cred.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru pet555):

Daca Dumnezeu e stapan peste Diavol inseamna ca-l controleaza. Iar asta inseamna ca e complice cu el.

| Cloudless a răspuns:

. Daca o furnica tear injura cand treci pe langa ea ai baga in seama laughing.

| DeusCorrupti a răspuns:

Nu știu, încearcă și tu și vezi ce se întâmplă.

| Correct a răspuns:

Parerea mea este ca aceasta fiinta,entitate ce drecu o fi, nici macar nu exista.
Dar daca de exemplu esti singur acasa si iti vine sa insulti aceasta,, zeitate,, posibil sa-ti fie foarte teama, posibil sa ai halucinatii, posibil sa auzi voci, toate acestea din cauza faptului ca tu crezi in ea.
Poate nu m-am exprimat cum trebuia dar sper ca macar cineva sa ma fi inteles. laughing

| Roam a răspuns:

NU. Diavolul si dracii, nu isi doresc ca oamenii sa stie ca exista.
Ei se bucura foarte mult cand vad ca oamenii zic "nu exista, este o mare prostie sa crezi in asa ceva".
Daca oamenii si-ar da seama ca exista diavolul, ar constientiza ca exista si dumnezeu.