| anonim_4396 a întrebat:

Cine este Dumnezeu? Este important sa stim cine este?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Adevaratul Dumnezeu, este creatorul tuturor lucrurilor. El exista dintotdeauna si va exista intotdeauna.(Psalmul 90:2)El este sursa vestii bune pe care o gasim in Biblie(1Timotei1:11) Intrucat Dumnezeu ne-a dat viata numai lui trebuie sa-i slujim.Revelatia (Apocalipsa)4:11.Niciun om nu l-a vazut vreodata pe Dumnezeu, pentru ca el este Spirit, adica o forma de viata superioara creaturilor de pe pamant Ioan 1:18; 4:24; Cu toate acestea putem intelege ce fel de persoana este el observand creatia sa.De exemplu marea varietate de fructesi flori este o dovada clara a iubirii si intelepciunii sale. De asemenea imensitatea universului ne dezvaluie puterea sa (Romani 1:20)Putem invata si mai multe lucruri despre calitatile lui Dumnezeu citind Biblia.Din paginile ei aflam ceii place si ce ii displace lui Dumnezeu, cum ii trateaza el pe oameni si cum reactioneaza in diferite situatii. In Matei 6:9, Isus a spus :,, Tatal nostru care esti in ceruri, sa fie sfintit numele tau" Iata ce gasim aici : cine este Dumnezeu, ce este, si ii gasim si ca are un nume> Dumnezeu are multe titluri, dar un singur nume, a carui pronuntie difera de la o limba la alta. In limba romana se foloseste, in general, forma,, Iehova," insa este folosita si forma,, Iahve"(Psalmul 83:18) Numele divin a fost scos din multe Biblii si inlocuit cu titlurile Domnul sau Dumnezeu. Totusi in textul original, numelelui Dumnezeu aparea de aproximativ 7000 de ori. Isus a facut cunoscut acest nume cand i-a invatat pe oameni despre Dumnezeu Ioan 17:26.(daca vrei te rog sa citesti versetele biblice ce ti le-am indicat. Deci iata cine este : creatorul, sursa vietii, fiinta spirituala cea mai puternica din univers.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Un personaj imaginar, pentru care nişte unii au pretenţii de real şi adevărat.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Stii aseara vazusem filmul acela "A beautiful mind", stii filmul biografic a lui Forbies. Si dupa imi spuneam in sinea mea ce se aseamana religia cu schizofrenia. Adica ambele tin cu dinti de-o iluzie si o iau de buna.

| danay72 a răspuns:

Da, este foarte important sa stim cine este pentru ca el ne-a creat si e Tatal nostru.Numele sau este Iehova si de ascultarea de el depinde salvarea noastra.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Nu te-o intrebat ce grad de rudenie ai cu el, si nici numele lui. Te-o intrebat cine este.

| danay72 a răspuns (pentru suffarstar):

Daca tu ma intrebi cine este tatal meu, e clar ca in primul rand ii spun numele.La fel e si cu Dumnezeu.

| suffarstar a răspuns (pentru danay72):

Nu. Daca vreau sa stiu numele tatalui tau,intreb asa : "Cum il cheama pe tatal tau? " Ai dat raspunsul care l-ai dat demostrandu-ti superficialitatea. "Cine?" este cea mai profunda intrebare posibila pentru ca face referire directa la existenta,nu la o forma. Oamenii sunt obsedati de forme. Cand te intalnesti cu un prieten pe strada, te intreaba "Ce faci?" iar tu ii raspunzi mecanic "Bine " (pentru ei asta e cel mai important, probabil). Nimeni nu te intreaba cum esti in realitate. Vechii evrei nici nu aveau in vocabular un verb pentru "a avea", era irelevant. Important e a fi. Asta-i diferenta dintre forma si existenta. Deci, cine e Dumnezeu? Nu trebuie sa-mi raspunzi mie. Scuze de insistenta.

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus, numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| milan9 a răspuns:

Referitor la Dumnezeu, este emoţionantă (în mod special prin cuvintele rugăciunii) descoperirea faptului că El se manifestă în incredibil de "viu" şi "prezent" în viaţa noastră, ne susţine existenţa, şi în discreţia lui deosebită nu presează cu nimic libertatea omului, aşteptând cu nerăbdare "personală" semnele "prieteniei" şi fidelităţii fiecărei persoane umane...

Nu este indiferent şi ignorant, ci in direct şi indirect El S-a revelat, S-a descoperit oamenilor, pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte, să poată răspunde invitaţiei Lui, să poată avea o relaţie personală cu El.

Dar este un Dumnezeu discret, Care, rămânând Sursa vieţii, a fericirii şi a veşniciei noastre, poate fi îmbrăţişat sau poate fi refuzat.
Iar singurul Său "defect", este discreţia şi delicateţea Lui de a nu copleşi libertatea omului, de a nu pune presiune pe această libertate…

| milan9 a răspuns:

Mai întâi o observaţie pentru o exprimare de mai sus.
Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| DeusCorrupti a răspuns:

Pentru mine nu, pentru religioși da, e creatorul lor, deci ar trebui să aibă o importanță foarte mare.

| KRIIIX a răspuns:

Nu știu, nu l-a văzut nimeni. nu cred că e important. Poate doar dacă ești preot laughing)

| Bestia98 a răspuns:

El este cel care ne-a creat si este important sa stii cine este.

| Djnicnr a răspuns:

Fat-Frumos din basmele ateilor!

| Bolinski a răspuns:

Este la fel de real precum Scufița Roșie, dar știm sigur că trebuie descris ca fiind alb și atotputernic, dar în același timp trebuie să rămână neputincios. Am spus că e alb? E foarte important. Nu poate fi negru sau asiatic fiindcă aceia nu sunt oameni, sunt animale, iar albul trebuie să îi supună. Desigur, dacă vrei să respecți ideologia Bibliei.