| Maxim96 a întrebat:

De ce ateii socot pe credinciosi ca fiind niste oameni inapoiati, retardati mintal si fara logica?
De ce-L defaimati pe Cel care ne iubeste atat de mult?
Poate sa ne iubeasca cineva mai mult decat Dumnezeu?
Noi astea pentru Dumnezeu facem.Hristos a spus ca vom fi defaimati si urati pentru Numele Lui.El este cu noi pana la sfarsitul veacului, dupa cum a fagaduit si nu ne va lasa sa cadem.Chiar nu vom tacea si nu vom lasa sa-L batjocoriti cu cuvintele voastre pre Cel preaslavit.
"Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cine nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el."Cu noi este Dumnezeu!

62 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Spre deosebire de ceilalţi oameni, tu poate chiar te tragi din maimuţe, ai un coeficient de inteligenţă aproape comparabil cu al unui gibon. Mi-e jenă ca îmi împart specia cu asemenea specimene. Cred că până şi magnificul tău zeu se zgârie pe ochi când te vede, implicit se sparge de râs! Pe scurt, eşti foarte redus mintal (prost)!

NOname
| NOname a răspuns:

Încă o porţie de victimizări, ameninţări şi aroganţe?
Dacă ai veni cu ceva inteligent şi neridicol, n-ai fi tu, nu?

| Nucreeed a răspuns:

Am si eu o intrebare.Cine te'a adus in starea asta? De ce esti atat de dependent de dumnezeu? Faptul ca esti gay te'a apropiat mai mult de dumnezeu? Sa zicem ca el te'a creat.Nu crezi ca e vina lui ca te'a creat asa? Normal ca nu. Pupa'l in c*r pana i'l inrosesti, ca numai asta stii sa faci.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca voi va laudati si porniti de la ideea ca stiti ceva ce nu s-a dovedit. Aveti aroganta imensa sa spuneti ca voi il cunoasteti pe nimeni altul decat creatorul intregului univers, si stiti si cum l-a creat, si cand. Nu va dati seama ca voi pretindeti ca stiti deja cele mai importante raspunsuri pe care le cauta omenirea? Dar pe de alta parte, cand vorbiti cu un ateu, dati dovada ca nu cunoasteti lucruri elementare despre lumea si universul din jurul vostru. Cand o sa realizati ca biblie nu corespunde cu realitatea stiintifica, cu dovezile? Fara suparare, dar voi sunteti oameni intregi la cap? Care om intreg la cap nu crede in dovezi palpabile, dar crede intr-un basm de acum 2000 de ani fara nicio dovada? Si aici ma refer la Geneza in primul rand.

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

"Cine crede se va mantui, cine nu va crede se va osandi"
Alefge ce vrei.Ne vom vedea in ziua de apoi.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Crezi ca dau eu 2 bani pe citate din biblie? laughing aia au putut scrie orice aiureala le-a trecut prin cap, si apoi sa zica ca e cuvantul domnului. Da-mi un motiv sa le cred aberatiile. Si nu, stai linistit, n-o sa ne vedem noi niciodata. Mai ales dupa ce o sa murim laughing

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

E Cuvantul lui Dumnezeu lasat oamenilor spre marturie.O sa ne vedem in ziua cea de apoi cand va veni pentru a doua oara Iisus Hristos.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Deci cuvantul domnului e gresit? ce zeu mai avem laughing Ah da, cand va cobori de pe un nor...

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

Da va veni Ziua Domnului.Va fi zi de dumineca.

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Poate o sa fie chiar saptamana asta. Can't wait.

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

Nu! Nu s-au implinit inca semnele vremurilorhappy

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Altii zic ca deja se vad semnele.

| Maxim96 explică (pentru sublime89):

Care semne ai tu in vedere?

| sublime89 a răspuns (pentru Maxim96):

Nu eu, altii. Spun ca vad deja semnele pentru ca sunt razboaie si calamitati sau lucruri rele in general.

| CapitanPufuletee a răspuns (pentru sublime89):

Nu e adevarat.:-) tot ce scrie in Cuvant se va intamla: cipuri cu semnul fiarei si nu numai ca ne spune asta ne spun si unde: in mana dreapta sau pe frunte, cand va veni Apocalipsa oamenii se vor ascunde in buncare, deja marii oamni de afaceri isi construiesc, criza, foamete, razboi. Dar putem sa dovedim! Masoni, illuministii! Exista! Impotriva cui lupta? nu a crestinilor, ci a lui Dumnezeu(bine..si a noastra pentru ca il aparam pe Dumnezeu)! Existenta lor nu o puteti nega, si nici existenta oponentului, a cui lupta impotriva! lupta se da intre ei si Dumnezeu, nu poate exista unul fara celalat, bine nfara rau, principiul yng si yang.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca tu esti un exemplu perfect a ceea ce ai descris mai sus. Un om inapoiat si fara logica(nu bag in discutie a treia caracteristica ca n-am chef sa jignesc).

Hai sa privim putin adevarul:
-Crestinismul a aparut acum 2000 de ani. Corect?
-Crestinismul a aparut intr-o parte mediocra a lumii. Corect?
-Crestinismul are si alti concurenti. Corect?(islamismul, rastafarientismul, budismul...)

Hai sa-ti mai pun niste intrebari luate de la Gaia.
Cum ati ajuns de la un creator la un zeu?
Cum ati ajuns de la un zeu la zeul vostru?
Cum ati ajuns la un zeu si nu la mai multi?(te rog raspunde la ele).

Tot ce ai mai sus sunt niste afrimatii fara dovezi si nici un pic de credibilitate. Pe tot ce se bazeaza crestinismul este Biblia.
De cear fi crestinismul religia adevarata? De ce ar fi crestinismul adevarat, in primul rand?

Tu, in viata ta nu ai avut acces la informatie si nici nu cred ca o sa ai iar aceasta ar fi o cauza pentru care tu nu poti sa-mi dai niste argumente bune aspura existentei zeului tau. Tot ce ai tu este credinta oarba si nici un pic de minte.

| RisenLight a răspuns (pentru ErrorFound):

Hai ma ...Gaia a fost primul.Huuu plagiatoruleee laughing laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru RisenLight):

L-am citat pe Gaia. laughing Am mentionat ca intrebarile ii apartin.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

1.Da,crestinismul a aparut acum 2000 de ani.Hristos a infiintat Biserica Sa pe care portile iadului nu o vor birui.
2.A aparut in Iudeea, ca acolo a binevoit a se naste Stapanul, dar a poruncit apostolilor sa propavaduiasca Evanghelia in toata lumea.
3.Are si alti concurenti, care se inchina la dumnezei falsi.
Sau care nu respecta invataturile lasate de Hristos.
Dovada ca crestinismul e religia adevarata sunt minunile, vindecarile care se fac in multe locuri.Nu multi cred, dar eu cred ca si eu m-am vindecat, de aceea s-a intarit credinta mea.

Cuvantul lui Dumnezeu ne spune destul de clar adevarul despre El si despre lume.
Totul are un Creator, iar Creatorul e o fiinta inteligenta cu putere nemarginita.
Avem revelatia care ni-L descopera pe Dumnezeu Cel adevarat.
Dumnezeu este Unul singur in 3 ipostasuri:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
Nu stiu alti dumnezei.

| RisenLight a răspuns (pentru ErrorFound):

Aaa scuze era pornit "brazzers-ul" si nu am fost atent laughing
(pun in paranteza ca e o gluma, ca mai sunt destul de multi care au simtul umorului la stadiul preistoric)

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ce minuni a facut? Si un islamist iti va spune ca Allah l-a vindecat de ciuma. Si un hindus iti va spune ca Shanti l-a vindecat de lepra si a facut si alte minuni. N-are sens sa spui ca numai Iisus e cel adevarat.

| ErrorFound a răspuns (pentru RisenLight):

laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru RisenLight):

Stadiu preistoric...thinking Asta dovedeste evolutia. rolling on the floor

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Este unul Dumnezeu adevarat, ceilalti sunt zei pagani!

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Tu taci si vezi-ti de treaba daca nu vrei sa-ti zic 2 ca la usa cortului.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Chiar nu o sa tac cand vad ca-L defaimati pe Stapanul.Nu voi permite, si nu voi tacea.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Ala e stapanul tau. Eu n-am stapan si nici atitudine de sclav.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Eu nu sunt sclav, Hristos m-a numit prieten si m-a facut impreuna mostenitor a imparatiei Tatalui.El e si Tatal nostru.Hristos nu ne-a numit sclavi, ci a spus ca suntem fii Tatalui Lui si frati impreuna cu El.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Atunci de ce nu poti merge pe apa? De ce nu poti invia mortii? De ce nu esti in Rai, apropo? Iisus parca acolo e.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Am de trecut intai prin viata acesta, dupa aceea Hristos mi-a promis sa ma i-a ca acolo unde este El sa fiu si eu.
Iisus Hristos ne iubeste pe toti!

| RisenLight a răspuns (pentru ErrorFound):

Chiar de la orice cuvant care il scot ai facut analogie. laughing Wow ce important is (da da stiu ca e gluma ) thumbs up laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Cah...pe mine sper ca nu. Daca iubeste cum iubesti si tu incepe sa-mi fie frica.

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu are de ce sa-ti fie frica!happy

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Pentru ei nu pot accepta ca noi crestinii ca poate sa existe ceva si fara sa arati dovezi.Cum e aerul.Nu-l vezi, dar stii ca exista asa e si cu Dumnezeu.
Nu.Nu cred ca poate cineva sa ne iubesca mai mult decat Dumnezeu impreuna cu cele 9 cete ceresti, sfinti, spirite bune.
Am citit comentariile si va spun sa-l lasati in pace.Si daca ar fi gay, ce? Mare chestie. Dumnezeu nu-i pasa ce orientare avem pentru ca el nu are gen.
ErrorFound te credeam mai cu cap si intelegator.Ce s-a intampalat cu tine?

| Maxim96 explică (pentru Aiwendil):

Chiar daca am aceasta tendinta, nu o sa accept si o sa ma ajute Dumnezeu sa ma schimb!
Doamne ajuta!

| Aiwendil a răspuns (pentru Maxim96):

Ti-am zis Dumnezeu nu-i pasa ca esti gay, ca ai parul lung ca baiat sau ca ai par scurt ca fata, ca esti chinez sau negru sau scud.El nu discrimeaza.Noi oamenii suntem cei care discriminam!

| andreiush25 a răspuns:

Tu in calitate de homosexual nu cred ca ai dreptul sa vorbesti smug ...Cu tine nu mai este Dumnezeu!

| Maxim96 explică (pentru andreiush25):

Nu sunt homosexual, daca am tendinte asta nu inseamna ca sunt. dumnezeu ma va salva.

| Aborted a răspuns (pentru Maxim96):

Ba nu mai fuma atat c ai sa mori. ( sper )

| Maxim96 explică (pentru Aborted):

Nu fumez, ma hranesc din cuvintele Evanghelie lui Hristoshappy

| Athée a răspuns:

Daca ar exista acest Dumnezeu in care se increde atat de multa lume, ma indoiesc ca ar fi atat de mandru, incat sa te alunge intr-un colt al iadului daca nu mergi la biserica, sau ai o alta viziune asupra lumii. Nu cred ca ar fi ceva de genul: " Crezi in mine si preaslaveste-ma sclavule, sau te-ai dus dracu! "
Eu nu iti batjocoresc Dumnezeul, fiecare avem dreptul sa credeam in ceva. Eu cred in extraterestrii, si intr-o putere Divina, cu totul necunoscuta, si neaflata! " INCEPUTUL ". Insa uite aici toate argumentele mele pentru care batjocoresc " credinciosii " gen preotii, sau unii oameni ( nu toti ) : http://netjret.wordpress.com/2013/07/05/agartha-romania/
Nu incerc sa jignesc, incerc doar sa imi exprim punctul de vedere.

| Polonic1 a răspuns:

1.Pentru ca majoritatea asta sunteti.
2.Pentru ca nu exista.
3.Nu exista deci nu are cum sa iubeasca.

| RisenLight a răspuns:

Uite maxim cel putin raportat la tine asta e impresia care le-o lasi lor ....ca fiind un om caracterizat dupa cum ai spus tu.
Nu ma lua in nume de rau, sunt crestin ortodox, insa sincer cu astfel de intrebari si raspunsuri simple nesustinute si fara pic de stradanie in a parea cat de cat inteligente reusesti doar sa te faci da cacao.
Incearca sa iti dezvolti vocabularul si constintele trecand la alt nivel decat cel de religie de clasele 1-4. Asta e sfatul meu.

| 22SWAG22 a răspuns:

Fii sigur, daca am fi fata in fata ai tacea retardatule.

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Nu,chiar nu as tacea cand as vedea ca-L hulesti pe Savatorul nostru.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Ai tacea pustiule, deoarece te-as bate fara pic de importanta. Ce dracu, daca tipa cineva la tine i-o sugi ca sa termine, si te rogi la Dumnezeu in acelasi timp sa te ierte. Inteleg de ce il iubesti pe Dumnezeu, pentru ca esti GAY, si unul foarte ratat, dai bani la alti ca sa te lase sa le-o sugi.

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Ma ce porcarii vorbesti.Cum indraznesti sa spui asa ceva? Da, am tentinda spre homosexualitate, dar nu accept asta nici in ruptul capului, mai bine fara femeie si fara barbat.I-L iubesc ca si El ma iubeste si si-a aratat dragostea Sa catre mine.Nu sunt gay si nu umblu cu nebuniile in cap, nu am facut sex, nici nu am de gand sa fac.Asta cu datul banilor tu ai nascocit ca sa ma jignesti!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Prost esti ma...
Du-te si fa strada, cine stie... poate prinzi un preotlaughing))

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Mai bine sa fiu considerat prost pentru Hristos, decat sa fiu desteptul cel mare si sa fiu fara Hristos.

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Hristos e pestele tau?

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Nu,El e Mantuitorul, Salvatorul si Dumnezeul meu.
El ne iubeste pe toti!

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Maxim96):

Da Isus te iubeste, in gura...

| Maxim96 explică (pentru 22SWAG22):

Nu vorbi prostii! Cum indraznesti?

| Lizzu a răspuns (pentru 22SWAG22):

Mai, e un copil, nu-i vorbiti asa.
Sunteti prea duri.
Asta crede el ca e bine acum, poate mai tarziu o sa-si dea seama ce e mai important.
El nu v-a jignit, pe bune acum...

| 22SWAG22 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu m-a jignit?laughing)
'' Ne vedem in ziua de apoi cand o sa plangi''
'' Cum adica? Daca sfintii( adica el) merita bucuria vesnica, pacatosii nu merita iadul?''

| Lizzu a răspuns (pentru 22SWAG22):

Da,dar nu cu cuvinte asa grele cum scrieti voi...
Da, nici eu nu sunt de acord cu gandirea lui si cu credintele lui prea oarbe in ceva, dar putem discuta unii cu altii si fara cuvinte asa urate.
Nu costa nimic.

| claudica2703 a răspuns:

Asta e parerea si problema lor. Ce credinta e mai bine placuta lui Dumnezeu? Credinta omului care nu stie altceva si crede pentru ca atat stie? Sau cea a omului citit, care cerceteaza si cunoaste si totusi are puterea sa admita ca exista ceva mai presus decat el, ca nu el e creatorul si cel care ordoneaza si asigura mersul lucruilor? Cu siguranta Dumnezeu nu ne vrea prosti, ignoranti, nestiutori si habotnici. Dumezeu vrea ca oamenii Lui sa fie constienti de tot ce li se intampla, sa cunoasca lumea din jur si sa aiba cunostinta si din alte domenii, nu doar teologie. Asa ca cei care au senzatia ca cei credinciosi, crestinii sunt sclavi, nestiutori, prosti si inculti, se inseala. Daca noi alegem sa credem, consider ca trebuie sa ne fie respectat acest drept, pentru ca noi nu cerem socoteala ateilor pentru necredinta lor. Sunt convinsa ca si intre atei sunt oameni inculti, ca si intre cresini, sunt convinsa si ca exisa crestini care trag la raspundere pe atei pentru necredinta lor, asa cum sunt si atei care ne tot fac in fel si chip pentru ca avem credinta putina, multa, cata e. Deci, dragilor, sa nu generalizam. Pentru ca si daca spunem ca scotienii sunt zagarciti (apropo de bancurile facute pe seama lor) si exista macar un scotian care nu e zgarcit, am jignit ingrozitor un om, sau daca spunem ca blondele sunt proaste si exista macar o blonda inteligenta, la fel, am jignit gratuit o persoana. Generalizarea nu e buna in cazuri ca acestea. Sunt chestii subiective si e bine sa ne spunem parerea, dar fara a generaliza.

| CapitanPufuletee a răspuns:

Te sustin 100%

| CapitanPufuletee a răspuns:

.:-) tot ce scrie in Cuvant se va intamla: cipuri cu semnul fiarei si nu numai ca ne spune asta ne spun si unde: in mana dreapta sau pe frunte, cand va veni Apocalipsa oamenii se vor ascunde in buncare, deja marii oameni de afaceri isi construiesc, criza, foamete, razboi. Dar putem sa dovedim! Masoni, illuministii! Exista! Impotriva cui lupta? nu a crestinilor, ci a lui Dumnezeu(bine..si a noastra pentru ca il aparam pe Dumnezeu)! Existenta lor nu o puteti nega, si nici existenta oponentului, impotriva cui lupta! lupta se da intre ei si Dumnezeu, nu poate exista unul fara celalat, bine fara rau, principiul yin si yang.