| anonim_4396 a întrebat:

De ce multi il vad pe bunul Domn Dumnezeu ca pe un negru imbracat in alb, ca pe un batran care arata bine si stie tot, ca pe o fiinta umanastraight face? Voi chiar credeti ca el a fost odata om?!

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,el e o persoana spirituala avand un corp mult superior noua., Ioan4:23,24

| RAY a răspuns:

Ca e la spitalu 9 internat

| DyNo a răspuns:

Asta e dovada ca voi va inchinati unor zeii antropomorfi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Geneza (1:26) se spune"Apoi Dumnezeu a zis:"Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea noastra." Deci toti pictorii celebri, sau zugravii de biserici si icoane, au cautat sa -I INDEPLINEASCA dorinta.Negrii si l-au inchipui negru, albii-alb. Nu-i poti condamna. Daca in privinta chipului mai poti spune ca noi avand fiecare chipul lui, nu putem sti care din noi are exact chipul Lui, in privinta aseanarii, nu exista dubii:toti oamenii sunt oameni.Ca in picturi,icoane, etc.,, arata ca un batran, cred ca este normal, batranii find cei care in mod normal se bucura de cel mai mare respect.
"..batran care stie tot.",era normal El fiind considerat de toti credinciosii, omniscient.
Nu cred ca atat credinciosii cat si ateii, cred ca el a fost "odata om". Credinciosii, conform Bibliei, ar trebui sa creada ca ei se aseamana cu EL

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa rapspunsul dat, se deduce in mod clar ca D-Zeu, despre care este vorba in intrebare, este aceiasi entitate cu Hristos. Asta ai vrut sa spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci este clar ca nu esti ortodoxa!

| miriam18 a răspuns:

Pentru ca Satan le umple capul cu tot felul de prostii. Nu cred ca a fost om El a fost zeu din vecii vecilor