| TheMchαnix a întrebat:

De ce toata lumea spune ca Iisus a inviat dupa 3 zile cand e clar ca de vineri pana duminica sunt 2 zile?

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Asa esti impins spre zona artimeticii in care excelezi (1, 2,3- 1,2, 3). In felul asta inveti macar numerele, daca altceva nu poti.

| doctorandus a răspuns:

Depinde ce evanghelie citesti, ca in una a murit inaintea zilei cu masa de pasti, iar in alta in ziua dupa masa de pasti, intr-una la noua dimineata, iar in alta dupa amiaza.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci cînd o persoană judecă ceva deși nu cunoaște multe detalii și în plus nu ține seama nici de cele puține pe care le știe, începe să afirme că Biblia se contrazice deși nu este adevărat. (ca în cazul tău)

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Persoana care a facut aceste afirmatii este profesor de Noul Testament la o importanta universitate americana si este recunoscut drept cercetator competent de intreaga breasla a biblistilor.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

laughing
Deci ai vrut să pari inteligent pe spatele altuia?
Problema este că în pofida titlulilor, afirmațiile sale sunt totuși eronate.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Nu sunt eronate, ele sunt acceptate consensual de biblisti, cu exceptia unei minoritati compuse din fundamentalisti care au depus juramant ca vor afirma in orice cercetare infailibilitatea Bibliei (pentru ei faptele obiective nu conteaza, infailibilitatea fiind un concept de-a dreptul anti-istoric, in universitati serioase ar parasi podiumul cu huiduieli din partea istoricilor de profesie).

Nicio stiinta empirica nu recunoaste infailibilitatea unei persoane sau a unui text.

La urma urmelor, cu executia atat la noua dimineata cat si abia dupa amiaza tot ce trebuie e sa citesti ce scrie in mod real in Biblie. Asa scrie, nu e o scorneala a unor profesori universitari cu inclinatii teologice liberale.

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

happy Uite de exemplu ora cînd a fost răstignit Isus.
În secolul I e.n., evreii împărţeau ziua în douăsprezece ore, calculate de la răsăritul soarelui (Ioan 11:9). Prin urmare, „ceasul al treilea" era perioada cuprinsă între orele opt şi nouă dimineaţa, iar „ceasul al şaselea" era perioada cuprinsă între orele unsprezece şi douăsprezece.
. Matei, Marcu şi Luca afirmă că, de la „ceasul al şaselea", când Isus era deja pe stâlp, „până la ceasul al nouălea", s-a făcut întuneric peste toată ţara (Mat. 27:45, 46; Mar. 15:33, 34; Luca 23:44).Deci în aceasta se armonizează. Cît privește ora țintuirii proprii zise - în acele timpuri, condamnatul era mai întâi biciuit şi apoi atârnat pe stâlp, uneori biciuit cu așa cruzime că nu supravețuia.( de aceia Isus nu a putut să ducă stîlpul de tortură). Având în vedere că biciuirea era considerată începutul execuţie, ora la care Isus a fost ţintuit nu este aceeaşi în toate relatările, deoarece scriitorii fac referire la etape diferite ale execuţiei, unul la începutul execuției și altul la țintuirea propriu zisă.

| doctorandus a răspuns (pentru iurii75):

Inca o data: intr-o evanghelie era judecat de Pilat dimineata si crucificat la noua dimineata, iar intr-alta Pilat l-a condamnat dupa amiaza si pe urma l-au dus romanii la crucificare.

In privinta zilei in care a fost crucificat Isus, nici macar crestinii fundamentalisti nu s-au inteles intre ei in aceasta privinta, vezi de ex. http://www.gotquestions.org/Romana/Iisus-Vineri-Duminica.html

| iurii75 a răspuns (pentru doctorandus):

Încă o dată: happy ți-am explicat care-i faza cu ora execuției ( sper că ai citit atent), și cum voi avea puțin timp. îți explic și cu ziua.

| danay72 a răspuns:

1corinteni15:3,4

| minrest a răspuns:

Scrie clar ''a treia zi''. In plus, vechii evrei cand numarau zile considerau si portiunile de zile. Salut.

| MskDesign a răspuns:

Nu poate sa reinvie o persoana care exista, dar una, care un personaj dintr-o carte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că nu te ajută cu nimic matematica atâta timp cât nu ai credință. Dacă Dumnezeu le-a spus credincioșilor că sunt 2 zile atunci așa este.

| Miihaa a răspuns:

Daca e sa numeri doua ore poti spune ca au fost in jur de doua zile dar ei numarea:

vineri-1
sambata-2
duminica-3

| doctorandus a răspuns (pentru Miihaa):

Vezi raspunsul meu de mai sus.

| aurelian098 a răspuns:

A inviat in a treia zi nu dupa trei zile