| malvinacroft a întrebat:

Daca vine acum, azi, Mesia pe pamant, nu importa sub ce nume si in ce popor, cum il recunoasteti?

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mesia nu mai vine pe pamant ca Mesia ci ca JUDECATOR asa ca TOTI il vor vedea si nu vine (asa cum spera unii) fara trup, doar spiritual ci vine fizic pentru judecarea celor ce nu l-au ascultat si pentru APLICAREA pedepselor sau a RECOMPENSELOR.

| malvinacroft explică (pentru danut):

De acord, vine ca LEU - dar cum il recunosti? Poate vazand tu ca vine la putere un dictator care pedepseste (pentru ca nu stiu cine e demn de recompensa) il judeci, si esti ferm convins ca nu are cum sa fie Iisus.

| danut a răspuns (pentru malvinacroft):

Matei 24,30 Atunci se va arata in cer semnul Fiului omului, TOATE semintiile pamantului se vor boci si vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere si mare slava.
TOATE este cuvantul cheie cautat de tine, nimeni nu va avea ocazia sa rateze evenimentul.

| malvinacroft explică (pentru danut):

In ziua de azi, Fiul Omului inca nu a fost vazut pe norii cerului, in schimb TOATE semintiile bocesc. Chiar bocesc, si la propriu, si la figurat.

| danay72 a răspuns:

Azi Mesia nu mai vine pe pamant ca in secolul1.Acum Isus e Rege in cer si este prezent, iar in curand va pune capat acestui sistem.A fost in secolul 1, iar adevăratii crestini l-au recunoscut dupa profetiile care trebuia sa se implineasca cu privire la el.Iar azi semnele sfarsitului arata prezenta sa.Matei24:3-14

| malvinacroft explică (pentru danay72):

Nus tiu ce sa zic, semnele sfarsitului au fost mereu vazute, si in secolul 11, si acum 200 de ani, si azi. Totusi, ramane intrebarea: cum Il recunosti? Daca vor fi atat de multi Cristosi falsi in jur? Si avand in vedere ca de obicei, Cristosii falsi sunt mai convingatori decat Cel adevarat - pentru ca Cel adevarat nu vrea sa convinga pe nimeni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru malvinacroft):

" si in secolul 11, si acum 200 de ani, si azi"... si asta nu te pune putin pe ganduri? Nu-ti trece prin cap ca toata treaba asta cu sfarsitul e o idiotenie?

"cum Il recunosti?"... uite o intrebare mai buna : de unde stii ca Isus nu este unul fals? Ci de la care a pornit crestinismul nu il considera ca fiind adevaratul mesia. Te-ai gandit ca poate au dreptate? De unde stii ca nu e satana undercover?

| danay72 a răspuns (pentru malvinacroft):

Adevaratii crestini urmaresc aceste semne si nici cand in istoria omenirii nu au fost atat de intense ca acum.De exemplu, Biblia spune:,, Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat." (Matei 24:7) În războaiele purtate în secolul trecut şi-au pierdut viaţa milioane de oameni. Un istoric britanic a scris: „Secolul al XX-lea a fost cel mai sângeros din istorie. Pe parcursul acestui secol au existat încontinuu războaie, cu excepţia câtorva perioade scurte de pace". Potrivit unui raport, „în războaiele din secolul [al XX-lea] au murit de trei ori mai mulţi oameni decât în toate războaiele care au avut loc din secolul I e.n. până la sfârşitul secolului al XIX-lea" (Worldwatch Institute). Din 1914 au murit în războaie peste 100 de milioane de oameni.
Apoi, legat de Cristosi falsi, o persoana ca studiaza atent Biblia isi da seama care sunt acestia.De exemplu, azi multi fac vindecari si spun ca le fac in numele lui Isus.Dar in Biblie, Isus spune ca nu recunoaste aceste persoane, ca fiind adevaratii crestini.Matei7:21-23 spune:,, 21 Nu oricine îmi zice: «Doamne, Doamne» va intra în regatul cerurilor, ci acela care face voinţa Tatălui meu care este în ceruri. 22 Mulţi îmi vor zice în ziua aceea: «Doamne, Doamne, n-am profeţit noi în numele tău, n-am scos noi demoni în numele tău şi n-am făcut noi multe lucrări de putere în numele tău?» 23 Şi totuşi, atunci le voi mărturisi: Niciodată nu v-am cunoscut! Plecaţi de la mine, voi, lucrători ai nelegiuirii!,,

| RAY a răspuns:

Mesia acel personaj inventat de umanitate nu va veni niciodata pentru ca nu a existat vreodata e doar un personaj imprumutat de la alte personaje mistice

| T0T a răspuns:

Oricine vine pe acest pământ și e în stare să aducă fericirea va fi recunoscut de mine ca Mesia.

| suffarstar a răspuns:

Dupa profilul de Facebook.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru suffarstar):

Exact la asta ma gandeam! Fiind o lume globalizata, acel Messiah trebuie sa fie un bun comunicator, altfel lumea nu l-ar observa.(majoritatea!).
Dar ar fi bine ca acel Messiah sa fie prezent si la posturile TV cu audienta maxima, (eventual la PRO TV), sa faca parte si dintr-un partid de larga audienta, sa tina si cu NATO dar si USA si UE.Sa fie prieten si cu chinezii dar sa nu-i uite pe rusi.
Sa vezi ce hora mare ar fi!

| suffarstar a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si sa apara si in reclama la Coca Cola!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru suffarstar):

Dar neaparat sa fie membru ONU, UNICEF, UNESCO, recunoscut si de laponi.

| suffarstar a răspuns (pentru oprescudorin11):

laughing)

| malvinacroft explică (pentru oprescudorin11):

happy Nu e asa?

| Dorugar a răspuns:

Dupa renul Rudy si dupa costumul lui rosu cu barba alba!
Se pare ca nu stii ca cuvantul Messia inseamna un UNS in functia de rege, si uite voi il aveti pe regele Mihai si nu vreti sa-l recunoasteti ca Mesia, adica ca UNS in functia de rege.
Desi este foarte clar si indubitabil ca a fost UNS ca rege la Alba Iulia!

| Dorugar a răspuns:

L-am recunoaste dupa 2 fapte:
1 Pentru ca ar interzice total crestinismul ca sa-si impuna religia sa, adica cea mozaica
2 Dupa faptul ca ar trezi la viata toate scheletele din cimitire, schelete care ar umple strazile de zici ca a inceput Haloweenul de 1000 de ani

| LostInPark a răspuns:

Dupa mersul sau, sexy.winking
Michael Jackson: Moon walk
Neil Armstrong: Moon walk
Jesus: yeaaa, walk on water, lame!

| Lucică1998 a răspuns:

Mesia a venit deja in trup, sub un nume (Isus Hristos), intr-un popor (Israel), ce-a de-a doua venire a Lui nu va mai fi in trup ci va veni pe nori si tot pământul il va vedea, comform Bibliei

| sabin89 a răspuns (pentru Lucică1998):

"va veni pe nori si tot pământul il va vedea"
L-ar vedea daca ar veni sub nori. Pe nori n-au cum sa-l vada, din cauza norilor. happy

| CinevaNou a răspuns (pentru sabin89):

Pe nori, sub nori, inseamna ca ai privire de vultur daca iti dai seama cine e la distanta aceea.