| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce zeul iudeu le-a aplicat lui Adam si Eva o pedeapsa infinita la o fapta finita? Ca si cum eu guvernator l-as baga pe Popescu Ion la bulau, apoi cand moare ii bag fiul si tot asa. Si mai ziceti ca zeul iudeu e corect. Nu mai zic de animale, si de plante, si de fungi, bacterii, etc.

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Pentru ca oamenii naivi, creduli si nestiutori sa poata fi prostiti, mintiti si inselati, e nevoie de o motivatie puternica si atunci oamenii cinstiti care au scris povestile fanteziste si absurde au fost darnici atat in ceea ce priveste pedepsele, cat si recompensele stiind ca naivii creduli si nestiutori vor confunda cu usurinta minciuna cu adevarul, dreptatea cu nedreptatea, bunatatea cu rautatea, iubirea cu ura si indiferenta. Asa se face ca desi aproape tot ce face personajul din poveste e marcat de rautate, ura, neputinta, falsitate si absurditate, personajul e dat drept un exemplu de bunatate si putere fara limite. Omul naiv, credul si nestiutor accepta toate absurditatile de frica si din dorinta de a beneficia de pretiosul ajutor divin si de generoasele recompense imaginare.

| IubescRomânia a răspuns:

Exemplul tău nu e valabil, deoarece prin Hristos avem o șansă de a ne salva din păcatul originar.

Răspuns utilizator avertizat
| CIaudiu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Religiosii astia nu stiu cum s-o mai scoata la capat. Pune o intrebare catre 10 preoti si toti iti vor da raspunsuri diferite.

Răspuns utilizator avertizat