| չﻨгﻪรէﻨĸ a întrebat:

De ce muzica rock e considerata muzica diavolului? Pur si simplu nu inteleg. Unele melodii au versuri chiar frumoase...

26 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Si eu apreciez muzica rock pana la un punct, de pilda formatia "metallica", textele lor se refera doar la cum sa te ucizi, sa-ti dai in cap, sa fi sclav si ca ei asteapta pe nu stiu cine.Depinde,sunt multi rockeri ce promoveaza violenta, mai sunt si aceia care-si tau venele.Si din acesta cauza este numita muzica diavolului.

| HueyFreeman a răspuns:

Cei care zic asta nu au auzit de Dio.

| Kalla a răspuns:

Pentru ca anumite melodii duc la adorarea diavolului, consumul de droguri si alcool excesiv, perversiune, violenta sau sinucidere (daca nu pe toate odata).Si mie imi place rock-ul si il ascult doar cand e bun (gen linkin parca).

| Kalla a răspuns (pentru Kalla):

Scuze dar astia de la TPU mi-au corectat formatia preferat tongue

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kalla):

Imi pare rau de cultura ta muzicala, daca tu zici ca limbi-n parc e o trupa buna.

| Kalla a răspuns (pentru Thunderstruck):

Ei suna minunat si sunt mult mai cunoscuti decat Thunderstruck! Eu am descoperit ca trupa asta (thunderstruck dupa ce mi-a spus de ei un rieten.Nici u-i cunosteam. Oricum sunt mult mai buni si mai populari cei de la Linkin Park

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

Fiindca Thunderstruck nu este o trupa in primul rand, este o melodie si una deosebit de buna pe deasupra.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Kalla):

Troll madarfacar.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mie mi-au zis trupa O.o

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia nu spune acest lucru. Ea conţine în schimb principii care ne pot ajuta să discernem personal dacă o anumită melodie va avea influienţă pozitivă asupra noastră sau nu. De exemplu în Galateni 5:19-21 se spune: "Lucrările cărnii sunt evidente şi ele sunt: fornicaţia, necurăţia, conduita libertină, idolatria, spiritismul, duşmăniile, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele, dezbinările, sectele, invidiile, beţiile, chefurile şi lucrurile asemănătoare acestora."
Dacă mesajul unei melodii îndeamnă la astfel de practici e clar că nu constituie o muzică sănătoasă. Adevărul este că nu toate piesele rock au un astfel de conţinut.
Ca concluzie: Dumnezeu ne îndeamnă să ne folosim de discernământ şi de îndemnurile din Biblie pentru a înţelege dacă ceva este sau nu potrivit.

| Outremer a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ce discernământ, mă, când acolo îţi sunt date criteriile după care să clasifici orice lucru?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Outremer):

"Ce discernământ, mă, când acolo îţi sunt date criteriile după care să clasifici orice lucru?"

Poti sa exemplifici?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

M-am referit la criteriile şi clasificările despre care ai amintit. Se pare că le cunoşti destul de bine, nu?
În plus, nu cred că te-ai ghidat de citatul meu, ci l-ai ironizat.
Pot să te întreb (fără intenţia de a jigni): Ai studiat Biblia pentru a face aprecieri despre conţinutul ei?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Am spus că avem nevoie de discernământ deoarece această Biblia nu vine cu o listă completă a potrivite şi cele nepotrivite. Cuvintele "şi lucrurile asemănătoare acestora" arată că pot exista încă multe lucruri nepotrivite care nu sunt condamnate conctret în Biblie, dar care în urma analizei principiilor şi folosirea discernământului ne putem da seama dacă să le practicăm sau nu.

În rest, mă bucur că ai fost sinceră în ce priveşte cunoştinţele tale biblice. Mulţi care şi-au făcut timp să citească Biblia cu o atitudine corectă au descoperit că este o sursă minunată de sfaturi sănătoase. Încearcă să faci şi tu acest lucru dacă vrei. Pe internet poţi găsi multe traduceri care pot fi citite on-line.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca m-ai facut sa rad.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Muzica rock nu este considerata satanica.Doar niste fraieri spun asta. Unele melodii...de fapt toate melodiile au versuri destul de faine, de exemplu Metallica.Dar este adevarat ca uneori formatiile de rock sau metal cam intrec masura si sunt considerate de catre ceilalti(care nu au nicio legatura cu rockul) satanice.

| Emy987 a răspuns:

Nu toate melodiile rock sunt ale diavolului dar sunt unele melodii cu subinteles care la prima vedere sunt inofensive dar de fapt pot duce la nebunie ai mare grija ce fel de melodii asculti pentru ca la prima faza o sa iti dea cosmaruri si dupa din ce in ce mai rauwinking

| Dumniezău a răspuns (pentru Emy987):

Eu prima data cand am ascultat black metal nu am aut niciun cosmar.

| Kitler a răspuns (pentru Emy987):

"dar sunt unele melodii cu subinteles care la prima vedere sunt inofensive dar de fapt pot duce la nebunie "
- Fugi ma de aici.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

rolling on the floor