| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Daca orice exista are un creator si Dumnezeu ar exista, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu? daca vei spune ca nu are creator inseamna ca pot exista lucruri fara sa fie nevoie sa aiba un creator, deci Universul poate exista fara sa fie creat de unul din sutele de zei inventati de oameni.

37 răspunsuri:
| Idris a răspuns (pentru suffarstar):

,,Te referi la sarazinii care au ocupat peninsula Iberica mai bine de 500 de ani? Sau cand turcii au atacat Ierusalimul si au amenintat Europa? Sau cand Tarile române au fost fost sub dominatie musulmana mai bine de 400 de ani. Sau te referi atunci cand Suleyman Magnificul a ajuns pan ala portile Vienei?,, - O faci pe pro5tul ca sa pici bine, insa te faci de ras in fata cuiva care are cunostinta despre ce se intampla. Nu ai nici o treaba cu islamul, insa iti permiti sa discutii problemele cu care se confrunta musulmanii de pretutindeni, ignorand multe chestii pe care nu le pot discuta aici pentru ca m-as pune in pericol data fiind societatea in care traim. Daca poti trage concluziile singur bine, daca nu sa stii ca ai o parere si o imagine gresita a tot ceea ce se intampla. Orice alta natiune, orice alta religie s-ar fi confruntat cu aceste probleme, pe Allah ca aceasta ar fi disparut, insa Allah nu permite asta sa se intampla cu robii sa-i si cu religia Sa, pentru ca El a promis ca va avea grija de ea si o va face sa domine. Prin sabr (Rabdare) in cativa ani vom razbi si vom trece peste aceste probleme. Si tu nu imi poti zice mie sa imi iau catrafusele si sa plec, pentru ca cele din ceruri si de pe pamant sunt ale lui Allah si putem umbla unde vrem. Pe langa asta, eu am toate formele legale si pot merge unde vreau eu. Esti penibil cu astfel de cereri si manifestandu-ti astfel frustrarile. Asta e o alta diferenta dintre religiosi si atei. Ateii au mai multe frustrari.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

E valabil si pentru tine. Nu ai nici o cunostinta despre islam dar iti permiti sa vorbesti despre probleme musulmanilor, despre Siria si etc. Sunteti penibili, cu toate ca Romania ca si popor a trecut multe, voua ca si oameni nu v-a ramas nimic in cap. Am spus, studiaza un pic problema si imaginea de ansamblu. Gandeste la nivel Macro si nu Micro, asta daca poti si apoi vei vedea cu alti ochi lucrurile. Eu nu va pot explica chiar de-a fir a par din diverse motive, insa daca sunteti iubitori de adevar il puteti afla singuri.

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai mare dreptate, uite ca nu m-am gandit la aspectul asta. Bine, eu nici nu ii vreau integrati. Nu vad niciun motiv pentru care o minoritate etnica trebuie integrata. Integrarea dureaza foarte mult, se percep niste riscuri uriase si apar tot felul de dezechilibre. La americani si acum exista grupari rasiste cum ar fi KKK sau Black Lives Matter. Atata timp cat exista state si fiecare stat nu incearca sa il cucereasca pe altul, totul va fi in regula. Cand exista un conflict intre un alb si un negru, la nervi albul intotdeauna ii va spune celuilalt: "Ba negrule!" Ma rog...

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

Parerea mea e ca sunt si multe lucruri bune ce pot proveni din alte culturi dar sa se poata integra. de exemplu chinezii s-au integrat bine in America si tara chiar "vaneaza" in mod activ sa atraga oamenii cei mai destepti din lume sa lucreze la ei. in primul rand ca sa se integreze bine inseamna sa nu dauneze societatii in care sunt si sa respecte legile + conduita morala de acolo. adica sa nu fie nevoita Franta sa dea lege incat sa dea burka aia primitiva jos, ci sa aiba bunul simt sa o dea singuri. nu i-a chemat nimeni in Europa si au tabara pentru refugiati in Turcia. cand le pune gard la granita, il distrug. e o invazie, si asta in timp ce multi din ei probabil acum 10 ani ii injurau pe europeni ca sunt imorali, ca fetele umbla cu capul dezvelit etc.

| sublime89 a răspuns:

Sa spui ca Universul are nevoie de un creator, e ca si cum ai spune ca un munte are nevoie de un creator. Complet fals in ambele cazuri. Doar ignoranta te poate duce spre o asemenea concluzie.

| ania a răspuns (pentru Idris):

Dacă tot ce vrei este pace și bunăstare, Iisus Hristos e Domnul Păcii nu Mahomed care a spus că Creatorul poruncește să fie uciși necredincioșii.Chiar dacă pornografia, prostituția, etc sunt păcate distructive pentru oameni, dacă Creatorul încă are răbdare cu ei și sunt convinsă că dorește salvarea lor, nu cred că e îndreptățit nimeni să-i oblige să creadă. Cred că numai satan,șeful uciderii și asupririi poate convinge oamenii(profintând de conștiința încărcată de păcate pe care o are oricine nu a primit iertarea lui Hristos)că va ajunge cineva în rai prim uciderea altora, va fi considerat martir și va mai fi și premiat pentru aceasta.

| ania a răspuns:

Au nevoie de un creator lucrurile care au un început, așa cum știința este universul nostru despre care știința a adus dovezi că timpul, meteria și spațiul au început să existe. Dacă universul ar fi fost cauzat de o entiate care și ea a avut un început, deci o cauză și așa mai departe și înainte de orice cauzare n-ar fi existat nici o entiate care să cauzeze fără a fi cauzată, nici n-ar fi început vreodată să existe lucruri cu un început.Tocmai existența unui unuvers cu un început e dovada că sursa existenței trebuie să fie o entiate necauzată dar cauzatoare.