| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atatea planete daca doar pe Pamant e viata? A facut Dumnezeu risipa de materie? Eu cred ca nu suntem sungurii din Univers

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Problema nu este ca Dumnezeu ar face risipa ci ca este lipsit de sens sa creezi un intreg Univers doar pentru cativa oameni atat timp cat acestia nici macar nu il pot explora.

E ca si cand as crea un intreg parc de distractie pentru un soarece pe care il voi tine oricum intr-o cusca de 20 cm^2. E cel putin cretin, chiar daca as avea fonduri nelimitate.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Inferno):

Ha. Noi inca nu am explorat toate locurile de pe Terra si tu te gandesti atat de departe.

| danut a răspuns:

Normal ca nu suntem singurii, Biblia consemneaza ca Universul este PLIN de fiinte vi. Numai ca unii vor sa "interpreteze" Biblia cum vor ei pentru a "manipula" omenirea, pentru a fi ei mai cu "mot" si a creia o clasa de "oameni" care intermediaza ei, "sfintii" (se numesc POPI) legatura dintre profani si Dumnezeu.

| DeyCj a răspuns:

Nu suntem singuri, dar oamenii de știință raportează eronat formele de viață, și anume ei raportează formele de viață ca cele de pe Terra.Ei cred că dacă este apă este viață, lucru eronat.
Formele de viață sunt și bacteriile, de exemplu, sau pot fi forme de viață imperceptibile pentru om, pentru că acele forme de viață au fost create pentru a exista pe planetele respective, nu pe Terra, iar dacă cele forme de viață ar migra pe Terra ar muri.La fel cum omul nu poate trăi natural pe alte planete decât Terra, nici alte forme de viață nu pot trăi pe Terra.

| Steregoi a răspuns:

Universul e al lui Dumnezeu in timp ce Pamantul e al oamenilor.

| Nilsson a răspuns:

Nu stie nimeni daca mai sunt populate si alte planete sau nu, mie imi place sa cred ca da.
Oricum, la Dumnezeu nu exista conceptul de risipa, poate crea un univers pentru fiecare om in parte daca ar vrea.

Răspuns utilizator avertizat
| Elide a răspuns:

Suntem singuri în Univers dar cand Dumnezeu l.a creat, Universul s-a extins, undeva în aceaste informatii, știința și religia se îmbină

| unvecin a răspuns:

Vorbind despre Adam, primul om de pe planeta noastră, Biblia îl numește "fiul lui Dumnezeu" (Luca 3:38).

Când s-au pus temeliile planetei noastre existau deja "fii ai lui Dumnezeu" care au fost martori la lucrarea de creațiune și s-au umplut de bucurie. (Iov 38:7)

Deci, da, mai sunt planete locuite.

Reprezentanții lor se întâlnesc frecvent cu Dumnezeu în consilii cerești similare cu cel de la începutul cărții Iov. (Sunt numiți și aici la fel: fiii lui Dumnezeu).

Din păcate Adam al nostru nu mai e, așa că Satan pretinde stăpânirea planetei. Observă modul sfidător și lăudăros în care sugerează acest lucru când se prezintă la consiliul ceresc prezentat la începutul cărții Iov.

Îmi place să cred că Enoh și Ilie după ce au fost luați la cer, sunt locuitori cu frații noștri de pe alte planete. Fii ai lui Dumnezeu pe care îi vom întâlni după ce suntem eliberați de păcat. Momentan suntem în carantină.

La nivel cosmic, deci, planeta Pământ este oaia pierdută din pildă. Celelalte 99 sunt în siguranță, vom fi și noi aduși în staul prin planul de mântuire, lucrarea Păstorului.

Cred într-un univers care mișună de viață. Veșnicia nu va fi deloc plictisitoare când limitele care ne țin acum vor fi luate și comorile științei divine ne vor fi deschise pentru studiu.