| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atat de multa cruzime,fanatism si terorism in religia islamica si in numele lui Mahomed? Cum pot unii sa ucida in numele lui Dumnezeu, ma rog la ei Allah? Oare Dumnezeu ce zice, ii place? Normal ca NU.S-a transformat totul de la iubire la ura in religii mai ales in cea islamica?
Ma refer mai ales la atentatul de azi din Franta.Cum poti zice ca profetul Mahomed s-a razbunat dupa asa ceva? Adevaratul Dumnezeu,cel independent de vreo religie, cred ca e oripilat de ce se intampla pe Terra chiar in numele cica al Lui.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Doua raspunsuri am pentru tine pe care, daca le citesti cu atentie te vor lamuri:

Primul link este un comentariu al jurnalistului Radu Tudor.

http://www.dcnews.ro/......64172.html

Al doilea este un comentariu care mie mi se pare foarte corect al lui Papahagi:

http://www.dcnews.ro/......64151.html

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie-mi place concluzia lui Radu Tudor: "Aici e singura lor motivație: banul și crima. Poate că acele caricaturi din Charlie Hebdo sunt ironii prea mari la adresa unor religii: creștină, musulmană, iudaică. Ăsta însă nu este un argument pentru crimă."
Deci: fiecare natie are idiotii ei. La noi nu ucid pentru religie dar ucid pentru vin, bani si din placerea de a ucide. Doar ca sunt prea lasi sa-i ucida pe altii si-i ucid tot pe ai lor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fanatismul de orice fel NU a dus la nimic bun.NICIODATA!
Razbunarea e un lucru rau, iar daca ucizi pentru asta, cu atat mai rau
Religiosii islamisti sunt cei mai fanatatici...se stie
NU voi reusi sa inteleg rolul acestor atentate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Crima si violenta pentru nu mai stiu eu ce Alah sau mohamed este implementata inca din copilarie.asa cum amam ne invata sa facem semnul crucii si sa citim biblia, sa mergem si sa credem orbeste in mantuitor, tot asa parintii copiilor din acele tari musulmane sau mai stiu eu ce, le baga in cap inca din copilarie aceste maimutareli.Sunt invatati cu violenta in numele nu stiu cui. Dresati, cu creier spalat sau cum vrei sa spui. daca inveti un animal sa faca rau, va face rau asa cum a fost programat, nu va mai vi in stare sa faca diferenta dintre bine si rau.la ei, daca cineva a fost ucis, musai trebuie razbunat.Nu exista ideea de iertare.Ci fac razbunare ca pe ceva normal, ca si cum ar crede ca sufletul aluia ucis, e mai usor cuma daca a fost razbunat.Cu cati mai multi au fost ucisi in aceasta razbunare, cu atat ei cred ca au facut ceva bun.Asta e coonceptia lor despre bine, despre normal.maimute
. credinta de orice gen, a fost si este bagata pe gat inca de cand ne botezam.

| Doub a răspuns:

Se pare ca da. Oricum, e foarte trist ce s-a intamplat.

| Dismally a răspuns:

Crestinii erau cu mult mai cruzi si mai fanatici, din fericire au evoluat. Musulmanii sau o parte din ei cel putin au ramas undeva in Evul Mediu...

| MskDesign a răspuns:

Nu este corect ceea ce a facut acea reactie de satira cum nu este corecta atitudinea celor trei criminali.Pentru asta nu sunt bune religiile.Suntem in 2015 si lumea inca moare datorita convingerilor religioase.O dementa totala.Tin sa cred ca NATO si UE gresesc cand invadeaza teritoriile musulmane.De ce nu au facut-o si in cazul Rusiei cu Crimeea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lui Allah si Mohamed se presupune ca ii plac.

| 1DeadMemories a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze de off topic... scrie-mi pe privat ce mi-ai raspuns la subiectul retardatului, i-au inchis subiectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Islamul, care, deşi este tot o religie monoteistă, nu înseamnă că promovează aceleaşi valori morale, sunt cu totul alte concepţii, alte mentalităţi, ceva mai înapoiate. Religia creştină se vrea a fi iubire faţă de un Dumnezeu Atotputernic iubitor de oameni, religie în care oamenii pot să-şi capete mântuirea şi în ultimele clipe de viaţă (cel mai bun exemplu: Dismas, "tâlharul pocăit"). În timp ce islamul e supunere necondiţionată faţă de dorinţa lui Allah, e teamă de Allah, nu iubire. Chiar Coranul îndeamnă oamenii la acte de cruzime şi violenţă asupra femeilor.

| dragos38 a răspuns:

Inca o dovada clara ca,religiile nu sunt de inspiratie divina si asa cum spunea o persoana ''omul este un animal religios''
Este oripilat de ce se intampla pe Terra? hm sti cum este terra asta in acest univers, ca o picatura de apa intr-un ocean,se poate invartii si cu noi si fara noi,
Era un banc nu-l mai stiu exact tot, dar in mare parte suna cam asa
In timp ce Terra se plimba prin univers se intalneste cu Marte,si Marte o intreaba pe terra,ce faci soro,ce-s cu gaurile alea pe tine, Terra raspunde E, las soro sunt niste paraziti(oamenii), dar ma scutur eu odata si, sa vezi cum ma scap de ei.cam asa suna bancul in mare parte.

| Jardelin a răspuns (pentru dragos38):

Eu știam altul mai simplu. Dacă toate albinile ar dispărea astăzi brusc, in 50 de ani planeta va muri. Dacă toți oamenii ar dispărea astăzi brusc, in 50 de ani planeta va înflori!

| dragos38 a răspuns (pentru Jardelin):

A,da asta da, e tare laughing)))

| 1DeadMemories a răspuns:

Ma baiatule ...si daca i-am ucide, noi de cine mai facem misto?

Mesajul e subiectiv ...nu e cu adresa la religiosi, e doar pentru cei care au gandirea astuia de i-am raspuns.

| aabaaab3278 a răspuns:

Nu numai islamistii sunt asa. Pentru ei Mahomed inseamna ceva si il apara cu orice pret. Deasta au ajuns la fanatism.
Terorismul nu e de la religie e de la aia care nu pot sa se miste din casa fara masina si s-au dus sa le ia petrolul si au si starnit razboaie printre ei pe acolo.

| aabaaab3278 a răspuns:

Francezii....nu faceau misto de noi ca suntem tigani si nu stiu ce? Acum se iau de un simbol religios al musulmanilor. Cum crestinii il apara pe Iisus, asa si ei pe Mahomed. Nu ai cum sa ii condamni.
Legat de ce s-a intamplat in Franta, tine minte:nimic nu e intamplator! francezii au primit mai multe amenintari dar nu s-au potolit.

| Mitrutz_Mitrut_1997 a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ai foarte mare dreptate! Nimic nu este intamplator!

| 1DeadMemories a răspuns (pentru aabaaab3278):

URAT sa te bucuri de raul altuia!

| dani145 a răspuns:

N-ai ce sa le faci. Islamismul e o religie dura, care omoara oameni. Si nu trebuie sa te gandesti la faptul ca francezii o merita pentru ca isi bat joc de romani, cand ii fac un neam de tagani jegosi. Is si ei oameni( nu merita judecati pentru faptele lor), trebuie multe rugaciuni la adresa lor. Cat despre teroristi... vor vedea ei cand vor ajunge in fata Lui Dumnezeu ce li se intampla.

| Vladutz1986 a răspuns:

Musulmanii sunt teroristi cum catolicii sunt pedofili si cum ortodoxi sunt hoti...cam asta este rolul religiilor in ziua de astazi

| HermesArtwork a răspuns:

Oamenii au ucis in numele lui Dumnezeu inca din cele mai vechi timpuri.Nu doar musulmanii au facut crime in numele religiei.Probabil cel mai cunoscut exemplu sunt templierii, insa nu si singurul.
Din punctul meu de vedere religia a fost cauza multor razboaie in care au murit oameni nevinovati. Daca acel Dumnezeu exista cu adevarat, atunci sunt sigur ca este oripilat de lucrurile care se intampla in fiecare zi.

Eu sunt agnostic, refuz sa ma inchin la vreo zeitate, insa nici nu spun ca nu exista...Pur si simplu nu imi pasa.