| PamPamRamPamPam a întrebat:

De ce crucea este un simbol sfant? Pentru ca Isus a murit pe cruce? Daca cineva v-ar omora mama cu un ciocan ati purta un ciocan legat la gat sa va aminteasca de ea?

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Crucea este locul unde Isus a murit. Pe cruce obisnuiau romanii sa rastigneasca oameni. Oamenii care considera crucea sfanta merg pe ideea ca Isus a murit pe ea si El a sfintit-o insa nu este asa. Crucea este doar obiectul pe care El si-a dat viata ca noi sa fim rascumparati! Ca altii o considera sfanta si ca a te inchina inseamna a-ti face semnul crucii e treaba lor, insa lucrurile stau altfel!

34 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Crucea are multe înțelesuri!
Este o întreagă simbolistică a semnului crucii, care era anterior creștinismului și a fost adoptat și de creștini.
Este crucea de lumină!
( Vezi cartea tradusă din franceză, tipărită la noi în 1981, la Editura Științifică și Enciclopedică : Originile Creștinismului Eseuri Critice de / autor George Ory )
Crucea ca simbol al soarelui cu raze sale!
Crucea ca reprezentare a punctelor cardinale!
Crucea ca reprezentare a axelor de coordonate în plan.
Crucea ca simbol al destinului, în exprimări de tipul „fiecare își poartă crucea sa."
Interpretarea crucii ca element de tortură, este cea mai proastă interpretare posibilă / și evident cea mai batjocoritoare pentru creștinism.
"Crucea ca element de tortură," obiectul pe care erau răstigniți, nu era ceva care să semene cu o cruce ci ceva care arăta precum litera T.
Reprezentările cu o statuetă mică cu un Iisus pe cruce sunt incorecte, și asta dovedește incultura despre obiectul de supliciu pe care erau răstigniți ăia, în acea perioadă istorică!
Biserica creștină și cunoașterea sau cultura trebuie înțelese ca fiind obiecte logice / mulțimi logice cu intersecție vidă.
Preoții creștini, în marea lor majoritate, erau de o incultură crasă și propovăduiau maselor incultura, vorbind despre „ păcatul cunoașterii ".
Credinciosul creștin, trebuia să fie cât mai incult și mai dobitoc, spre a crede toate minciunile nerușinate, ale preoților creștini.

| Allrc24 a răspuns:

Ba sectantilor nu s-a cam invechit replica asta? numai asta o turnati ortodoxilor. sa nu imi zici ca nu esti sectant ca nu te cred.ce esti? penticostal,baptist,martor al lui iehova, presbiterian, etc. renunta! ortodoxia este si va ramane neschibata. ortodoxia este singura credinta adevarata.

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24):

Ce inseamna presbiterian? E de rau?

| Allrc24 a răspuns (pentru Esperança):

O secta neoprotestanta.da e de rau. numai ortodoxia este singura vrednica de urmat. chiar si catolicii au cateva erezii grave.tocmai de asta a aparut si marea schisma.cand biserica catolica s-a rupt de cea ortodoxa

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24):

Presbiter inseamna batran! Nu cred ca exista vreo secta cu acest numehee hee In Biblie singurul verset care se refera la religie este in Iacov capitolul 1 : 27
27 Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume.

Iar eu te intreb pe tine, cati dintre preotii ortodocsi si cei care sunt in aceasta religie ajuta vaduvele si orfanii din banii lor?
Ai fost tu la bisericile neoprotestane si ai vazut ce fac ei cu banii stransi si unde se duc?

| Rapplex a răspuns:

Asta-i religia, o mare mizerie fara pic de logica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapplex):

Religia ta poate! insa nu toate religile sunt o mizerie! Unele sunt aberante infiintate de oameni care asa au crezut ei ca este bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Rapplex a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi o religie care nu e inventata de oameni.

| soimos a răspuns:

Crucea nu este ceva sfant decat in inchipuirea celor imbroboditi de povesti mincinoase!
In realitate crucea este un instrument al crimei si locul pe care a fost batjocorit rabinul Isus.
In concluzie crucea este un obiect al batjocurii si al suferintei

| mihaibrasov a răspuns:

Crucea este un simbol crestin. Poate fi explicata in mai multe moduri. Linia verticala reprezinta calea catre Dumnezeu, iar linia orizontala reprezinta existenta noastra umana de pe pamant. Intersectia lor reprezinta mantuirea omului.
Totusi crucea exista si cu 25 de secole (era usor diferita) inaintea lui Isus. Horus tinea in mana o cruce...

http://ro.wikipedia.org/wiki/Horus

regis
| regis a răspuns:

Crucea nu este simbolul mortii lui Iisus, ci al invierii. Si cei care o poarta nu o fac pentru a-si aminti de moarte, ci de faptul ca Iisus s-a sacrificat pentru ei.
Mi-am stors creierii sa gasesc un exemplu oarecum similar, dar fara legatura cu credinta si cred ca l-am gasit pe cel mai potrivit: Coroana de Otel, coroana regilor Romaniei. Aceasta a fost turnata din teava unui tun otoman capturat la Grivita, tun care a omorat probabil multi romani in decursul existentei sale. Totusi nimeni nu s-a gandit vreodata ca acesta ar aminti de moarte, ci de vietile jertfite pentru patrie si de dobandirea independentei Romaniei.

| CristiB93 a răspuns:

Crucea este un simbol sfant pentru-ca pe ea iisus a rastignit pacatele noastre, prin cruce el a murit si astfel a scapat lumea de pacat.

| Rapplex a răspuns (pentru CristiB93):

Serios? Inseamna ca nu privesti realitateawinking

| CristiB93 a răspuns (pentru Rapplex):

Serios? nu vrei sa imi spui si mie despre ce realitate vorbesti, sa inteleg si eu sa nu te judec gresit.

| Rapplex a răspuns (pentru CristiB93):

Ai vazut vreo schimbare dupa moartea lui Iisus?

| CristiB93 a răspuns (pentru Rapplex):

Spune-mi mai multe, la ce te referi cand spui dupa moartea lui Iisus?

| Rapplex a răspuns (pentru CristiB93):

Dupa ce a fost crucificat, "pacatosii" nu s-au lepadat de pacate.La fel zic si in caul acesta, daca D-zeu stie dinainte cursul evenimentelor, de ce sa-si mai fi trimis fiul sa fie sacrificat, e insetat de sange? Lucrurile acestea nu au nici o logica.

| CristiB93 a răspuns (pentru Rapplex):

Pai nu ti-am spus odata ca Dumnezeu la trimis pe Iisus sa moara pentru pacatele noastre, ce nu intelegi?

| Rapplex a răspuns (pentru CristiB93):

Logica crestinului nu e prea normla, asta trebuie sa intelegi.

| CristiB93 a răspuns (pentru Rapplex):

Tu vrei sa spui, pentru ce l-a mai trimis pe iisus sa moara daca Dumnezeu stia ca pacatosii nu se vor lepada de pacate nu-i asa asta ai vrut sa spui?

| Rapplex a răspuns (pentru CristiB93):

Daca e atotputernic e mult mai usor sa rezolve problema, nu vad necesitatea trimiterii propriului fiu spre moarte. Daca D-zeu nu doreste pacatul, e absurd sa creeze o lume in care oricine poate savarsi pacate. Putea foarte simplu sa ne stearga aceste manifestari si sa nu stim de ele niciodata, considerand ca avem liberul arbitruwinkingAsta vreau sa spun

| CristiB93 a răspuns:

Inca ceva, isus stia ca va fi rastignit de oameni si daca ar fi vrut ar fi putut sa scape dar nu, el a ales sa moara ca sa fim salvati noi pacatosii asa ca nu va mai fie frica sa va faceti semnul crucii pentru-ca crucea este sfanta.

| Shaddar a răspuns:

Dar si ciocanul face referire la o religie, uita-te la nordici, e ciocanul lui Thor.Dar crucea sa stii ca nu e doar legata de crestinism.Si popoarele pagane o desenau, ciopleau...Pai pana sa moara isus pe cruce, egiptenii aveau ankh-ul.Cei din triburile germanice desenau si ei cruci, cred chiar ca turnasera niste monede cu semnul crucii, inainte de a se baga crestinismul pe acest simbol.

| FărăCapsLock a răspuns:

Îți dai seama că dacă Iisus era spânzurat, simbolul bisericii era o spânzurătoare laughing?

| TotLora a răspuns:

Dar de ce mama naibii trebuie sa-mi imaginez cum imi omoara cineva mama? Nu ai decat sa-ti faci singur mii de scenarii sadice si bolnave.

| Cozyy a răspuns:

Nu este simbol sfant.
doar ca asa se obisnuieste...
Iisus a murit intr-o perioada cand pedeapsa era crucificarea, multi oameni au murit crucificati, nu doar Iisus.
Eu nu imi mai fac cruce de ceva timp, fiindca am inceput sa ma gandesc serios la cateva chestii „Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cozyy):

Imi place cum gandesti! Te apropii de adevar! Si un indemn sa nu ne lasam inselati de aparenta ci sa cercetam pentru a ajunge la esenta!

| Cozyy a răspuns:

Stiti ce va zic eu, invatati poruncile, cititi Biblia...si o sa mai descoperiti cate ceva. Biblia este cea mai importanta carte din biblioteca oricarui om, o carte care trebuie citita macar o data in viata

| Necunoscută a răspuns (pentru Cozyy):

În biblia aia a ta scrie şi că ai voie să-ţi expui formele prin intermediul avatarelor pe TPU?happy Serios acum, eu ştiu că se zice că femeile trebuie' să fie totuşi. decente. Sau nu?! Fiecare târfă care citeşte biblia e o femeie? Woăă!

Dacă învăţ poruncile, o să ajung în Rai? O să primesc dulciuri? happy O să văd un om care e bătut şi o să-mi amintesc ceva de genu' "ajută-ţi semenii". Pun în aplicare şi îi ajut pe ăia să-l bată.

***.

| Cozyy a răspuns (pentru Necunoscută):

Daca nu sti despre ce sa vorbesti mai bine... Taci. Nu trebuie sa demonstrezi invidia. In Biblie scrie de invidie, si nu scrie ceva de haine, doar de imbracamintea pe care trebuie sa o ai la biserica.
Deci papusa... Taci ca esti mai inteligenta.
Si in legatura de Rai si altea cacaturi care le scoate capusorul ala al tau...ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample.
Eu iti doresc sincer sa ajungi in Iad daca asta iti doresti.

| Necunoscută a răspuns (pentru Cozyy):

"Deci papusa... Taci ca esti mai inteligenta. " Asta-mi place. Bună remarca ta happy. De ce vorbeşti urât, dragă? Te-ai agitat? Nu fă spume, că n-are rost.
Nu-mi doresc nimic. Spre deosebire de tine, eu nu aştept să-mi cadă din cer ceva, sau să urmez nişte paşi scrişi de cineva pe o foaie (destin), eu îmi fac paşii ăia, înţelegi?

Du-te şi ia-ţi o acadea, să nu mai fii aşa agitată, că nu face bine la inimă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa facem distinctie dintre simbol si purtarea unei cruciulite la gat; nu este unul si acelasi lucru. Nimeni nu te obliga sa porti cruce la gat, cei care o poarta vor sa para mai interesanti! Nu are nici un rost sa porti talismane, cruciulite norocoase sau alte obiecte aducatoare de noroc; de fapt norocul nu exista! Si inca ceva pe cine trebuie sa cinstim pe cel care a murit pe cruce sau crucea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare. Dar sa iti raspund pe crestineste ortodoxeste laughing Nu cred ca mama oricui in afara de masa lui Iisus este atat de sfanta precum a fost El... De asta se poarta crucea...