| PorumbRodica1965 a întrebat:

De ce este important sa stim ce este Regatul lui Dumnezeu? (Matei 6:10?

30 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns:

Ca sa nu mai apara erori / orori ca cele din 1914.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Slab!

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De ce slab? Vreti sa va reamintesc ce s-a intamplat atunci? Si ce au inteles milioane de oameni la indemnul unui sarlatan?

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Va rog sa va abtineti de la calificative. Eu vorbesc pe argumente deja devenite istorie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Tu erai de fata? Sau erai dintre apostati?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Intotdeauna ai gandit astfel? Justifica-ti ideea cu argumente reale astazi.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stimata doamna, o sa va rog sa nu coboram nivelul mai mult decat este deja. Va reamintesc faptul ca nu eu sunt cel care sufera din lipsa de argumente. Vreti sa reactualizam subiectele de discutie din trecut, sa vedeti cum se face o teologie din cateva versete? Sau vreti sa reactualizam lista falsurilor grosolane demonstrate peste ani?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vreti argumente cu privire la minciunile si mizeriile JW din trecut? Le reiau...

Sa ne referim doar la inceputuri, sau sa trecem prin toata istoria de falsuri? Ce bine ca inca mai exista dovezile scrise si ca sunt usor de accesat pentru oricine, ca pe alea nu le mai putem combate!

Charles T. Russell este cel care a fondat miscarea Martorii lui Iehova. Cine era domnul in cauza? Un amator, un novice, care s-a plimbat prin mai multe biserici si a cules ereziile de pe la fiecare. Omul nu avea nici educatie nici cunostinte lingvistice, prin urmare a interpretat dupa ureche. Ne mai miram de ce in ziua de azi inca va chinuiti sa tineti in viata minciuna si de ce nu tine decat la oamenii fara cunostinte in domeniu? La inceput oamenii au fost atrasi de prezicerile senzationale din Turnul de Veghe. El credea ca in 1874 Isus avea sa se intoarca in mod invizibil pe pamant. Apropo, stiti ce spune Biblia despre intoarcerea Lui?

In 1914 trebuia sa aiba loc Armaghedonul, conform profetiilor lui Charles T. Russell. Nu s-a intamplat nimic, asa ca a schimbat-o pe 1915. Nici atunci nu a fost nimic. A murit lasandu-si adeptii cu buza umflata. Interpretarile de dupa, fantasmagorice si fara baza, indica doar necunoasterea pretentiilor lui Russell. A mai fost un "sfarsit" si in 1975. Se incearca indulcirea si explicatii cum ca nu a fost asa. Intrebarea este, daca nu a fost profetit asa ceva, de ce ati pierdut 3 sferturi din membri intre 1925 si 1928 (Enciclopedia Britanica)?

Probabil ca nu stiti, dar Russell a fost demascat in instanta ca fiind mincinos, dupa un proces pe care l-a intentat lui JJ Ross. Acesta publicase o brosura in care demasca falsul si faptul ca individul interpreta dupa ureche, neavand cunostintele lingvistice necesare. Russell a fost declarat vinovat de sperjur, deoarece a mintit in tribunal. În anul 1913, din nou fără succes, Russell a dat în judecată ziarul "The Brookly Daily Eagle" pentru calomnie fiindcă a fost demascat pentru încercările frauduloase de a vinde un grâu obişnuit la preţul exorbitant de 60 de dolari sacul (35, 24 litri) susţinând că este un "grâu miraculos".

Joseph Franklin Rutherford, cel care i-a luat locul lui Russel, a publicat o carte in care pretindea ca Dumnezeu va distruge bisericile si membrii lor (The Finished Mystery). Aveti cartea? Iar in 1920 regatele lumii trebuiau sa fie cuprinse de anarhie. Continuam cu profetia legata de 1925 (mileniul...). Omul a construit o ditai vila (http://en.wikipedia.org/wiki/Beth_Sarim) care sa gazduiasca printii si care a fost vanduta dupa moartea lui, cu jena si pe ascuns, de catre martori. Cu privire la casa, Rutherford zicea: „Am plantat in mod intentionat palmieri si maslini, astfel incat printii universului sa se simta acasa"... (31 martie 1032, interviul Time Magazine). Minciuna? Vrei sa stii si ce masina conducea bietul „judecator"? Poftim, si nu mai acuza pe altii cu texte fara aplicare: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Judge_Rutherford_Cadillac.jpg

Modificarea Bibliei si trunchierea ei poate fi demonstrata azi cu dovezi. Dupa Ioan 1 pot veni si cu alte exemple socante! Cere-le doar!
Stiti care mai e o mare problema? BIBLIA a inceput sa fie completata cu Turnul de Veghe. Acesta a inceput sa fie considerat Cuvant al lui Dumnezeu! Apropo, stiti ce spune Apocalipsa 22:19? Dar, ca sa nu ma contraziceti, iaca si dovada ca asa este:
În anul 1943 Preşedintele Turnului de Veghere Frederick Franz împreună cu Preşedintele Nathan H. Knorr au depus în tribunal următoarea mărturie sub prestare de jurământ privitoare la provenienţa directă de la Dumnezeu a conţinutului Turnului de Veghere.
Depoziţia lui Frederick W. Franz din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, secţiunile nr. 2596-2597, pag.866, redă următoarele:
Întrebare: Totuşi Iehova Dumnezeu este acum editorul publicaţiei (este vorba de revista "Turnul de Veghe"), nu?
Răspuns: Astăzi El este editorul publicaţiei.
Întrebare: De cât timp El este editorul publicaţiei?
Răspuns: De la începutul ei, el a călăuzit-o.
Depoziţia lui Nathan Homer Knorr din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, secţiunea nr. 4421, pag. 1474, continuă:
Întrebare: În realitate, ea (publicaţia "Turnul de Veghere") este prezentată în mod făţiş drept Cuvântul lui Dumnezeu, nu?
Răspuns: Da, ca şi Cuvânt al Său.
Întrebare: Fără nici un fel de credite?
Răspuns: Aşa este.

Sunt multe si schimbarile de crez, peste ani. De aceea unii martori inca se incurca in doctrine... Unele dintre ele sunt chiar spectaculoase:

Societatea Turnului de Veghere pretinde că este organizaţia lui Iehova şi singurul canal al lui Dumnezeu de îndrumare spirituală pentru zilele noastre. În acelaşi timp se subliniază că Biblia este o "carte organizaţională" care nu poate fi înţeleasă de indivizi izolaţi indiferent de cât de sinceri sunt. Însă, cum am putea oare să ne încredinţăm destinul nostru etern unei organizaţii care în scurta ei existenţă a acumulat un trecut atât de ruşinos de contradicţii şi schimbări doctrinare bruşte? Pentru edificare, priviţi la următoarele exemple ale veşnic schimbătoarei teologii a Turnului de Veghere.
În anul 1975 Societatea Turnului de Veghere a învăţat că omul din pilda seminţei de muştar care seamănă sămânţa (Matei 13), nu este altul decât Satana. Mai târziu, în cursul aceluiaşi an Societatea Turnului de Veghere a învăţat că semănătorul era Isus.
O întâmplare similară s-a petrecut în 1978 când Societatea Turnului de Veghere identifica pe "Alfa şi Omega" din Apocalipsa 22:12-13 ca fiind Iehova (adică, Dumnezeu Tatăl), iar după aceea, cinci săptămâni mai târziu a susţinut că aceste versete se referă la Isus.
Incapacitatea Societăţii Turnului de Veghere de a interpreta corect Biblia se vede cel mai clar în schimbările ei spectaculoase de crez. Adică, putem vedea organizaţia Martorilor lui Iehova învăţând, odată, poziţia A apoi poziţia B şi susţinând că Dumnezeu le-a dat o "lumină nouă". Cu toate acestea, mai târziu organizaţia revine la vechile învăţături (poziţia A), iar în unele cazuri trece din nou la poziţia B. Iată câteva exemple. Avem întâi subiectele asupra căruia au oscilat în crezuri, apoi mai jos, anii în care s-au observat schimbările.

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviaţi.
1952 -- Nu vor fi înviaţi.
1965 -- Vor fi înviaţi.
1988 -- Nu vor fi înviaţi. (!?)

"Domnul" din Romani 10:12-16
1903 -- "Domnul" se referă la Isus.
1940 -- "Domnul" se referă la Iehova.
1978 -- "Domnul" se referă la Isus.
1980 -- "Domnul" se referă la Iehova25.

"Stăpânirile cele mai înalte" (sau, "dregătoriile"; n.tr.) din Romani 13:1
1916 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la guvernele lumii.
1943 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la Iehova Dumnezeu şi la Isus Hristos.
1964 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la guvernele lumii26.

Despărţirea "oilor" de "capre" (Matei 25:31-46)
1919 -- se va petrece după vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece după vremea necazului

Iaca si o lista cu multele falsuri publicate de voi: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm. Imi puteti dovedi unul singur ca fiind nedemonstrat?

| martzian a răspuns (pentru martzian):

PS: Luati si cititi, inainte sa ma acuzati pe mine ca sunt habarnist sau apostat. Falsurile au fost demascate, doar ca unii sunt prea orbi pentru lucuri atat de evidente.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Vad ca faci parte din tagma apostatilor. Ai copiat de fapt tezele celor ce s-au impotrivit adevarului. Cat despre intelegerea adevarului, profetul Daniel a spus big grinaniel 11:32, 33,34, 36; Daniel 12:3, 4;! Dar cei care i-au intemnitat si persecutat pe cei care si-au vandut averile pentru a face un serviciu societatii umane, nu a fost scos in evidenta,. De fapt cine i-a persecutat? Cei care au facut pact cu Satan, din cloaca lor au fost si cei ce nu l-au recunoscut pe Isus. Dar ce este si mai important e ca Dumnezeu nu se lasa batjocorit, ce seamana omul aceea culege. Du-te tu pe drumul tau ca nu te obliga nimeni sa mergi dupa spusele lui Dumnezeu. cei care au cautat adevarul l-au gasit, adevarata cunostinta creste in zilele sfarsitului asa cum a profetit Daniel. Regii pamantului (marile puteri sunt in conflict ), si ce este imbucurator pentru noi, este ca vedem implinirea profetiilor facute, privitoare la aceste zile, vedem apostatii, care n-au nici un drum, vedem ca se implineste Isaia 60 :22! Poporul lui Iehova creste numeric, si in,, cunostinta adevarului, " sunt modelati oameni pentru a trai in pace cu semenii, pentru a-si schimba modul de viata imoral, violent, egoist, calomniatori, si devin oameni de incredere in societate, oameni pasnici, infaptuind vointa lui Dumnezeu. Tu, poti sa copiezi toate constatarile celor care au dat dovada, cu tarie, ca nu-si iubesc semenii, ca nu-l cunosc si nu cauta iubirea lui Dumnezeu, ci isi onoreaza gandirea lor care-i lasa tot in apostazia lui Satan. Si inca ceva, tu, si religia din care faci parte, cu ce va aduceti aportul la educarea societatii in care traiti, copiii vostri ce invata? Toata ura si calomnia de care dispuneti cum crezi sa se pot inlatura pentru a fi demni de ai sluji Suveranului Universului Iehova Dumnezeu, si-a fi recunoscatori Rascumparatorului ce si-a dat viata perfecta pentru omenire.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Dragule, eu am citit multe lucruri, am vazut si auzit de numeroase critici, revolte, calomnii aduse la adresa poporului lui Iehova. Cu siguranta sunt si oameni care gresesc, in anumite situatii, dar lucrurile nu se ascund, se corecteaza. Se disciplineaza, se invata pentru ca omul sa fie pregatit pentru orce lucrare buna. Dar nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat? Dar privitor la zilele noastre? In ce religie esti?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Vad ca faci parte din tagma apostatilor. Ai copiat de fapt tezele celor ce s-au impotrivit adevarului." - Doamna Porumb, ne dati niste exemple cu care nu sunteti de acord din "tezele" listate de mine? Apropo, sunt deja istorie bine documentata, nu "teze".

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Trebuie sa clarificam un lucru. Adevarul nu este NICIODATA calomnie. Vorbim aici de evidente, de minciuni si sarlatanii demonstrate, unele chiar in instanta. Nu pot fi de acord nici ca vorbim de greseli, mai ales atunci cand mizeriile astea se repeta si contrazic flagrant Cuvantul lui Dumnezeu. Profetii mincinosi isi au locul lor in istorie, isi vor avea si pedeapsa lor pe masura.

"Dar nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat?" – Uitati-va mai sus, v-am raspuns. Citez: Ca sa nu mai apara erori / orori ca cele din 1914. De aia.

" In ce religie esti?" O sa va rog sa nu ma legati de o religie sau de alta. Biblia ne cheama la o relatie, nu la o religie. Problema martorilor si a altora este tocmai asta, anume ca se conformeaza orbeste si pe negandite la regulile trasate de religia din care fac parte, ignorand adevaruri clare ale Scripturii.

| CranK71 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Il intrebi pe el daca era de fata in 1914, dar tu erai de fata cand Isus a facut toate acele "minuni"?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Deci, nu o sa ma mai repet in ce sustin, si am spus, pentru ca nu imi schimb parerea, fiecare trebuie sa fim in masura sa ne justificam credinta, nu? Dar, daca o sa citesti cartea,, Martorii lui Iehova -proclamatorii Regatului lui Dumnezeu ", o sa vezi ca Martorii, NU SUNT O SECTA care graviteaza in jurul unui om. Dobandirea cunostintei exacte din Cuvantul lui Dumnezeu si punerea ei in PRACTICA, este o necesitate pentru o relatie stransa cu Dumnezeu si perspectivele de viata eterna, depind de acest lucru asa cum a spus Isus cel mai mare invatator. (Ioan 17:3; Evrei 2:10 ). Iti recomand aceasta carte si mai vedem, dupa argumentare ce parere iti va lasa. Este important ca Martorii sustin Regatul, ca actioneaza potrivit cunostintei, ca participa la implinirea profetiilor biblice (Isaia 60:22; Isaia 66:18> si onoreaza Numele lui Iehova, il folosesc in inchinarea lor, nu-l ignora, nu-l inlocuiesc, il recunosc pe Isus Cristos ca rascumparator, respecta invataturile pe care El le-a lasat,(Matei 28:16-20 ) recunosc jertfa sa, si porunca data de Isus de-a comemora moartea sa (Luca 22:19, 20. )Invita oameni de orce fel la studierea Bibliei, si la infaptuirea vointei lui Dumnezeu, (1Ioan 2: 16-17 ") Isi iubesc semeni pentru care manifesta interes profund si respect pentru ceea ce a spus Isus (Ioan 13 :34, 35 ). Faceti si voi la fel si va fi bine. sa fii sanatos.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stimata doamna, eu nu vorbeam despre "justificarea credintei" desi, atunci cand va spun ce cei ce va impun o teologie falsa au mintit, iar lucrul acesta este deja demonstrat, aveti o problema nu doar in a o justifica fata de mine sau altii, ci si fata de propria persoana, in momentele de sinceritate.

Cunosc pe indelete toata teologia martorilor. Pot combate cu succes in orice discutie, cu Biblia in mana, toate erorile ei, mai mult sau mai putin intentionate. Am fost chiar bagat la "ignore" de catre majoritatea martorilor de aici, din cauza asta – in conditiile in care singura mea greseala a fost aceea ca am dreptate si ei nu au cum nega cu argument asta. Daca nu ma credeti, va invit la o discutie fata in fata. Civilizata si doar cu argument, fara patima. Va dau si posibilitatea sa veniti in grup. Asa ca nu am nevoie de maculatura. O sa va invit si eu sa cititi Biblia, in intregime, si nu doar sa scoateti din context anumite versete, pentru pretexte oribile.

"sa fii sanatos." – Multumesc. La fel va doresc si dumneavoastra.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Daca tu tii tare ca ceea ce fac si sustin Martorii bazandu-se numai si numai pe Biblie, practicand ceea ce a spus Isus, ceea ce apostolii au invatat, si spui ca este gresit, stim totusi ca Biblia vorbeste de o singura inchinare, de o singura invatatura adevarata, de un singur Dumnezeu adevarat al carui nume este Iehova, de un singur Isus Cristos Fiu al lui Iehova Dumnezeu, de Spiritul Sfant ca fiind,, forta activa " a lui Dumnezeu, de o singura sarbatoare ce trebuie tinuta in zilele noastre,, comemorarea mortii lui Isus". Ce consideri tu ca este gresti aici, si ce trebuie scos?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Dovedeste ca modul de inchinare pe care tu il practici este cel adevarat, si aprobat de Iehova Dumnezeu, Suveranul de drept al Universului.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu nu spun ca ceea ce Isus a spus si apostolii au invatat este gresit ci ca martorii au o teologie falsa, mincioasa. Am demonstrat asta din plin in trecut, chiar si apropo de modificarile voite ale traducerii. Daca vrea domnia voastra si va este lene sa cautati, reluam.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu trebuie sa "dovedesc" nimanui nimic, apropo de inchinarea mea. Ii suntem cu totii datori lui Dumnezeu. Ceea ce pot dovedi sunt acele aspecte false din teologia dumneavoastra, care v-ati lasat prostite cu cateva versete scoase din context. Din nou, probabil ca aveti memoria scurta, dar am demonstrat in trecut astfel de aspecte, iar cea care a dat bir cu fugitii ati fost tot dvs.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pana la urma e treaba voastra ce faceti cu propria viata si ca va lasati prostiti, dar consider de datoria mea sa demasc un prooroc mincinos atunci cand il vad, pentru a nu-i afecta si pe altii.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Da? Asa a facut si Iuda Iscariot. Lacomia si lipsa de fidelitate fata de stapan, s-au dovedit clar. Acolo unde tu esti, tu si cati frati ai tai de credinta participati la,, sfintirea numelui lui Dumnezeu "? Cati ve-ti comemora moartea lui Isus, asa cum El a poruncit?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Iuda Iscarioteanul nu a demascat un profet mincinos. Probabil ca nu ati inteles intamplarea.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

PS: m-am abtinut pana acum (desi lista de greseli din textele scrise de dvs indica lacune grave) dar nu le putem permite tuturor analfabetilor sa ne dea lectii online la nesfarsit. Se scrie "veti comemora" si nu "ve-ti comemora". Macar cu asta sa ramaneti de aici, cu o intelegere corecta a gramaticii. Asta ajuta si la citit, apropo.

| PorumbRodica1965 explică:

Da Milioane de oameni din intreaga lume, si-au pus speranta in Imparatia, sau Regatul lui Dumnezeu. Ei urmeaza indemnul dat de Isus continuatorilor sai de a se ruga astfel:,, Vie imparatia Ta: faca-se voiaTa precum in cer asa si pe pamant" (Matei 6:10). In mod paradoxal, desi multi oameni isi pun increderea in speranta Regatului lui Dumnezeu, majoritatea religiilor par sa-i acorde putina atentie. Istoricul Herbert Wells a remarcat ca Isus a pus,, un mare accent ...pe invatatura despre ceea ce el a numit,, Regatul Cerurilor", >dar ca acesta ocupa,, un loc relativ neinsemnat in... doctrina celor mai multe confesiuni crestine>'.'

| Lucică1998 a răspuns:

Nu are nici o importanță să știm ce este, ci este important să știm CARE este regatul lui Dumnezeu, pentru a ști în ce direcție să ne îndreptăm în viața. Ce este regatul lui Dumnezeu este o întrebare, fără un răspuns concret, de mii de ani și va rămâne la fel pâna când vom ajunge acolo si vom vedea cu ochii noștri.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Lucică1998):

Daca vrei citeste in Biblie Daniel 2:44>

| Iustip a răspuns:

Regatul lui Dumnezeu e,, motivatia" noastra in viata.Trebuie sa stim ce e si cum e pentru a putea lupta cu diavolul si ispitele in viata noastra pe pamant ca apoi sa ne bucuram in acest Regat dupa ce murim.

| Krsdt a răspuns:

Nu este important, atata timp cat iei mot a mot tot ce scrie in orice carte religioasa. Relax.