| KhludCiprian a întrebat:

De ce oamenii cred lucruri imposibil de crezut?

Aici este stiinta de azi, adica chiar azi a fost publicat:
http://www.npr.org/......ble-things

Deci daca suntem obisnuiti sa facem greseli in gandire, cum putem arata obiectiv ca o zeitate exista? Sau un miracol?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Interesant material. :))

Tot despre superstiţii şi despre cum fucţionează creierul uman (şi nu numai).
- http://youtu.be/LWo3kTYb8W0
- http://www.tpu.ro/......rstitiosi/

10 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

La prima intrebare raspunsul este because.

| lpavel a răspuns:

Ca sa te miri tu! laughing)))

| KhludCiprian explică (pentru lpavel):

Ha ha ha, foarte inteligent Pavel!

Esti tu Keanu (ce e ateu btw)? Vrei capsuna de aur? A nu, ai primit-o deja.

| sublime89 a răspuns:

Oamenii cred lucruri imposibil de crezut tocmai pentru faptul ca sunt imposibile. De cand suntem noi ne-am dorit cu disperare anumite lucruri, cum ar fi sa invingem moartea, sa zburam ca pasarile, sau sa ne vindecam de bolile considerate incurabile. Si pe deasupra ne-am dorit sa stim totul, asa ca am inventat zei care nu sunt doar capabili sa ne ajute cu astfel de miracole, dar sunt responsabili si pentru intreaga creatie a universului. Tot timpul iti prinde bine sa ai un zeu de partea ta. Macar pentru incredere.
Inainte sa existe stiinta, aceste ambitii au fost doar vise, si nu s-au dovedit deloc false pana la urma, desi probabil nu asa si le-au imaginat predecesorii nostri. Aici ma refer la zbor si la leacurile pentru anumite boli. Deocamdata, moartea inca se dovedeste de neinvins, desi nu se stie niciodata ce va aduce viitorul. Cand e vorba despre zei, e aceeasi situatie. Ei vor exista doar atunci cand stiinta ii va inventa, desi probabil asta ar fi o misiune aproape imposibila.
Atat timp cat nu ne place realitatea din prezent, probabil ca vom mai visa la lucruri imposibil de crezut.

| Radu284 a răspuns:

Ce zicea nenea ala are sens doar in paradigma materialista/naturalista. Acolo da, astea sut superstitii. In alte paradigme este foarte util sa crezi in lucruri 'imposibile' (magie, divinatie, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Lumea este admirabil facuta,si orice savant,orice astronom,orice biolog isi da seama de lucrul asta. Daca un ceas e asa de perfect-asa cum s-a spus-are nevoie de un ceasornicar,iar ceasornicarul este Dumnezeu"
Ar fi prea usor daca ar aparea Dumnezeu in fata ta si ar zice "Uite, Eu exist", deci trebuie sa Il cauti.
Eu nu ma declar crestin inrait, sau macar crestin pe jumatate, dar unele lucruri nu am cum sa le ignor.

| BlackSulphur a răspuns:

O astfel de zeitate (Dumnezeu, Allah sau orice "entitate omnipotenta) este imposibil de demonstrat teoretic, sau (de obicei) imposibil de demonstrat practic (prin exemple/ experimente).

| digital7shady a răspuns:

Nu poti arata ca o zeitate exista. Decat daca tu o consideri zeitate si aceasta este un obiect fizic/o persoana. Nu iti fie frica sa renunti la zei, nu patesti nimic si o sa fie mai bine. Gandeste-te la mos Craciun. Nu ai mai crezut in el odata ce ai ajuns la o varsta si la o anumita maturitate. La fel se intampla si cu Dumnezeu si ceilalti zei autohtoni. Din pacate, frica de nou si de schimbare(sau incapatanarea) intrece deseori inteligenta multor oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru digital7shady):

Mai e si confortul psihic nu e usor sa acceptii ca ceia ce ai crezut tu n ani e fals, o zic din experienta, mi-a luat ceva pana am reusit sa ies si emotional din religia, deoarece psihicul face o legatura emotionala cu ideea de zeitate, religie, viata dupa moarte, etc., iar chestia e ca nu e totdeauna usor sa iesi din asfel de chestii, eu sunt o fire mai sceptica iar asta m-a facut sa vad aberatiile si absurditatiile pe care le sustine religia.

| digital7shady a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. La asta ma refeream prin frica. Frica de necunoscut, de nou sau de schimbare. Sunt rezultatele conformismului, care era (si inca este, daca stai sa te gandesti) un element cheie al supravietuirii. Odata ce esti indeajuns de inteligent, non-conformist, ai exemple in jur si ai si principii, iti dai seama ca esti ateu de fapt.winking