| Titanos a întrebat:

De ce sunt ateii atat de inversunati pe crestini?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atei inversunati impotriva religiei nu am vazut.
Am observat in schimb pe aici o gramada de exemplare care se cred atei( deoarece este unicul domeniu unde nu trebuie sa stii chiar nimic), pun intrebari care le demonstraza lipsa celor mai elementare cunostinte de cultura generala, gramatica si uneori chiar de bun simt.
Cu mici exceptii.

47 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Aceeasi intrebare repetata la infinit, aceeasi frustrare a credinciosilor ca ateii vin si isi exprima ideile aici.
Prezenta ateilor aici n-are legatura cu zeii sau cu alte fabulatii religioase ci strict cu implicatiile nefaste ale religiei in viata sociala, economica in viata de zi cu zi.
Adica faptul ca voi credeti in zei m-ar lasa absolut indiferent daca aceste credinte nu ar avea implicatii negative in nivelul de trai, in educatie, in societate in general.
Ai impresia ca intamplator tarile unde religia e slaba au nivel de trai mai ridicat, coruptie mai putina si in general viata are o calitate superioara?

| Titanos explică (pentru Holiday):

Pentru a ma informa, imi poti da numele tarilor?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru TheMechanix):

"Tarile europene, in general. Tari unde o mare parte din populatie este atee,"
Tarile europene sunt SECULARIZATE nu ATEE. Mai incearca.

| danut a răspuns:

Pentru ca sunt NESIGURI de credinta lor, nu au nici o baza reala si astfel incearca din rasputeri sa-si "motiveze" cumva pornirile contra a ceea ce stiu si simt.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Pentru ca ateii sunt inversunati pe minciuna. Toti oamenii ar trebui sa fie asa, dar din pacate unii sunt prea spalati pe creier pentru a-si dea seama cum au fost mintiti. Atunci cine sa-i ajute, daca nu ateii? Scopul ateilor e o lume rationala, dar din pacate nu e atat de usor sa-i convingi pe fanatici sa isi foloseasca ratiunea, iar atunci e nevoie cateodata si de metode mai "neortodoxe", pentru binele tuturor.

| Titanos explică (pentru sublime89):

Nu cred ca cunosti sensul cuvantului "fanatic", deoarece crestinismul nu a declarat razboi ateilor sau a facut rau cuiva. Poate ca este o "minciuna", dar o "minciuna" care tine oamenii uniti de mi de secole. Crestinismul nu a intors spatele stiintei si dezvoltarii, in pus crestinismul promoveaza toate valorile morale. Asa ca spune-mi de ce ateii cred ca este ceva cresit in credinta si vor sa ajute.

| Alcyon a răspuns:

Fiindca multi atei nu sunt prea departe de fanaticii religiosi, care incearca sa converteasca pe toata lumea. Multi oameni pur si simplu sunt incapabili sa-i accepte pe cei care nu gandesc ca ei (considerandu-se superiori celorlalti sau detinatori ai adevarului absolut). Forumul acesta e un bun exemplu.

| Alcyon a răspuns (pentru Titanos):

Pot sa-ti raspund eu in locul lui. O sa-ti pomeneasca de Inchizitie si de razboaiele religioase. Si probabil c-o sa pomeneasca si de faptul ca preotii nu cred in teoria evolutiei si ca in urma cu un secol, sustineau ca Pamantul este plat.

| sublime89 a răspuns (pentru Titanos):

Sa spui ca crestinismul nu a facut rau cuiva chiar arata ca nu cunosti deloc istorie, sau cunosti o istorie infrumusetata. Crestinismul a tinut lumea in intuneric 1000 de ani. Poate ai auzit de Evul Mediu.
Crestinismul nu are cum sa tina lumea unita de mii de secole, pentru ca exista doar de 20 de secole. Si nici macar in astea 20 nu a tinut lumea unita. N-ai auzit de razboaiele religioase purtate de crestini? De exemplu de razboaiele dintre protestanti si catolici care au distrus aproape toata Europa in secolele 16-17. Crestinismul poate a unit lumea prin razboi.
Cum am spus, ceea ce este "gresit" la crestinism e ca nu este adevarat. Daca vrem o lume in care adevarul sa conteze, si in care oamenii sa-si foloseasca cu adevarat ratiunea, adica cel mai important lucru pe care oamenii il pot avea, atunci crestinismul trebuie sa dispara.

| TheAce a răspuns:

Cred ca te inseli. Ateii chiar nu sunt inversunati, ei pur si simplu au argumentele, de bun simt de cele mai multe ori. Sunt insa in general persoane tolerante. Reciproca nu-i tocmai valabila. Cred insa ca e important sa ramanem toleranti.

| Titanos explică (pentru sublime89):

Inteleg perfect ce spui, dar eu ma refer la adevarata esenta a crestinismului. Sunt de acord ca in vremurile noastre si in trecut, religia este si a fost folosita in diverse intrebuintari, care au dus la toate cele mentionate de tine. Dar sustin ca adevaratele normele si invataruri are religiei sunt benefice tuturor. Imi pare rau ca lumea profita de pe urmele ei, caci degeaba exista oameni buni atat timp cand altii strica imaginea religiei. In final sustin ca religia este in continuare un lucru bun, dar este defaimata de oamenii care profita de pe urmele ei.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Buna asta laughing, ateii "nu au nici o baza reala" si crestinii au. Cum am zis de enjpe mii de ori, in biblie se ataca ateii, se instiga la violenta sau crima impotriva lor, asa ca asta cu nesiguranta si motivatia e doar o alta lectie indesata de dresori in mintile deja corupte ale crestinilor (teistilor, dar e vorba de crestini aici). Ce ar fi mai nesigur, sa nu cred intr-un zeu din milioane de zei, sau sa cred in unul, tot din acele milioane?

| NemNUZ a răspuns:

O sa raspund foarte scurt si direct la subiect : Ateii sunt acele persoane care critica crestinismul dar ei nu au deschis niciodata Biblia. Sunt,, oamenii stiintei '' dar de fapt ei nu au baze deloc solide in stiinta. Cand vrei sa le explici cu adevarat nu au timp de vizionat un video de 20 de minute ( video-ul de mai jos) dar au ore pe zi ca sa isi bata joc de crestinism. http://www.youtube.com/watch?v=cXqeCmymdYM&list=UUxLbkh-7QRS-3MrThN2bytg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sant inversunati pe crestini.sant copii,care se cred vesnici, nu stiu prea multe si cred ca nestiinta lor inseamna stiinta, au o lista de intrebari ce si-o imprumuta reciproc, ori le iau de pe site-urile ateiste, si mai ales e o moda.a lor.nu le-a cazut inca de la gura casul, si cred ca pot zbura cand ei nici a merge nu au invatat inca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru TheMechanix):

Daca tu imi arati cane te-a obligat sa devii crestin,ce istitutie,ce oameni,care regim,eu devin ateu. fiindca niciodata,nimeni si nimic nu a putut ingradi omului libertatea de constiinta.dar prin cuceririle stiintei si dezvoltarea tehnologiei, stim sigur, si voi vedeti ca cineva candva, va putea stapani gandurile voastre si viata voastra si va va putea impune, sa faceti ceia ce vor voi.acuma voi luati asta drept libertate, dar vaiiii, cand veti vedea adevarata fata a sistemului respectiv.veti cauta insetati libertatea, adevarata si ea nu va fi de gasit.religia? dar socieatea cate iti baga pe gat, prin sistemul de invatamant, si nu ai nevoie de ele nici nu iti vor trebui vreodata? dar nu am auzit sa te plangi? santeti lasi, ignoranti, si egoisti.vedeti doar ce va convine.dar ce va convine acuma mai tarziu o sa va vina inapoi, si va trebui sa borati, totul, si atunci? tot pe religie veti da vina? nu cred.fiindca nu va fi decat una singura pe care a-ti luat-o pana in gat singuri si v-a placut.iar apoi vi se va spune; vrei? nu vrei? bei grigore agihazma, nu ai de ales.a fi liber inseamna a avea de unde alege.acuma ai.atruncea nu vei mai avea.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu spui:
"Cum am zis de enjpe mii de ori, in biblie se ataca ateii, se instiga la violenta sau crima impotriva lor, "
Ca sa putem continua discutia ar trebui numai putina, foarte putina DOVADA in ceea ce ai spus asa ca te rog sa-mi spui si mie LOCUL din Biblie unde se face referire la ATEI. Deci te rog indica-mi locul, CARTEA, CAPITOLUL si VERSETUL unde sunt mentionati ATEII, nu mai spun de crime si alte violente impotriva ATEILOR. Te rog din nou indica locul caci altfel te decalifici in fata TUTUROR dovedind DOAR un handicap major intr-o anumita zona.

| KodrutZ a răspuns:

Says who? Atita vreme cit crestinu' nu se baga in ciorba mea si nu atenteaza la linistea mea si impozitele mele, sa fie sanatos.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea.

Cronici 15:13~
13si oricine nu cauta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorît, fie mic fie mare, fie barbat fie femeie.

Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.

Si multe altele...

| danut a răspuns (pentru Holiday):

TOATE versetele indicate de tine NU ARATA ca cei enumerati erau ATEI ci ca aveau alti dumnezei.
TU ai facut vorbire despre ATEI. Repet ATEI.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ce mai bati campii, cine nu face ce dracu zice acolo poate fi ateu, de alta religie, agnostic, ce dracu, trebuia sa specifice ca sa-ti fie tie clar?
Hai ca ne prostim degeaba, ce e evident, e evident, daca tie iti place sa fabulezi e treaba ta.

Mai clar de atat ce vrei?
"ORICINE nu cauta pe Domnul..."

Nu stii ce inseamna "oricine" sau doar iti place sa vorbesti tampenii?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Mai cauta in istorie si afla CAND au aparut agnosticii ca sa-mi dai exemple de acum 3200 de ani. Pai cand te referi la ATEI nu te referi la agnostici si invers. AI SPUS ATEI.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Hai n-o mai da in diverse, oricine, e oricine, asa ca e irelevant cand a aparut cineva, prostiile alea se refera la toti care nu il pupa in dos pe zeul ala al tau, iar ateii sunt, evident, unii din aceia care nu dau doi bani pe povestea ta.

| sublime89 a răspuns (pentru NemNUZ):

Un studiu facut in strainatate a aratat ca ateii cunosc mult mai multe lucruri despre religii decat persoanele religioase. Ai un link aici: http://newsfeed.time.com/......believers/
Deci cum ramane cu ateii care n-au deschis biblia niciodata? Ma tem ca e fix invers. Daca ai fi deschis si tu biblia, si ai fi vazut ce absurditati sunt acolo, probabil ai fi devenit si tu ateu. Asta daca cunosti cate ceva despre lumea reala.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Glumim și noi nițel pe seama voastră. Dacă te referi la acei atei care iau în serios o discuție cu creștinii legată de creaționism și evoluționism, păi de ăștia n-am o părere prea bună, dacă se pun la mintea voastră...

| sublime89 a răspuns (pentru Titanos):

Prima data sa facem o diferenta intre "religie" si "crestinism", pentru ca nu toate religiile sunt la fel. Fiecare religie are si partile ei bune, si nu ar fi corect sa ma fac ca nu le vad, dar in egala masura trebuie sa vedem si partile lor negative. Cand vine vorba de crestinism, am dat cateva astfel de exemple in raspunsul anterior. Tu vorbesti de "adevarata esenta a crestinismului", dar eu pot sa te intreb de unde stii care e aia? Se spune ca intreaga biblie, fara exceptii, e cuvantul domnului. Atunci inseamna ca intreaga biblie ar trebui sa reprezenta "adevarata esenta". Deci eu as putea intelege si ca sclavia e adevarata esenta, sau discriminarea femeilor, sau a persoanelor de alte religii, sau crima impotriva celor care au incalcat legile crestine. De exemplu, daca nu ai ascultat de "domnul" si ai lucrat in zi de sarbatoare, trebuie sa fii ucis cu pietre. Asta scrie in biblie, si esti liber sa te duci si sa citesti daca vrei sa vezi cu ochii tai. Problema e ca oamenii au ales de-a lungul timpului sa vada doar partile pozitive. Pe cele negative n-o sa le auzi la biserica, pentru ca le e rusine ca in vremurile astea moderne sa mai spuna asa ceva. Deci astfel s-a creat impresia ca "adevarata esenta" a crestinismului e una pozitiva. Eu spun ca nu. Esenta crestinismului e reprezentata in egala masura si de partile bune ale bibliei, dar si de partile ei rele.

| NemNUZ a răspuns (pentru sublime89):

Daca as fi deschis eu vreodata biblia? laughing Vai vai.
. Ateii cunosc mult mai multe lucruri despre religii decat persoanele religioase''. Nu mai spune, cei mai mari oamenii de stiinta au avut credinta: Isaac Newton, Louis Pasteur...

| sublime89 a răspuns (pentru NemNUZ):

Ti-am aratat link-ul. Treaba ta daca nu vrei sa vezi adevarul. De fapt, la asta se pricep crestinii cel mai bine.
Isaac Newton a trait in secolul 17-18, cand lumea inca se scalda in superstitii. Era si normal ca si el sa aiba asemenea credinte. Atunci practic inca nu existau atei. Nu stiu daca ai auzit cat de interesat era de alchimie. Ar trebui sa-l laudam si pentru asta? Pasteur la fel, a trait in secolul 19. Hai sa vorbim de oameni de stiinta din perioada moderna, adica ultimul secol, si sa vedem cat de religiosi erau ei. Putem incepe cu Einstein, care a spus clar ca nu crede in zeul crestin. Putem continua cu Richard Feynman, un fizician poate la fel de stralucitor precum Einstein. El era ateu. Apoi putem sa mai luam asa la intampalre persoane precum Sigmund Freud, Bertrand Russell, Isaac Asimov, Arthur C Clarke, Carl Sagan, Stephen Hawking, Richard Dawkins, Lawrence Krauss, Neil Tyson sau David Attenborough. Sunt toti foarte cunoscuti in domeniile lor, si sunt respectati in intreaga lume. Daca tu stii atatia crestini care sa se ridice la nivelul lor, scrie-i aici.

| NemNUZ a răspuns (pentru sublime89):

Si in ziua de azi lumea nu se scalda in superstitii? Poate chiar mai mult. Einstein nu stiu daca era chiar ateist 100% :
I believe in Spinoza's God who reveals himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with the fates and actions of human beings.
-- Albert Einstein
Altii crestini :Fratii Wright, Feling, William Thomson, Johannes Kepler si multi altii, tu sau oricine poate sa caute pe google si vei gasi muult mai multi. Chiar si a doua lege din termodinamica spune ca timpul creaza doar dezordine si distrugere care spune multe despre evolutionusm.