| DianaXoXo a întrebat:

De ce va inchinati la cruce?
Pe ca ca isus o fost rastignit pe ea? adica daca el era spanzurat voi ce faceati?
Va-ti fi inchinat la funie sau alta chestie?

Răspuns Câştigător
| FantasyAngel a răspuns:

Da ai dreptate. Eu una cred in alte chestii nu in bisericismele astea. Dar stii lumea nu se gandeste ca tine nu isi pune intrebari daca ii intrebi de ce isi fac cruce ei zic "pentru ca asa e bine" si pentru ca asa ia invatat preotul ei niciodata nu cauta raspunsuri.

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu mai generaliza nu toti se inchina la cruce!
Crucea este locul unde Isus s-a jertfit pentru noi,pentru ca noi sa avem Viata Vesnica!
Dumnezeu este Singurul care merita toata inchinarea, slava, cinstea, gloria si onoarea!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

De fapt, în vremurile acelea, crucea era doar un instrument de tortură ca oricare altul.

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Stiu asta.

| Allrc24 a răspuns:

Mda argument de sectar... la ortodocsi exista si acatistul Sfintei Crucihappy pe cruce ai fost mantuit la ea trebuie sa te inhini.crucea reprezinta semnul biruintei lui Dumnezeu asupra diavolului

| morningstar a răspuns:

Buna postare, chiar imi place happy
Cred ca ar trebui considerat important actul jertfei Domnului, nu modalitatea de suferinta a Lui. Jertfa Sa este importanta, nu amanunte in care sa ne ratacim.

| morningstar a răspuns:

Vezi tu, copilul si-a amintit toata viata ca bunicul sau i-a salvat viata, nu bastonul. Pentru ca daca nu era bunicul sau, degeaba avea copilul un baston la el. De multe ori lumea se pierde in detalii ca acestea si prefera sa pretuiasca crucea Domnului si sa o considere mai importanta decat jertfa Domnului in Sine. Aici este greseala.

| danay72 a răspuns:

Istoria confirma ca talharii din timpul lui Cristos erau atarnati pe un lemn, nu pe o cruce. De fapt, cuvantul grecec pentru acesta era stauros si semnifica un simplu lemn.Iar asa cum se stie, Isus a fost considerat de romani un talhar si de aceea au folosit acest instrument de tortura.Dar mi-a placut argumentul cu funia.

| 4b a răspuns:

Daca ar fi fost ghilotinat... miramas cum v-ati face semnul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne inchinam la ea.nu insemnam faptura cu chipul sfintei cruci.de ce? e mult de povestit ce inseamna crucea pentru crestini. poti da un clic si sa afli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca isi legau funia de gat si faceau ce facea Iisus

| Bebe09 a răspuns:

In primul rand Iisus se scr cu doi de `i`,aici e vb de credinta,Domnul Iisus Hristos nu a vrut sa moara,El a fost omorat,iar tu daca nu simti nevoia sa te inchini la Dumnezeu, nu te obliga nimeni, dar nu mai pune intrebari stupide!

| DianaXoXo explică (pentru Bebe09):

laughing din punctul tau de vedere ii stupid
dar pentru mine nu-i...ii doar o intrebare la care as vrea sa stiu raspunsul
Faptul ca va inchinati la un oricare obiect

| Bebe09 a răspuns (pentru DianaXoXo):

U crezi in Dumnezeu>?

| DianaXoXo explică (pentru Bebe09):

Ce dovada ai tu ca exista?
Hai ca in legatura cu isuss-au mai facut filme si alte chestii religioase dar cu dumnezeu?
nici macar nu stiti cum arata dar voi credeti in el

| Bebe09 a răspuns (pentru DianaXoXo):

Daca nu crezi in el, atunci de ce te intereseaza.de icoane.de Iisus? Nu trebuie sa-l vezi pe Dumnezeu ca sa crezi in el! Exista minuni, si prin asta il definesti pe Dumnezeu!

| DianaXoXo explică (pentru Bebe09):

Ma intereseaza sa stiu motivul
Si care minuni? ca sunt atatea razboaie, sau oameni care mor de foame in Africa?
Sau alte lucruri care sunt si mai oribile.

| Mșa a răspuns (pentru DianaXoXo):

Candva oamenii purtau la gat CRUCI de LEMN si aveaua suflete de AUR.Azi poarte CRUCI de AUR si au suflete de LEMN

| Esperança a răspuns (pentru DianaXoXo):

Tu esti dovada vie ca Dumnezeu exista!

| DianaXoXo explică (pentru Esperança):

Defapt.eu sunt vie datorita parintilor meiwinking

| Esperança a răspuns (pentru DianaXoXo):

Mama ta doar te-a nascut,ea nu poate sa decida sexul tau si nici viata nu poate sa iti dea. Explica-mi si mie cum a aparut viata, dar fara link-uri de pe net, cu cuvintele tale, daca vrei desigur.

| FantasyAngel a răspuns (pentru Bebe09):

In primul rand numele Isus provine de la Ioshua din ebraica si nu are nicio legatura pentru ca asta e traducerea romaneasca de Isus. Si Isus a murit pentru ca asa a fost profetit el a stiut ca se v-a sacrifica ca doar nu a coborat pe pamant sa se plimbe.

| AnonimSoul a răspuns:

Crucea este cel mai mare simbol al Crestinismului.
Crestinii, ortodocsi, catolici, s.a. nu se inchina la cruce ci prin semnul crucii.

| Andreea0209 a răspuns:

Logic argument DianaXoXolaughing...Ai dreptatewinking

| shadovv a răspuns (pentru Andreea0209):

Cum sa fie asa ceva logic cand rastignirea are cu totul si cu totul alt sens decat o banala tortura.

| DianaXoXo explică (pentru shadovv):

Sa stii ca este logic
Rastignirea nu poate avea alt sens atata timp cat acei oameni, (sau ce erau ei) incercau sa-l faca pe isus sa sufere cat mai mult...cel putin asta am inteles eu din filmbig grin
Si daca nu ar fi fost tortura il omorau din prima nu mai faceau atatea chestii cu otetu si cuiele alea ce le-au batut in maini sau coroana etc.

| shadovv a răspuns (pentru DianaXoXo):

Viata lui Iisus este exemplul suprem de om pe pamant. Durerea este apceptarea umanitatii. A "micimii" tale.

| Andreea0209 a răspuns (pentru shadovv):

Nu am spus ca a fost o banala tortura. Isus, cum bine probabil cunosti, inainte sa fie om pe pamant a fost o fiinta spirituala in cer, alaturi de Tatal Sau. El a venit pe pamant cu un anumit scop, sa se ofere ca jertfa de rascumparare ca sa avem o speranta. El stia ca va muri, tocmai de accea la un moment dat spune in Biblie catre Dumnezeu:"Ia de la mine paharul acesta(se refera la misiunea lui pe pamant)...dar totusi, sa se faca vointa ta nu a mea!" Jestul lui Isus a fost un gest suprem, de iubire autentica fata de noi, oamenii imperfecti. Si nu ar trebui sa ne concentram asupra faptului ca a fost inviat(era clar ca Tatal sau iubit in va invia sa-l readuca in cer), noi trebuie sa ne concentram asupra faptului ca el a murit pentru noi. Trebuie sa ne intrebam de ce a facut lucrul acesta si ce legatura are cu noi, ce aplicabilitate exista in toata afacerea aceasta?

| shadovv a răspuns (pentru Andreea0209):

Cum adica "trebuie sa ne intrebam de ce a facut lucrul acesta si ce legatura are cu noi"? Pai eu stiu de ce si se stie de ce. Inainte de Inviere toti oamenii, buni sau rai, ajungeau in iad. El a deschis portile iadului si a scos pe toti cei drepti de acolo. Si in plus a oferit exemplul suprem pentru ca el ca om a fost perfect. Realizezi ce inseamna asta? Ca omul are sansa la perfectiune!

| Andreea0209 a răspuns (pentru shadovv):

Cand spui cuvantul "iad", la ce te gandesti? Foc, durere, chin, mai stiu eu ce... Si sa o luam logic. Daca Dumnezeu a creat tot ce ne inconjoara, pentru ca numai el are puterea de A CREA, atunci ar crea el un loc in care sa fim chinuiti, un loc in care sa stam cu teama si groaza ca sa nu ajungem acolo? El NE IUBESTE! Nu ar vrea sa suferim! Isus s-a jertfit pentru noi, deoarece inainte de a veni el pe pamant, lumea nu avea nici o speranta. Acum insa, dupa ce el si-a dat viata pentru oameni, avem o speranta. Speranta de a trai vesnic pe un pamant paradiziac! Si referitor la ceea ce ai spus tu cu iadul, daca ar exista ar insemna ca Diavolul este stapan acolo. Pai Dumnezeu face cardasie cu Diavolul? Ii zice:"Vezi ca cei care nu-s buni ii trimit la tine sa te ocupi tu de ei?" In nici un caz!:O Chiar daca Dumnezeu este iubire, el il uraste pe Satan! Si nu ar vrea ca noi sa suferim sau "sa ajungem pe mana lui"! Biblia nu zice:"daca nu faci aia, patesti asa", Biblia spune:"daca faci asta, uite ce bucurii ai!" Sper ca intelegi! big grin

| shadovv a răspuns (pentru Andreea0209):

Ce Biblie ai citit tu? Deci nu iti poti imagina cat de stupida esti! Dumnezeu ne iubeste, de aceea este milos cu noi dar cand aceasta mila trece ne trimite in iad. Da el a facut iadul cum si un tata creaza pedepse pentru fiul rautacios. Diavolul este stapanul iadului dar Dumnezeu este stapan peste tot. Si peste cer, si peste pamant, si peste diavol cu tot cu iadul lui.

Offtopic: Apartii de vreo religie? Daca da, te rog frumos sa ma informezi.

| Andreea0209 a răspuns (pentru shadovv):

Te-as ruga sa nu mai folosesti apelative de genul "stupida" la adresa mea. Fiecare are dreptul la OPINIE. Dar daca ar fi asa cum spui tu, si o parte din oameni ar merge in cer in "rai" si o parte in "iad". Atunci cu pamantul ce s-ar intampla?thinking Citeste te rog Isaia 45:18, unde se spune despre pamant ca a fost creat de Dumnezeu pentru a fi locuit. Dar daca ne-am duce toti in iad si rai atunci pamantul? Ce s-ar intampla cu el? Nu exista nici o logica in ceea ce spui. Daca iti aperi ata de bine convingerile atunci sigur ai si un verset care sa demonstreze asta. Si in legatura cu religia mea, nu as dori sa ti-o fac cunoscuta deoarece din tonul si apelativele care mi le-ai adresat, nu cred ca ai pic de respecti fata de mine si convingerile mele.