| anonim_4396 a întrebat:

De ce as trece la crestinism dati niste exemple?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

Studiind Biblia (poate)o sa inveti si gramatica. Singurul avantaj, in cazul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| ciresik80 a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu-l mai ascultati pentru ca este satanist daca nu ma credeti uitati-va in poza semnul pe care el in face este salutul satanic, coarnele.

Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poți să mergi la biserică și primești pâine și vin moca...

| anonim_4396 explică (pentru FucktheSystem):

Tareeeeeeee tenks nu vi su tu ne imbatam freeeeeeeee

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare plăcere.
Am avut odată un vin din stocul bisericii, e de mii de ori mai bun ca un vin obișnuit!
Deci hai să ne împărtășim!(de mai multe ori, căm suntem mari păcătoși).

| anonim_4396 explică (pentru FucktheSystem):

Da pe naiba pavel cate pacate avea suntem sfinti pe langa pedofili catolici

| Esperança a răspuns:

Pentru ca sa vezi cat de minunat este Dumnezeu. Sa simti cata bucurie poata sa aduca in viata ta. Sa vezi lucrarile marete pe care le face! Sa ii ceri ajutotul si sa vezi cum problemele tale care tu crezi ca niciodata nu se pot rezolva El sa le rezolve. Sunt multe alte exemple care as putea sa iti dau indiferent de parerea unuia si altuia!

| chelstone a răspuns:

Pentru ca, nu-i asa crestinismul este religia dragostei, iar in biblie ne sunt prezentate diverse indrumari ale lui dumnezeu la crime.
Pentru ca, este religia dreptatii, iar dumnezeu a ajutat poporul israelit sa-l jefuiasca pe cel egiptean.
Pentru ca dumnezeu e perfect si atotstiutor si de asta si-a dat seama ca lumina este buna abia dupa ce a creat-o (de doua ori), nu ia mai placut sa bajbaie prin intuneric.

Pentru ca dumnezeu e bun si iertator si pentru asta unii aduceau jertfa, distrugand astfel creatia lui god.

Pentru ca Dumitru Dan a facut ocolul pamantului in 6 ani, iar noe a reusit sa salveze toate speciile (probabil le-a adus pe arca cu viteza luminii) supravietuind pe arca sa peste un an.

Pentru ca biblia este o carte plina cu povesti sf dupa care isi ghideaza viata toti habotnicii.

Pentru ca pe god nu-l intereseaza faptele tale, ci doar credinta ta.

| anonim_4396 explică (pentru chelstone):

Deci daca urmez biblia ajung in paradis daca nu ajung te pot ucide?

| chelstone a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu exista paradis, eu am abordat subiectul intr-un mod ironic.

| lifeForJesus a răspuns:

Pardon: iți câștigi libertatea! happy

| NoKidding a răspuns (pentru lifeForJesus):

Cum poti sa spui omule ca iti castigi libertatea? Argumenteaza

| lifeForJesus a răspuns (pentru NoKidding):

De exemplu:
Tu cu ce te confrunți în fiecare zi?
Cu furatul,bârfa,stresul,neliniște,alcoolul,minciuna,pofta rea,înșelătoria,amăgirea,mania,fumatul,lăcomia, nervi, cearta...s.a.m.d

| Birjaru a răspuns (pentru lifeForJesus):

Da de preacurvie nu zici nimic?

| lifeForJesus a răspuns (pentru Birjaru):

Si preacurvire.
Mulțumesc!

| ciresik80 a răspuns (pentru NoKidding):

ITi spun eu cum iti castigi libertaea vor veni zile in care vei fi pus sa alegi intre a accepta semnul fiarei si a nu-l accepta, daca il accepti pierzi Imparatia lui Dumnezeu dar iti pierzi si libertatea sau poate tie ti se pare normal ca unul din afara sa te poata controla ca pe o papusa printr-un dispozitiv sa faci tot ce vrea el sau chiar sa fii ucis pe loc, mai gandeste-te.

| kabaleon a răspuns:

Pentru a trece la o alta religie, consider ca e necesar sa o cunosti foarte bine pe a ta, si sa gasesti, daca este cazul, acel ceva care te determina sa-ti schimbi religia. Crestinismul, islamismul, hinduismul, budismul, precum si alte religii, au ca scop intorcerea la Dumnezeu (religare=intoarcere). Toate aceste religii nu sunt altceva decat cai diferite spre Dumnezeu, care la un moment dat se vor uni. Singura deosebire este aceea ca au fost lasate omului pentru a fi intelese, in mai multe forme, in functie de timpul aparitiei lor si in functie de obiceiurile zonelor in care au aparut. Astfel, sunt de parere ca nu ai nevoie sa fii convins de cineva sa treci la crestinism. Calea este una; modul prin care ajungem la cale este multiplu. Pace!

| OmletteDuFromage a răspuns:

Ca sa te spvedesti si sa nu ajungi in iad, ca restul pacatosilor ca WoodenPints sau SaintOcea sau OmletteDuFromage1 acolo vor ajunge, si vor avea dildouri in popou, si furci in buculite.

| anonim_4396 explică (pentru OmletteDuFromage):

Si eu voi ajunge trecema in lista chiar te rog

| CrazYKid0 a răspuns (pentru OmletteDuFromage):

Deci tu intr-un fel spui ca iti este teama de moarte

| OmletteDuFromage a răspuns (pentru CrazYKid0):

Mi-e frica sa nu ma violeze un drac.

| ciresik80 a răspuns:

Eu zic sa citesti cartea Profetii despre Antihrist si cartea Protoron in cea de a doua vei gasi lucruri socante care te asigur ca te vor determina sa gandesti altfel.

| psycho771 a răspuns:

Nici macar nu esti ateu. Chestia e ca nu poti sa-ti schimbi parerile peste noapte. Ce esti? Cred ca ai o criza de identitate.

Sa-ti spun ce cred eu, persoana fara religie, dar nici atee. Observ, absorb, cred si aplic ce vreau. Religia a fost, este si va ramane inca mult timp de acum incolo cea mai raspandita forma de manipulare a populatiei. D-zeu exista, fiecare planeta il are pe-al ei, insa el nu este cum ne este prezentat. Si Biblia a fost scrisa si interpretata de oameni, pe scurt: manipulata. De parca ar vrea D-zeu sa te pedepseasca un om cu fusta neagra si barba, care poate e mai pacatos ca tine si sa-ti vina cu replica: "faca-se voia D-lui". Penibil!

In schimb, nu ai cum sa nu crezi in ceva. Trebuie. D-zeu e speranta. Cand ti-e frica macar ai consolarea ca poate cineva te ajuta, ca e acolo acel ceva care te vede si nu te judeca. E frumos sa crezi, chiar daca poate nu intelegi exact in ce crezi. Oricum, mie-mi pare plauzibila teoria cum ca exista legea Divina, dar de aici si pana la a inventa sfinti, blesteme, ritualui, spovedanii... D-zeu oricum te vede, ca doar nu l-o vedea numa` pe popa cand iti tine tie slujba...

Totusi, tu in ce crezi? In stiinta?

| anonim_4396 explică (pentru psycho771):

Cred in cea ce vad

| psycho771 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat, adevarul nu se rezuma doar la ceea ce vezi.

| anonim_4396 explică (pentru psycho771):

Si la cati banii poti face aevrarul cum vrei tu

| psycho771 a răspuns (pentru anonim_4396):

Reformuleaza, te rog, nu inteleg.