| abYgai a întrebat:

De ce exista atatea religii si secte (si aici ma refer la cei care cred in Dumnezeu si folosesc Biblia) daca exista un singur Dumnezeu si o singura Biblie? Oare toate religiile sunt bune din punctul de vedere al lui Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca toate religiile sunt bune atunci nici o religie nu este buna.

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca Biblia poate fi interpretata intr-un milion de feluri.

| Elvina a răspuns:

Pentru ca religiile si sectele sunt o afacere. Nu e nevoie de 7 facultatati sa te uiti putin in jur si sa iti dai seama de asta. Cei destepti profita de pe urma celro prosti sa se imbogateasca.

| danay72 a răspuns:

NU,doar o religie este buna, iar in Biblie o putem afla care e.Matei7:13,14.Efeseni4:5.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină.

| milan9 a răspuns:

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Acesta este numai unul din versetele care vorbesc despre unicitatea Bisericii:
,, Să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28.

| Delmoniko a răspuns:

Ai auzit expresia "cate bordeie, atatea obiceie"? laughing
Cat timp vor exista oameni in spatele religiei vor avea loc schisme, impartiri, denominatiuni, lupte pentru putere, divizari, impreunari, uniri, sectanti, razboaie etc.
Daca esti crestin orthodox, pocait, martor sau mai stiu eu ce alte dracovenii tot asa se cheama. Nu e nicio diferenta intre astea. Toate au acelasi scop. Prosteala.

| Muntgvb a răspuns:

Satana asta e iscusit rău.

| Mechanix a răspuns:

Pentru că oamenii au o imaginație bogată.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

La inceput era doar o religie.Ele s-au inmultit deoarece fiecare a adaugat cate ceva nou la vechea religie si asa s-a nascut o alta religie apoi alti "iluminati" au mai adaugat ceva la religiile noi aparute si iar s-au inmultit.Religia crestina ortodoxa este singura religie neschimbata religia "veche" sau cel putin asta spun preotii.

| CommonSense a răspuns:

Pai, luand in considerare faptul ca religia este o forma de manipulare, putem spune ca fiecare vrea sa fie propriul lui sef.

| IcyBlu a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu in marea lui iubire fata de oameni lasa loc oamenilor sa il interpreteze in fel si chip. El nu vrea sa impuna o singura religie, o singura mentalitate, un singur set de reguli. Asta ar insemna prea mult control; o adevarata dictatura. Dumnezeu nu e dictator.