| OctavianDanielMaria a întrebat:

La cat a setat zeul iudeu varsta la celelalte animale? Sau la plante, fungi, bacterii, virusi, etc. Nu mentionez ca a fost cam uituc dupa ce a setat varsta omului la 120 de ani. Avraam a trait 175. Deci nu era atotputernic, nici nu e atotputernic.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca ai grămezi de întrebări despre religie si din Biblie, asa ca, te sfătuiesc sa-ti faci timp intr-o zi a săptămânii si sa mergi la una din mănăstirile apropiate orașului tau, sa discuti cu un preot sau călugăr de acolo.

Nu uita sa iei cu tine lista cu toate întrebările care nu-ti dau pace si le tot aduci pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde zice că a setat vârsta?

Răspuns utilizator avertizat
| Jus7t a răspuns:

El când a zis 120j de ani a zis la mișto man, its a prank bro.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

1. Nu scrie NICĂIERI în Biblie că Dumnezeu a zis "omul va trăi 120 de ani, 2 luni, 15 zile, 6 minute, 18 secunde și 2 nanosecunde". Fiecare om trăiește un anume nr. de ani, luni, săptămâni etc și apoi moare (numărul acesta diferă de la om la om).
2. Adam a trăit aprox. 900 de ani, nu 175.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Acum am văzut, îmi pare rău! Ideea este asta: fiecare om trăiește cât i-a fost dat, apoi moare. Unii oameni mor la 13 ani, alții au trecut de 100 și încă trăiesc.

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar cine a spus că limita este la 120 de ani? Dă-mi versetul din Biblie în care scrie asta și-ți dau dreptate, doar zi-mi unde scrie de limita asta de 120 de ani!

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Întâmplarea se petrece pe vremea lui Noe. Toți oamenii (în afară de Noe) erau păcătoși în perioada respectivă, de asta Dumnezeu le-a pus lor limita asta de 120 de ani. Doar că limita asta nu se aplică urmașilor lui Noe (adică celor 7, 8 miliarde de oameni care trăiesc chiar acum) deoarece Noe era singurul care nu era păcătos, cum reiese din următoarele versete. De asta există oameni care trec pragul vârstei de 120 (deși sunt foarte puțini).

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am zis deja: Dumnezeu a rezervat fiecărui om un anume nr. de zile. Cine știe? Poate vei trăi chiar și 200 de ani!

Răspuns utilizator avertizat
| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Care ea?

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Totuși,știe cineva când s-au inventat numerele? Dar calendarul? Anul? Știe cineva că un an avea nu demult 10 luni și romanii au mai adăugat doua? Prin urmare, știe cineva la cat se referă 120 ani, sau 175 sau oricât? Sau știe cineva că 175 anotimpuri înseamnă in jur de 43 ani? Ideea e că nu știm la ce se referă 175 la ani sau anotimpuri. Nu putem ști la ce se făcea referire

| abiregeleromaniei a răspuns:

Avram folosea secretul "o lingurita o data curata arterele instant" si alt secret la fel de mare "medicii il urasc. cum a reusit un barbat din Ialomita sa depaseasca varsta de 2076 de ani"