| Rouasima a întrebat:

De ce credeti ca penticostalii si-au luat numele de "pocaiti"? Asta chiar e un lucru facut din mandrie.
Nu cred ca un ortodox sau un catolic ia numit asa.

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Prea multa ciuda intre religii.
Au uitat ca Dumnezeu e doar unul, si ca el e bun.

4 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Termenul corect este neoprotestanti.
Dar poporul le spune pocaiti ca este mai usor de tinut minte.
Si sunt enervanti pentru crestinul de rand deoarece nu consuma alcool, nu fumeaza unii sunt chiar vegetarieni, altii nu consuma nici macar cafea, adica niste lucruri "anormale".

| Gekkō a răspuns:

Nu ei s-au numit asa. la urma urmei ce inseamna aces cuvant Pocait? Nimic chiar. Exista insa termenul de POCAINTA sau, mai nou CAINTA ce inseamna parere de rau pentru pacatul facut.
De la inceput, ortodocsii i-au numi asa, nu ei si-au luat porecla asta. E o porecla mai din batjocura, iar ei s-au obisnuit asa, spunand ca sunt pocaiti.

| Rouasima explică (pentru Gekkō):

Cu siguranta si tu esti "pocait", incat spui asta! Deci nu este adevarat...

| Gekkō a răspuns (pentru Rouasima):

Nu sunt POCAIT laughing
Niste rude sunt pocaite laughing
Si in plus, stiu eu, e ceva logic, si imi permit sa spun pentru ca stiu.
Iar tu ai pus o intrebare, ai cerut o parere, iar eu mi-am spus parerea. Acum ce nu-i bine? Atunci sterge intrebarea pe care ai pus-o, sa nu-si spuna si altii parerea ca altfel nu esti de-acord laughing