| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Daca orice exista are un creator si Dumnezeu ar exista, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu? daca vei spune ca nu are creator inseamna ca pot exista lucruri fara sa fie nevoie sa aiba un creator, deci Universul poate exista fara sa fie creat de unul din sutele de zei inventati de oameni.

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Au nevoie de un creator lucrurile care au un început, așa cum știința este universul nostru despre care știința a adus dovezi că timpul, meteria și spațiul au început să existe. Dacă universul ar fi fost cauzat de o entiate care și ea a avut un început, deci o cauză și așa mai departe și înainte de orice cauzare n-ar fi existat nici o entiate care să cauzeze fără a fi cauzată, nici n-ar fi început vreodată să existe lucruri cu un început.Tocmai existența unui unuvers cu un început e dovada că sursa existenței trebuie să fie o entiate necauzată dar cauzatoare.

| sublime89 a răspuns:

Sa spui ca Universul are nevoie de un creator, e ca si cum ai spune ca un munte are nevoie de un creator. Complet fals in ambele cazuri. Doar ignoranta te poate duce spre o asemenea concluzie.

| suffarstar a răspuns:

Daca ar fi sa vorbim despre un principiu absolut, un oarecare Dumnezeu, banuiesc ca acesta ar fi superior din toate punctele de vedere constientei omului de rand. Teoria conform careia timpul este linear este depasita, se considera ca exista cel putin zece dimensiuni, in care durata este a patra cu variabilele "timp" si "antitmp". Ceea ce tu numest "timp", "inainte de a exista", "cine a facut", sunt niste termeni destuli de puerili chiar din punct de vedere stiintific. Daca te pasioneaza stiinta, iti recomand seria urmatoare: www.youtube.com/watch?v=emlcwyvnsg0&list=PLFBPXGoVRSZHKrqOrUzrjpCzBM5MDEvis

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

In stiinta nu s-au dovedit dimensiunile superioare prin experimente sau observatii(desi au cautat sa le dovedeasca desigur). vorbim despre zeul din biblie si in termenii in care el se exprima acolo prin autori. acel zeu primitiv nu imi este superior moral de exemplu pentru ca nu gasesc motive retardate pentru a ucide copii si nici nu ucid, de exemplu cum a facut in biblie dand potopul. face copii (putand vedea viitorul) si apoi cand nu ies cum ii plac, ii ucide cu potopul, total stupid. in biblie vorbeste de timp liniar.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

Vorbim de acest "superior": www.BibliaPentruSceptici.ro

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ceea ce este dubios la zeul din Biblie, sunt abilitatile sale politice, ma rog, asta e o chestie personala. Daca urmaresti evolutia poporului evreu, vei observa ca are o dinamica pornind din momentul in care se afla in sclavajism la egipteni. Iahve nu are pic de morala, insa pare ca are anumite cunostinte legate de segregare (promoveaza consagvinizarea), anumite aspecte sociale necesare construirii unui imperiu. Nu i-a iesit intr-adevar. Insa pare mai degraba un comandant de armate foarte abilitat si foarte crud.

| Idris a răspuns:

Profetul Muhammed(PAcea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus ca atunci cand cineva va intreba cine l-a creat pe Dumnezeu sa ne oprim din discutie pentru ca acel om este diavolul.
Dumnezeu nu are nevoie de un creator pentru ca el a existat din totdeauna, asta este un concept pe care multi nu il inteleg. Dar ca o analogie simpla, sa ne inchipuim ca citesti o carte scrisa de Alexandre Dumas, Cei 3 Muschetari si citesti si citesti si astepti sa apara Alexandre Dumas de exemplu, insa el nu va aparea pentru ca el este in afara cartii. Astfel de analogii mai mult sau mai putin potrivite se fac. Dumnezeu a existat din totdeauna si El ne-a creat pe noi si tot ceea ce exista, atat cele vazute cat si cele nevazute. El nu se supune legilor universului pentru ca El este in afara universului.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

Mohamed asta, e un pedofil. a avut ca sotie o fata de 9 ani. iar Coranul e plin de indemnuri de a ucide crestinii. http://skepticsannotatedbible.com/quran/cruelty/long.html

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

Inca nu imi dau seama daca esti troll sau retardat... Si cu cat ma gandesc mai mult imi dau seama ca si prima varianta ar conduce tot la un eventual retard, caci ce om normal la cap ar s-a cu lunile pe un site facand pe prostul?

As mai trage niste concluzii si despre potentialul IQ al lui Muhammed. Doar atat spun: Aveti multe in comun la acest captiot.

| Idris a răspuns (pentru Inferno):

Daca ideile si credintele a doi oameni nu se potrivesc, nu poti spune despre nici unul dintre ei ca e retardat sau sa fie etichetat in diferite moduri, insa prin asta se dovedeste nivelul ateilor. Cam pe aici sunt toti. Jignesc, denigreaza, aduc vorbe urate si nu fac nimic constructiv, insa ii condamna pe ceilalti credinciosi. Indiferent de cine esti si de ce pregatire ai, in fata mea esti insignifiant si indiferent de ce ai face sau cu ce realizari te lauzi nu inseamna nimic pentru mine, pentru ca in fata Creatorului suntem egali fie ca iti place fie ca nu, iar singura diferenta dintre noi doi este evlavia. Evlavie care o sa ne stabileasca locul fiecaruia dintre noi in Akhira.(Viata de apoi) Asa reactioneaza toti tiranii din lumea asta cand sunt infruntati sau cand refuza sa accepte adevarul.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Toti veniti cu aceeasi placa si cu aceleasi condamnari ca sa zic asa, insa le-am explicat de nenumarate ori aici pe site si oamenilor fata in fata insa din ignoranta sau din prea multa trufie refuzati sa acceptati explicatiile si adevarul iar asta nu conduce la nimic bun decat la mai multa dezbinare intre oameni. Datoria mea ca si musulman este sa prezint Islamul si Mesajul lui Allah si acel caruia Allah ii vrea binele ii deschide pieptul pentru islam, iar daca nu, atunci nu mai e o problema intre mine si tine de exemplu ci este o problema intre tine si Creatorul tau iar eu nu am nici o raspundere. Ti-as explica inca o data si tie personal acuzele pe care le aduci, insa nu stiu daca iti place sa citesti sau esti interesat de adevar. Daca macar esti curios, iubesti dreptatea si adevarul, anunta-ma si iti scriu. Daca nu doresti e problema ta, preferi sa ignori adevarul decat sa il afli.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

De ce are nevoie Allah atotputernicul+omniprezentul de tine sa ii transmiti mesajul? zi-i sa vina el insusi la mine, ca il astept.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Vreau sa fii mai clar in versetele pe care vrei sa le explic referitor la uciderea crestinilor despre care spui si le poti scrie aici. Insa ma intreb cine esti tu ca sa spui daca Allah a luat decizii corecte sau a actionat bine. Cu siguranta dupa intrebarea ta si dupa raspunsul care ti l-am dat ceva nu e in regula cu tine.

| Inferno a răspuns (pentru Idris):

"Daca ideile si credintele a doi oameni nu se potrivesc, nu poti spune despre nici unul dintre ei ca e retardat"

Fals. Cand un psihiatru vorbeste cu pacientul sau "diferenta de credinte" dintre cei doi poate fi suficienta pentru ca cel dintai sa puna diagnosticul de retard mintal celui de al doilea.
Asa ca iata, o situatie din viata reala in care un om cu credinte distincte poate fi "etichetat" in mod legitim drept tampit.

Faptul ca am sesizat imbecilitatea interlocutorului este cel mai constructiv lucru cu putinta. Al doilea cel mai constructiv lucru cu putinta este sa pun capat conversatiei noastre. Lucru pe care il voi face acum.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pentru ca daca ar veni el la tine nu ai mai avea nici o sansa. Cine esti tu ca sa ai acest privilegiu de a il vedea pe Allah Subhana wa Ta'Ala? Acum e la alegerea ta daca crezi fara sa vezi, pentru ca in Viata de Apoi va fi pe vazute si nu pe crezute. De exemplu, la a doua venire a lui Isus (aleyhi salam), nu va exista nimeni care sa nu creada in el ca fiind un trimis al lui Allah si nu asa asa cum a fost si la prima venire, cand toti l-au considerat fiul lui Dumnezeu sau chiar Dumnezeu, insa atunci va fi prea tarziu. Eu ma straduiesc sa fac cunoscut mesajul Sau din acest motiv: Quran 2:140: „(…) «Şi cine este mai nelegiuit decât acela care a ţinut ascunsă la el mărturia pe care o avea de la Allah?» Allah nu este Nebăgător de seamă cu ceea ce faceţi voi!"

| Idris a răspuns (pentru Inferno):

Care e constructivitatea in a ignora si in a evita adevarul? Pentru tine cel putin, nu e constructiv de loc.

| Idris a răspuns (pentru Inferno):

Daca ma eviti sau ma ignori pe mine, cu ce schimba asta datele problemei? Nu poti face ca Allah sa nu existe, nu poti fugii de El, nu poti face sa nu te mai intorci la El, nu te poti ascunde de Judecata, nu poti face nimic din ceea ce este decis deja pentru tine. Decat sa accepti adevarul preferi sa fugi de el iar asta spune totul despre tine ca si om.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

Da,cu mine e ceva in neregula, nu cu faptul ca nu poti aduce dovezi ca exista Allah si ca nu stii la ce ma refer despre Koran in timp ce e "cartea ta sfanta". nu iti fa griji ca si crestinii habar nu au ce e in biblia lor.
am dat mai sus link-ul.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

laughing) Ma amuzi. Eu am habar atat de religia mea cat si de Cartea mea. Despre ce mi-ai aratat in link, la multe dintre ele te-am intrebat cine esti tu ca sa spui daca Allah a luat decizii corecte sau a actionat bine. Cat despre restul, daca vrei sa aflii scrie-mi aici versetul si iti explic, pentru ca in caz contrar daca eu iti arat versetele asta ar insemna ca sunt de acord cu tine si le scot impreuna cu tine din contextul lor si le interpretez gresit, astfel de pot induce in eroare si nu are rost. Spune-mi tu ce nelamurire ai si iti explic, scrie aici versetul din care ai dedus tu ca musulmanii trebuie sa ucida si iti explic greselile. Altfel este ca si cum profesorul i-ar rezolva testul unui elev. Nu stiu daca e cea mai buna analogie dar iti poti da seama. Ce gen de dovezi ai vrea pentru a te convinge ca Allah exista?

| suffarstar a răspuns (pentru Idris):

Ba, adevaru-i ca tembelii ca tine care promoveaza islamismul ca fiind religia pacii sunt aceeasi care se arunca in aer prin metropolele Europei, care promoveaza violentele impotriva femeilor, homosexualilor. Asta e dovada de ipocrizie maxima, ma. Islamismul nu este o religie, este o ideologie razboinica, violenta al carei scop este uciderea "infidelilor" instaurarea legii Sharia. Sharia pe tot globul? Zi ca nu ti se scoala cand auzi asa ceva. Esti un pui de jihadist, atat. Beneficiati de niste lichele de politiciani care promoveaza hipertoleranta, ca altfel nu ati mai respirat.

| Idris a răspuns (pentru suffarstar):

Cine esti tu ca sa conteze parerea ta? Atata timp cat te exprimi datorita sentimentelor tale, ale credintei tale nu are nici un sens pana aceste afirmatii nu vor fi sprijinite pe ceva. Islamul inseamna pace, islamul indeamna la pace, islamul s-a pentru pace insa pentru a ajunge la aceasta pace trebuie sa cedam vointa noastra Vointei Creatorului Suprem. Uneori pentru a mentine si a aduce pacea e nevoie de violenta si asta face politia zi de zi(de exemplu). Foloseste forta pentru a mentine pacea. Asta e ipocrizia. Vorbesti de Shari'a pe tot globul, insa majoritatea occidentalilor care aud de Shari'a se gandesc imediat la HUDOOD, la pedepsele foarte aspre care ar descuraja multa lume de a mai face anumite fapte, insa pe langa asta lumea refuza sa vada si alte parti ale Shariei. De ce oare, pentru ca le e frica de corectitudine si de moralitate. La fel cum un hot sau un infractor este terorizat de politisti si de legile justitiei asa persoanele incorecte se tem de Shari'a. Uite numai cata ura ascund randurile scrise de tine, apoi pune-ti intrebarile. Eu ca si musulman tot ce vreau este pace si bunastare si sa nu fie stricaciune pe pamant. Insa cand altii au alte interese atunci se nasc conflicte. Si era sa uit, 1) care parte din Shari'a nu e aplicabila astazi sau pe ce criterii stabilesti daca poate fi aplicat sau daca Shari'a este pentru zilele noastre. Daca unele idei si abordarea lor nu se potrivesc cu mintile manipu*ate ale occidentului, asta nu inseamna ca Islamul este gresit.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

Daca striga un crestin in Anglia in autobuz: "Dumnezeu e mare", lumea nu se pune la pamant si se uita in jur unde e musulmanul, dar daca se striga in autobuz "Allah akbar"("Dumnezeu e mare"), lumea face asta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai respire, ci pot fi pur si simplu transportati inapoi in tara de doi lei din care au plecat.

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, nu am sa imi mai exprim parerea despre astia, presimt ca o sa fiu banat. Ma acuza de ura, da ba ii urasc pe toti astia. E absolut normal sa urasti cancerul, sobolanii si tot ceea ce este daunator. Islamistii aduc moarte, violuri, ura iar media spalata pe creier ii protejeaza.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

,,Daca striga un crestin in Anglia in autobuz: "Dumnezeu e mare", lumea nu se pune la pamant si se uita in jur unde e musulmanul, dar daca se striga in autobuz "Allah akbar"("Dumnezeu e mare"), lumea face asta.,, - Asta e din cauza ca lumea e spalata pe creier si manipulata de mass media pentru ca au contact cu asta. Eu de exemplu nu injur, iar cand imi vine sa fac asta aduc lauda lui Allah pomenindul, spunand SubhanAllah, Alhamdulillah, Allahu Ekber. De exemplu sa zicem ca urc in autobuz si ma impiedic de o treapta si spun Allahu Ekber in loc sa spun bagamias etc, ar fi o prostie ca lumea sa se tranteasca la pamant. Asta arata cat de usor pot fi folositi si dresati oamenii ca niste marionete.

| suffarstar a răspuns (pentru Idris):

Cine sunt? Sun român ba, si stramosii mei au ucis de-astia ca voi in nenumarate razboaie. Strabunicul meu a venit fara mana din Siberia, iar voi veniti ca paduchii si va imprastiati cancerul si ideologia. Ati lupta voi pentru Romania in cazul unui razboi? La ce e buna Sharia? Ce pace mentine ma idiotule? Unde exista razboi idiotule, in Romania sau in Orientul apropiat? Este Vestul in razboi si e pace in Orient? Suntem in razboi cu voi, astia care veniti ca cioriile sa faceti o droaie de pui de jihadisti si sa traiti pe ajutor social. Nu o sa va ridicati niciodata la nivelul Europei, nici ca cultura, nici ca civilizatie, ca nimic. Cand Europenii si americanii au facut computerul voi erai inca in copac si taiati cu sabiile. Nu aveti nimic. Aveti doar razboiul in sange, vreti sa il razbunati pe Mohammed pentru un nu stiu ce motiv. De asta trebuie sa fiti toti eradicati, ca va aflati in razboi fiecare religie in parte cu care aveti granita. Nu va intereseaza pacea, nu mai imi vinde gogosi, va intereseaza sa ucideti si sa violati cat mai mult.

| Idris a răspuns (pentru suffarstar):

Iti reversi furia si frustrarile aruncand cu niste cuvinte care nu sunt gandite nici in cel mai mic mod cu putinta.,,Este Vestul in razboi si e pace in Orient?,, - Inainte de a spune prostia asta, ar trebui sa te intorci putin in istorie si sa iei la rand sirul evenimentelor, cine a atacat pe cine si cine este cel oprimat. Esti o alta marioneta manipulata de mass media occidentala, care nu face decat sa amplifice acest conflict. Da, voi astia care sunteti iubitori de pace, chipurile, amplificati acest conflict. Eu traiesc pe ajutor social in Romania? HA HA. Daca ar fi fost macar o mica parte a romanilor ca mine, contribuind, investind si platind atatea taxe cat platesc eu in Romania eu zic ca ar fi un mare plus pentru aceasta tara, insa nu asta e important si chiar nu intereseaza pe nimeni statutul meu social in Romania.

,,Nu o sa va ridicati niciodata la nivelul Europei, nici ca cultura, nici ca civilizatie, ca nimic.,, - Cine spune ca doreste sa se ridice la nivelul Europei? Pentru mine o astfel de ridicare ar insemna de fapt o scadere, o coborare. Insa asta e diferenta de mentalitate. Tu sustii occidentul care legalizeaza prostitutia injosind femeia(multe tari,, civilizate,, din Europa), in timp ce eu nu sustin asta. Tu te lauzi occidentul care legalizeaza consumul de droguri(a se vedea Olanda), eu nu sustin asta. Tu sustii occidentul care incurajeaza camata si darea de bani cu dobanda(a se vedea cazul bancilor) eu nu sustin asta. Tu sustii occidentul care se implica in industria pornografiei, denigrand si facand din oameni obiecte se*uale, eu nu sustin asta. Deci care e standardul moral, etic si ce mai vrei tu, dintre noi doi?

,, Nu aveti nimic.,, - Il avem pe Allah Azzawajal si avem tot, ne multumim si suntem bucurosi cu asta si nu ne mai trebuie nimic altceva in plus. Orice altceva ne ofera sau de care ne lispeste noi suntem multumiti avandu-l doar pe El.

,, De asta trebuie sa fiti toti eradicati,, - Iata indemnuri la ura si violenta venite din partea unui ateu iubitor de pace. Ma intreb daca as fi afirmat eu acestea sau un alt musulman, in cat timp ar fi fost politia la usa?

,, va intereseaza sa ucideti si sa violati cat mai mult.,, - A'udhoo Billah (Caut adapost la Allah) de cele pe care tu mi le atribui. Am destul de multi ani in Romania si iti aduc cazier si iti dau nume sa vezi macar daca am o amenda de circulatie sau un avertisment sau ceva din care sa reiasa o purtare rea a mea in aceasta societate. Eu ca si musulman trebuie sa fiu model pentru ceilalti, iar daca toti ar fi fost ca mine sau ca majoritatea musulmanilor lumea ar fi un loc mai bun. Allah sa ma ierte daca am parut semet, mandru, ingamfat, lipsit de modestie sau trufas.

| Idris a răspuns (pentru suffarstar):

Am spus mai demult ca eu conisder ateii a fii cei mai nevrotici si neadaptati, iar tu esti una dintre multele persoane atee care nu fac decat sa intareasca aceasta afirmatie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Idris):

Parerea mea e ca nu trebuiesc eradicati musulmanii. parerea mea e ca ar trebui sa te duci in Siria sa le explici fratilor tai musulmani din ISIS cum e treaba cu religia pacii.

| suffarstar a răspuns (pentru Idris):

" Inainte de a spune prostia asta, ar trebui sa te intorci putin in istorie si sa iei la rand sirul evenimentelor, cine a atacat pe cine si cine este cel oprimat. " Te referi la sarazinii care au ocupat peninsula Iberica mai bine de 500 de ani? Sau cand turcii au atacat Ierusalimul si au amenintat Europa? Sau cand Tarile române au fost fost sub dominatie musulmana mai bine de 400 de ani. Sau te referi atunci cand Suleyman Magnificul a ajuns pan ala portile Vienei?

"Esti o alta marioneta manipulata de mass media occidentala, care nu face decat sa amplifice acest conflict. Da, voi astia care sunteti iubitori de pace, chipurile, amplificati acest conflict." Asa e, nu islamistii au ucis sute de oameni la Charlie Hebdo, Bruxelles, Bataclan, Florida, Nice si in Germania in ultima saptamana. Tot europenii si-au violat in seara de revelion mii de femei, le-au agresat si hartuit pe strada. Eu sunt spalat pe creier?

"Daca ar fi fost macar o mica parte a romanilor ca mine, contribuind, investind si platind atatea taxe cat platesc eu in Romania eu zic ca ar fi un mare plus pentru aceasta tara, insa nu asta e important si chiar nu intereseaza pe nimeni statutul meu social in Romania. " Asa e ba, toti romanii traiesc pe ajutor social si neplatind taxele la stat, tu si cu baietii tai sustineti economia, ha? Esti complet rupt de realitate, crezi ca sutele de mii de refugiati care intra anual in Europa vin sa munceasca? Si chiar daca vin, tot cucererie se numeste. Stati la voi acasa si munciti acolo. In loc sa luptati pentru independenta tarii voastre asa cum bunicii nostri au facut-o, voi fugiti ca niste lasi.

" Cine spune ca doreste sa se ridice la nivelul Europei? Pentru mine o astfel de ridicare ar insemna de fapt o scadere, o coborare. Insa asta e diferenta de mentalitate. Tu sustii occidentul care legalizeaza prostitutia injosind femeia(multe tari,, civilizate,, din Europa), in timp ce eu nu sustin asta. Tu te lauzi occidentul care legalizeaza consumul de droguri(a se vedea Olanda), eu nu sustin asta. Tu sustii occidentul care incurajeaza camata si darea de bani cu dobanda(a se vedea cazul bancilor) eu nu sustin asta. " Normal, potrivit mentalitatii tale de mamut, cultura inseamna prostitutie si droguri. Europa este leaganul civilizatiei, locul unde s-au facut cele mai mari descoperiri in toate domeniilor, unde arta a inflorit fiind protejata de societate. Prefer sa fie legalizata prostitutia decat femeile sa aiba zgarda cu cip, cum se intampla in Arabia Saudita. Imprumuturile cu dobanda sunt cele care fac economia sa prospere, nu ma intereseaza ce zice Coranul. Este normal sa se intample asa, si este benefic atat pentru creditor cat si pentru debitor. Nu am spus ca traiesc intr-o societate perfecta, dar este cea care reflecta omul cel mai bine, este democratie. Ceva mai bun nu poate exista, societatea ca si evolutie aici s-a oprit, pentru ca mai departe tine doar de individ. Dar tu nu ai cum sa intelgi astea.

"ata indemnuri la ura si violenta venite din partea unui ateu iubitor de pace. Ma intreb daca as fi afirmat eu acestea sau un alt musulman, in cat timp ar fi fost politia la usa? " Pai o faceti ba in fiecare zi. Si nu va mai suportam. Duceti un razboi impotriva culturii vestice, iar cand omul de rand riposteaza este numit de catre mass media care va protejeaza "rasist".

Daca vrei sa fii musulman adevarat, ia-ti catrafusele si pleaca la tine in tara, investe acolo si ajuta-ti semenii si ia-ni-i de pe cap. Stati la voi in tara, traiti in pace si armonie.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

Da, si eu cred ca sunt lasi + ca ar trebui sa mearga in tara lor acolo sa traiasca impreuna cu pacea pe care o creeaza. vin barbati in toata firea sa caute azil. ISIS sunt vreo 70000, si poporul din Syria e de 23.000.000 de oameni. fug ca lasii cu milioanele de cei care vor sa ii serveasca niste Allah si Sharia, dupa ce au tolerat Koranul ce tocmai le zicea sa fie ucisi non-belivers numai ca i-a bagat ISIS si pe mult musulmani la categoria non-belivers. femeile si copiii sa mearga in tabara de refugiati din Turcia, iar barbatii inapoi la lupta sa isi recapete tara. in mod clar nu se integreaza musulmanii in Europa, cultura e mult prea diferita.

| Idris a răspuns (pentru suffarstar):

,,Te referi la sarazinii care au ocupat peninsula Iberica mai bine de 500 de ani? Sau cand turcii au atacat Ierusalimul si au amenintat Europa? Sau cand Tarile române au fost fost sub dominatie musulmana mai bine de 400 de ani. Sau te referi atunci cand Suleyman Magnificul a ajuns pan ala portile Vienei?,, - O faci pe pro5tul ca sa pici bine, insa te faci de ras in fata cuiva care are cunostinta despre ce se intampla. Nu ai nici o treaba cu islamul, insa iti permiti sa discutii problemele cu care se confrunta musulmanii de pretutindeni, ignorand multe chestii pe care nu le pot discuta aici pentru ca m-as pune in pericol data fiind societatea in care traim. Daca poti trage concluziile singur bine, daca nu sa stii ca ai o parere si o imagine gresita a tot ceea ce se intampla. Orice alta natiune, orice alta religie s-ar fi confruntat cu aceste probleme, pe Allah ca aceasta ar fi disparut, insa Allah nu permite asta sa se intampla cu robii sa-i si cu religia Sa, pentru ca El a promis ca va avea grija de ea si o va face sa domine. Prin sabr (Rabdare) in cativa ani vom razbi si vom trece peste aceste probleme. Si tu nu imi poti zice mie sa imi iau catrafusele si sa plec, pentru ca cele din ceruri si de pe pamant sunt ale lui Allah si putem umbla unde vrem. Pe langa asta, eu am toate formele legale si pot merge unde vreau eu. Esti penibil cu astfel de cereri si manifestandu-ti astfel frustrarile. Asta e o alta diferenta dintre religiosi si atei. Ateii au mai multe frustrari.

| Idris a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

E valabil si pentru tine. Nu ai nici o cunostinta despre islam dar iti permiti sa vorbesti despre probleme musulmanilor, despre Siria si etc. Sunteti penibili, cu toate ca Romania ca si popor a trecut multe, voua ca si oameni nu v-a ramas nimic in cap. Am spus, studiaza un pic problema si imaginea de ansamblu. Gandeste la nivel Macro si nu Micro, asta daca poti si apoi vei vedea cu alti ochi lucrurile. Eu nu va pot explica chiar de-a fir a par din diverse motive, insa daca sunteti iubitori de adevar il puteti afla singuri.

| suffarstar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Ai mare dreptate, uite ca nu m-am gandit la aspectul asta. Bine, eu nici nu ii vreau integrati. Nu vad niciun motiv pentru care o minoritate etnica trebuie integrata. Integrarea dureaza foarte mult, se percep niste riscuri uriase si apar tot felul de dezechilibre. La americani si acum exista grupari rasiste cum ar fi KKK sau Black Lives Matter. Atata timp cat exista state si fiecare stat nu incearca sa il cucereasca pe altul, totul va fi in regula. Cand exista un conflict intre un alb si un negru, la nervi albul intotdeauna ii va spune celuilalt: "Ba negrule!" Ma rog...

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru suffarstar):

Parerea mea e ca sunt si multe lucruri bune ce pot proveni din alte culturi dar sa se poata integra. de exemplu chinezii s-au integrat bine in America si tara chiar "vaneaza" in mod activ sa atraga oamenii cei mai destepti din lume sa lucreze la ei. in primul rand ca sa se integreze bine inseamna sa nu dauneze societatii in care sunt si sa respecte legile + conduita morala de acolo. adica sa nu fie nevoita Franta sa dea lege incat sa dea burka aia primitiva jos, ci sa aiba bunul simt sa o dea singuri. nu i-a chemat nimeni in Europa si au tabara pentru refugiati in Turcia. cand le pune gard la granita, il distrug. e o invazie, si asta in timp ce multi din ei probabil acum 10 ani ii injurau pe europeni ca sunt imorali, ca fetele umbla cu capul dezvelit etc.

| ania a răspuns (pentru Idris):

Dacă tot ce vrei este pace și bunăstare, Iisus Hristos e Domnul Păcii nu Mahomed care a spus că Creatorul poruncește să fie uciși necredincioșii.Chiar dacă pornografia, prostituția, etc sunt păcate distructive pentru oameni, dacă Creatorul încă are răbdare cu ei și sunt convinsă că dorește salvarea lor, nu cred că e îndreptățit nimeni să-i oblige să creadă. Cred că numai satan,șeful uciderii și asupririi poate convinge oamenii(profintând de conștiința încărcată de păcate pe care o are oricine nu a primit iertarea lui Hristos)că va ajunge cineva în rai prim uciderea altora, va fi considerat martir și va mai fi și premiat pentru aceasta.

| Chasles a răspuns:

Concluzie: Nu tot ce exista are un creator, altfel spus tot ce exista are un creator excluzandu-L pe Dumnezeu!