| VampiruI a întrebat:

Daca toti vor fi salvati, atunci de ce a murit Isus Hristos pe cruce pentru noi?

29 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu vom fi salvati toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Intrebarea ta imi provoaca migrene.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce toata lumea insinueaza ca e barbat? Parca Dumnezeu nu avea un anumit sex, desi are barba si i se zice Tatal ceresc? Hmmmm, asta striga a barbat, nu a ceea ce spun anumiti crestini.

| Mihai8767 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cand vad ce raspunsuri dai ma ia capul. Cati ani copile?

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Viata vesnica nu exista. Nimic nu e vesnic. Restul sunt povesti primitive, puerile, fsnteziste si absurde pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pai nu tot vor fi salvati. De unde ai mai scos-o si pe asta?

| iurii75 a răspuns:

Nu vor fi toți salvați. Doar cei care apreciază răscumpărarea oferită și dovedesc aceasta prin fapte.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai treci pe la medic...

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns:

@iurii75 bine zis, fapte. Nu credinta oarba care te tampeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand zice ca "Isus a murit pe cruce pentru noi", se refera ca jertfa Lui de pe cruce a facut posibila impacarea noastra, a neamurilor, cu Dumnezeu.
Dar jerfa Lui nu vine fara testament, vestea buna, iar vestea buna este ca cei care aud acest testament al Lui, si il implinesc, prin credinta in el acestia sunt salvati de pacat.Cu alte cuvinte, ne mantuim sufletele doar avand o conexiune cu gandurile lui Isus.
Deci nu e de ajuns doar sa crezi in El, in Isus, ci prin credinta in El îi dai voie Cuvantului Sau eliberator, gandului Lui sa patrunda in inima ta si sa cineze cu tine.Adevarul Lui este unul eliberator.
El, deci, nu a murit pentru pacatele noastre, noi murim, pacatul nostru moare la crucea Lui.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Isus nu e Zeu.
Si Isus a murit, dar de moarte cerebrala.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"El, deci, nu a murit pentru pacatele noastre, "-
1 corintieni 15:3 Căci printre primele lucruri pe care vi le-am transmis este ceea ce am primit și eu: că Cristos a murit pentru păcatele noastre, potrivit Scripturilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Depinde cum interpretezi, daca vrei sa iasa ca tine te strambi dupa un verset, daca vrei sa iasa ca Dumnezeu te indrepti dupa toate versetele.
Ce zice contextul din care a fost furat acest verset?
Zice "Va fac cunoscuta Evanghelia....prin care sunteti mantuiti(de pacate)"
Deci cine ne mantuieste de pacate, Isus sau Evanghelia?winking

Apoi, El a murit pentru pacatele noastre, dar cu sensul din 1 Petru 2:24.
Multumit?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, evanghelia, sau vestea bună, este informația despre Isus și ce a făcut el în folosul omeniri. Miezul ei este că Isus a murit pentru păcatele noastre. Ce și confirma 1petru.
Mulțumit?

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Declara-te, cine-ti interzice? Poate s-ar găsi vreo câteva verze care să creadă că varză împuțită s-a jertfit că ele sa nu fie murate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Nemultumit, pentru ca Isus nu a murit pentru niciun pacat, noi am murit de pacatul nostru in trupul Lui, iar trupul lui este Vestea Buna.
Multumit?

Si nu, evanghelia sau vestea bună nu este doar informația despre Isus, sau biografia lui, este si viata in cuvintele Lui.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"noi am murit de pacatul nostru in trupul Lui, iar trupul lui este Vestea Buna."- filozofii aiurea...

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Daca in biserica ta te hranesti cu lapte si nu cu carne eu ce vina am?
Dar nu e filosofia mea, e filosofia lui Isus, si e urmatoarea:
Iacov 1:18 spune: „El ne -a născut din nou, prin CUVANTUL lui Dumnezeu."
Isus Hristos este Dumnezeu, Cuvântul viu ("La inceput era Cuvantul") "Iata, Eu(Cuvantul) stau la usa(inimii) si bat."

Ideea principala e ca am fost botezati in Cuvantul lui iar pacatele noastre au fost luate asupra Lui.Pe scurt, ne-a nascut Cuvantul.
Daca filosofia Lui e aiurea atunci e aiurea sa crezi in Cineva aiurit, nu crezi?

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aiurea este filosofia ta, vestea bună nu are nici o treabă cu aceasta.

| VasileIanis a răspuns:

Ca s-a saturat de stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra stra bunica ta