| Inferno a întrebat:

De trei ori m-am uitat sa vad ce site e, in speranta ca ar fi Times New Roman, din pacate nu....

"De aceea, ora de Religie nu poate fi înlocuită cu nimic, cu nicio altă ştiinţă pentru că de fapt ştiinţa cea mai profundă este ştiinţa legăturii noastre cu Dumnezeu cel veşnic Care ne-a creat pentru viaţă veşnică, pentru iubire şi fericire veşnică în Împărăţia Preasfintei Treimi, spre slava lui Dumnezeu şi spre a noastră mântuire! Amin!", a conchis Patriarhul României.

http://www.digi24.ro/......+cu+nimic+

Pareri?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le tremura curul ca vor scadea viitoarele slugi care sa de bani la BOR si fac si ei ce pot... la fel ca in campania electorala.

| milan9 a răspuns:

Ora de religie presupune în primul rând educaţie morală şi mai puţin prezentare a unui specific dogmatic. Cel puţin, aşa cum ştiu din toate sursele pe care le am, cam pe această educaţie morală se insistă cel mai mult.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

Cred ca saracu a baut prea mult fotoghin, adica petrol lampant, ca altfel nu putea vorbi de "Stiinta legaturi noastre cu Dumnezeu", cand de fapt nici macar legatura nu exista,(asat ca sa nu vorbim de existenta lui Dumnezeu) si daca nu exista "legatura", nu poate exista nici "stiinta legaturii"!
Doamne da mare mai e gradina ...patriarhiei!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E adevarata stirea. am vazut videoclip (pe grupul de atei) cu el cum spunea asta. "este ştiinţa legăturii noastre cu Dumnezeu" pai daca ar fi sa vorbesc logic as zice ca nu are cum sa fie stiintifica legatura pentru ca stiinta presupune testare incat sa afle adevarul. de exemplu cineva poate testa rugaciunea. se roaga mult o saptamana. apoi nu se roaga deloc o saptamana. si se vede clar ca nu e nici o diferenta. dar avand in vedere ca nu ai ce vorbi logic cu popii. i-as spune direct "fugi cu trafaletele de aici!" http://www.voceatransilvaniei.ro/......80x365.jpg

| AndreiM77 a răspuns:

Ar fi super daca in loc de religie ar baga alta materie.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Si tu ca un mare ateu teligent ce esti te asteptai ca el sa minta si sa scriebimpotriva educatiei. Bravos.

| Sean a răspuns:

Tot sistemul de invatamant ii praf, nu stiu de ce am avut asteptari de la acest lucru, nu stiu de ce am avut asteptari de separarea invatamantului de biserica.
Multe ore ocupa din timpul elevilor aiurea, pe langa religie, nu inteleg prezenta altor materii in licee in principal precum muzica, desenul care tin strict de profil vocational si multe alte lucruri, dar nu are rost sa discutam asta, raman la parerea ca religia nu are ce cauta in scoala, o mai zic si eu cum au zis-o si altii eu nu merg in biserica sa predau evolutionism, asa ca nu veni nici tu in scoala sa imi povestesti despre prieteni tai imaginari.
Ce parere mai poti avea despre asta, mai bine invata copii basme si sa se inchine la fiinte supernaturale ca ii mult mai important, ar trebui scoasa matematica, fizica, chimia, istoric din scoala, ca doar sunt primul pas in ati da seama ce inseamna religia, propun sa se mai introduca pe langa alte materii care ajuta elevii foarte mult studiiul rugaciuniilor, examinarea bibliei, sa transform scoala in biserica, am cam exagerat, ma irita aceste lucruri.

Din cate am inteles 90% din elevi vor participa la ora de religie, din care destul de multi au facut asta pentru medie, cum probabil faceam si eu, chiar ii penibil sa existe note la religie, penibil.