| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce versetele din cartile religioase dau persoanelor care cred in Dumnezeu o stare de pace interioara atunci cand le citesc? Persoanele care nu cred in Dumnezeu simt acea stare de pace sufleteasca cand citesc din curiozitate versete din cartile religioase? Ce anume din cuvintele religioase da persoanelor care citesc cartile religioase acea stare de pace sufleteasca?

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Citeste Apocalipsa si... adio, pace.

| danay72 a răspuns:

Biblia e cea care personal, când citesc anumite pasaje din Psalmi, îmi oferă liniște sufleteasca.

| ania a răspuns:

Cuvintele Bibliei sunt cuvintele Creatorului universului și al trupului și psihicului.E normal că ne aduc o sare de pace sufletească, El știe cel mai bine cum funcționăm.

Bula
| Bula a răspuns:

Psihologie.
Ca in politica.
Se adreseaza celor care pot fi manevrate prin vorbe.

| Mayhem666 a răspuns:

Nu am citit niciodata biblia, si chiar daca as citi-o nu as simti nici o pace sufleteasaca. Si nu cred in Dumnezeu in caz ca te intrebai asta.

| Mihαi a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu o sa simti nicio pace sufleteasca deoarece nu crezi in Dumnezeu. sad

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mihαi):

Si atunci cand credeam (acum un an si ceva ) nu simteam nicio pace sufleteasca.

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Asta pentru că gândurile tale erau în altă parte, ca atunci când dai test și te gândești la alte lucruri. dacă nu faci nimic pici testul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Eu cand dau teste/examene, sunt concentrat la ce scrie acolo pe hartie, nu ma gandesc in alta parte. Stiu ca ce ai spus tu era un fel de exemplu, dar am vrut totusi sa mentionez asta.

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Da la asta mă refer să rămâi concentrat acolo, cât poți dacă poți în plus contează să fi sănătos ca să poți realiza ceea ce îți dorești. Eu îți doresc o viață frumoasă și fericită! Fi cine vrei tu să fi, doar ascultăți inima.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Divy):

Multumesc frumos.

| Divy a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu prietene eu îți mulțumesc, ai fost pentru mine ca roua în deșert love struck

| Nemessys a răspuns:

Eu nu simt nimic. Si nu, nu cred in Dumnezeu si in toate prostiile scrise in biblie de un om acum sute de ani. Ca omul atunci avea si saracu' o minte.

| reihiuke a răspuns:

Depinde cum citesti. tine de constiinta. totul vine de acolo. Si depinde atitudinea. Daca citesti deschis cu un sentiment de "nu stiu" si deschis la nou. ai putea afla ceva. Daca incepi cu "ia sa citesc sa vad ce aberatii scrie pe aici" deja e alta poveste

| 6684464 a răspuns:

Gandeste-te ca daca duci o viata grea aici, sau daca te afecteaza sa vezi cat rau poate sa faca un om si crezi ca este Cineva Atotputernic care te iubeste cu adevarat si care iti pune la dispozitie o eternitate intr-un loc frumos numai cu persoane bune, ar trebui sa te simti destul de bine...

| Bula a răspuns (pentru 6684464):

Asa ceva aud tot timpul si la speech-urile electorale.
Marea cu sarea - promisiuni, ce nu le vezi niciodata.

| 0Alexander0 a răspuns:

Eu personal nu simt nicio pace sufleteasca.

| lemonjuice a răspuns:

Singura carte adevărată pe care trebuie să e bazeze credinciosii este Biblia. Ea a fost scrisa ca un manual de viata pentru credinciosii Lui. Cand credinciosii Lui citesc cate un verset anume nu e la intamplare, Dumnezeu le-a dat acel verset pentru problema lor. Un necredincios Il poate descoperi pe Dumnezeu atunci cand El lucreaza printr-un verset de exemplu. Dumnezeu stie de ce ai citit acel verset si daca vrea sa iti vorbeasca, te va linisti prin acel verset. Fii binecuvantat!

| qwerrfeiwgvbwivrbr45bw4 a răspuns:

La intrebasea asta Persoanele care nu cred in Dumnezeu simt acea stare de pace sufleteasca cand citesc din cate am experimentat eu nu prea simti pacea adica pe dumnezeu si lumina lui cea adevarata pentru ca omu care nu crede in dumnezeu are o conecsiune directa cu diavolu, intunericu, mincuna iar diavolu ii trimite omului pacatos totfelu de intrebari tot felul de raspunsuri mincinoase ca re in mintea noastra prinde radacini si creste si se face o tufa mare de spini care demulte orinu mai poate fi taiata ca la randu ei tufa face seminte si semintele se fac iar spini, dar daca asculti de dumnezeu si de poruncile lui si te rogi lui si lui isus Hristos si te rogi pentru binele lumii si pentru cei ceti fac rau ca dumnezeu le da minte si desigur ei fiind deja plini de spini si tot felul de gânduri negre ei nu il asculta de dumnezeu pentru ca spini isi fac treaba lor ca dinaia au fost plantati de diavol prin pacatele noastre fara stiinta noastra dar daca te rogi lui bunul si milostivul si atotputernicul dumnezeu pentru ca acesti spini sa fie taiati si in locu lor sa fie puse seminte bune care dau rod bun care la randu lor fac fructe bune si seminte bune, dar acest pom trebuie intretinut prin rugaciune prin post prin mila de aproapele nostru prin mutumirea lui deumnezeu pentru tot ce ne da fie bune sau rele pentru ca numai dumnezeu stie cum e mai bine pentru noi chiar daca nu ne dam seama ca unele greutati care ne vin pe cap de fapt vin cu un scop cu un scop bun dat de dumnezeu ca numai dumnezeu stie cum e mai bine pentru noi, si sa-i multumesti lui dumnezeu pentru tot ceti da ca el ca iti da pentru binele tau.