| anonim_4396 a întrebat:

Diavolul nu poate sa ne posede.El nu ne poate controla ca pe niste papusi.Adevarat? In biblie spune ca frica de diavol este pacat.Asta e adevarat? Intreb pentru ca nu sunt sigur.Parca asa am auzit.Atunci cand diavolul incearca cu putere sa ne stapaneasca si ne distruge viata, cum putem reactiona altfel? Cum daca nu cu frica?!

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Diavolul are putere asupra ta numai cat tu ii permiti.
Impotriviti-va lui tari in credinta si el va fugi de la voi.

| Narfundo a răspuns (pentru EmaS):

Eu cred ca e invers emas.Te impotrivesti lui si el de al dracu" chiar ca dracu mai tare vine asupra ta.Nu degeaba a murit iisus. Daca era asa bun de ce dracu era numai in juru lui? Ma asteptam sa cunosti asta

| EmaS a răspuns (pentru Narfundo):

Daca ai pe Duhul Sfant inlauntrul tau, cel ce este in tine este mai mare decat cel ce este in lume.

| Zenithf a răspuns:

Ba Iisus zice: "temete de cel care poate distruge si trupul, si sufletul", adica de Ala rau.
Sa te temi si sa ceri lui Dumnezeu ca prin puterea jertfei lui Iisus sa fi protejat de puterea celui rau.

| Zenithf a răspuns:

Bine, uita-te ce se intampla cu femeile in Olanda si Marea Britanie. Dar cum asa, ca tarile astea sunt cele mai seculare, doar un om din patru, sau nici atat, se declara crestin, restul toti atei sau de alte religii?

| Zenithf a răspuns:

Nu.

| Zenithf a răspuns:

Nu. laughing
Tu ai vazut tot ce este scris acolo? Iahwe zicea ca acela care ia o fata (de nevasta) sa nu o vanda unor straini. Deci este dimpotriva, impotriva prostitutiei/sclaviei sexuale, nu pentru asa cum lasa 'povestitorul' sa se inteleaga.

| Zenithf a răspuns:

Si atunci Dumnezeu a spus: 'sa facem un ajutor potrivit pentru om'. Asa cum scrie aici, femeia este un ajutor, nu o sclava, in casa barbatului ei. Dupa ceea ce spui tu, imi pare ca si tu ai aceeasi convingere. Si sper sa traiesti dupa aceasta convingere, sa nu iei o nevasta care sa-ti fie sluga in casa, ci prieten si ajutor (reciproc).
Dar vezi ca in lume se intampla atatea lucruri rele, in cate case nu se intampla asa? Si asta din lipsa, nu din prea multa credinta.
Oameni ajung si azi sclavi, si nu pentru ca urmeaza obiceiuri stravechi, nu din cauza unor religii, sau poate din cauza lor, dar nu din voia lui Dumnezeu.
Daca tu ai impresia ca esti liber, atunci te inseli foarte tare. Si tu si eu suntem sclavii sistemului, statul tine "degetul" pe noi si isi ia parte din toata agoniseala noastra, mai rau decat in feudalism. Din tot ceea ce castigi tu, la stat dai peste 40%, air din ceea ce cumperi trebuie sa dai statului 21%. Este asta libertate?
Avraam si urmasii lui traiau in corturi si nu plateau dare nimanui. Aduceau jertfe de multumire lui Dumnezeu pentru ca erau sanatosi si aveau turme si alte averi, dar nu plateau niciun CAS si somaj si altele.

| robroy a răspuns (pentru Zenithf):

Esti mai logic decat Gluskab big grin

| Zenithf a răspuns (pentru robroy):

Sa ma scuze el, dar dupa cum scrie dovedeste ca este opusul a ceea ce scrie pe deviza lui. Se agata de unele lucruri, refuza cunoasterea si se dovedeste la fel de indoctrinat ca si cei pe care ii ponegreste.

| thealchemist a răspuns:

Nu te poate poseda doar daca nu-i dai voie in sufletul tau, daca-i dai voie poate sa faca cu tine ce vrea.

| Mădă0611 a răspuns:

Frica de diavol inseamna deznadejde, dejnadejdea e pacat, teoretic, practic, nimic din astea nu exista, de ce nu aveti curajul sa infruntati viata si sa va recunoasteti greselile? oh go on

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate poseda daca ai dat voie mai mult sau il atati asupra ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai citit in biblie ca a fost aruncat ddin cer pe pamant? si umbla ragand ca un leu in cautarea victimelor lui? fiindca stie ca are putina vreme? cat inseamna mentale, PUTIN in raport cu vesnicia?

| Narfundo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuht mai lasat rece.De ce nu poti lasa si tu un raspuns simplu.In schimb mi-ai bagat vreo 3 intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentale? te inteleg ma.hai sa-ti raspund scurt si la obiect.parca asa ai auzit? pai sa stii ca DA>asa e.

| Mikhtarian a răspuns:

Frica este un pacat,caci tu nu ai incredere in Dumnezeu.
Daca te increzi in Tatal,de ce sa-ti fie frica, cand stii ca El e cu tine?
Cum poti reactiona? Rugandu-te, avand credinta si ajutand pe altii.
Nu-ti fie frica, crede in Dumnezeu, ai sa vezi!

Răspuns utilizator avertizat
| robroy a răspuns:

Asta e o lege data pe vremea cand se facea comert cu sclavi, pe fata nu ca si acum.

| robroy a răspuns:

Eu ma intreb daca totusi sunt legi lasate de El