| anonim_4396 a întrebat:

Daca un om face crime din cauza schizofreniei sau psihopatiei si nu poate simti vinovatie din cauza bolii ajunge in Rai sau in Iad?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu cunoaște inima oamenilor și știe dacă cineva e cu adevărat bolnav. Dacă e asa, tine cont de aceste lucruri și îl va învia în paradis. Ioan5:28,29

| Mayhem666 a răspuns:

Raiul nu exista, si nici Iadul. Tu chiar crezi povestile astea? Nu ti se pare cam absurd sa crezi in chestiile astea?

| GdX a răspuns:

Ajunge in purgatoriu pentru iertarea pacatelor.

| VelaJohnny a răspuns:

Faptele 24:15 „Şi am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi. " - tu ce intelegi din versetul asta? I-ai da unui astfel de om sansa sa se vindece si sa fie capabil sa inteleaga unele lucruri si sa le respecte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca un doctor minte si da un diagnostic gresit si moare omul dar el fura din sistem cat poate, ce e? hot? ori criminal? acel om, fiind intr-o robie a bolii face ceia ce face impins de inchipuirile lui.la judecata se va hotara daca se putea impotrivi faptuirii ori nici nu a incercat si atunci cred ca se schimba datele problemei.