| anonim_4396 a întrebat:

De unde stiti ca este doar UN creator? Daca sunt mai multi? Nu vreau citate din biblie sau referiri la cartea respectiva. Vreau dovezi concrete din partea vostra care sa sustina ca este vorba doar de UN creator nu de mai multi.

23 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

De unde stiti ca este doar un Gaia?

| shadovv a răspuns:

Asa e! Nu e un creator, de fapt e un creator dar sunt trei: Sfanta Treime.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

"de fapt e un creator dar sunt trei"... te hotarasti?
1 - Fie sunt 3 gen mama, tata si copilul care impreuna formeaza o familie (treimea)
2 - Fie este acelasi personaj care se crede 3.

Daca alegi varianta 1, atunci nu ai o religie monoteista. Daca o alegi pe a 2-a, apar foarte multe probleme si semne de intrebare in religia ta.
Totusi, intrebarea mea nu s-a referit doar la zeul tau ci la mai multi si diferiti iar zeul tau este doar o mica rotita in "marea schema" sau "grand design". Ca sa intelegi mai bine, ce dovezi ai ca in loc de zeul tau (sau zeii tai daca accepti varianta asta si recunosti ca ai o religie politeista) la creatie nu au participat 23 de alti zei iar al tau nu este "za big dog", el este un simplu "muncitor"? Dupa cum am zis mai sus, biblia nu este o dovada. Ai alte dovezi concrete? Da sau Nu? Daca Da, prezinta-le.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu pot demonstra nimic. Nu pot nici macar sa demonstrez ca nu pot demonstra nimic.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Ok. Legat de cele 2 variante, tu pe care o accepti? Monoteismul sau Politeismul?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Monoteismul dar e putin mai complicat. Adica Filozofia bizantina sa luptat 6-7 secole cu teoretizarea Sfintei Treimi si eliminarea ereziilor dar la cate secte exista acum... cu asta nu prea au reusit.

| OOOLEOOO a răspuns:

Crestini Cred fara sa stie.

| RAY a răspuns:

Sa inteleg ca nu ai ce face, ps profil -blog

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Acum am ce face... mananc ciorba de salata de padure. happy

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fain, esti in padure te rogi?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Is acasa. Ultima data cand m-am rugat a fost la 11 ani, nu vad ce legatura are padurea cu rugatul dar trecem peste. Cat despre salata, daca tot am mancare gratis langa mine, trebuie sa profit nu? Din salata mai am inca pentru 3 ciorbe.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu e in padure in perioada asta poate te aude, referitor la intrebare chiar crestinismul e compus din 3 zeii catedoata diferiti

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Dumnezeu e in padure"... deci el era tipul constipat din tufis
"crestinismul e compus din 3 zei"... depinde cu ce crestini vorbesti si din ce ramura fac ei parte. Unii spun ca este unul, altii spun ca sunt 3.

| WhatheWow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma inviti si pe mine la una?; fara nici un gram de ironie! macar asa ..virtual.

| AndraRox a răspuns:

Dar tu de unde stii ca ai doar doi parinti?

| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Nu inteleg raspunsul tau. Asta e dovada ta pentru ce? Din ce ai zis tu aici rezulta ca sunt mai multi zei nu doar unul. Totusi, nu e o dovada suficient de buna. Ai alta mai plauzibila?

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa iti arat cum vad eu intrebarea ta. Nu e nimic complicat. Ai spus ca nu vrei citate din Biblie. Asta inseamna ca esti informat din carti bisericesti cu privire la existenta UNUI creator. Deci as vrea, daca se poate, sa imi raspunzi la intrebare.

| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Nu iti inteleg intrebarea. Incearca sa explici ce ai vrut sa zici. Totusi, inainte sa-mi explici intrebarea ta si sa-ti raspund, da-mi tu un raspuns la a mea daca ai dovezi concrete.
"Ai spus ca nu vrei citate din biblie"... nu vreau citate din cartea respectiva pentru ca ea nu constituie o dovada.

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta si incerc sa spun. Orice as spune, m-as lega tot de lucruri bisericesti, care tin in mare parte de cartea aceea numita Biblie.Nu consideri aceasta carte o dovada, asa ca probabil nu o sa intelegi niciodata de ce credem noi, crestini ca exista doar un creator. Nu sunt lucruri asa de grele incat nu le poti intlege, ideea e ca nu vrei sa le intelegi asa cum iti sunt date.

| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

Sa demonstrezi existenta lui dumnezeu folosind biblia e ca si cum ai incerca sa demonstrezi existenta lui Batman folosind benzile desenate. Alte dovezi exceptand cartea respectiva ai? Daca un copil intreaba un profesor de ce 2+2=4, profesorul nu zice "pai scrie in cartea asta" si atat. El poate sa ofere dovezi concrete. Tu poti sa oferi asemenea dovezi? Daca te intreb "unde e zeul tau", raspunsul "nu putem sa-l vedem" nu e satisfacator pentru mine. Daca ar fi sa ne intalnim si eu ti-as spune "am 2 mingi de tenis in ghiozdan", daca eu chiar le am pot sa-ti dovedesc existenta lor fara probleme. Daca ti-as spune "am 2 mingi de tenis invizibile" mai mult ca sigur nu m-ai crede si ai considera ca sunt nebun. Deci... presupunand ca exista zeu/zei, ai dovezi concrete ca exista doar UN creator si nu mai multi? Da sau Nu?

| AndraRox a răspuns (pentru anonim_4396):

Ateismul înseamnă negarea existenței lui Dumnezeu, ceea ce implică și respingerea comenzilor Lui, a reflectării religioase și a seriozității, și a crede că oamenii sunt independenți de Dumnezeu. Asemenea concepte neagă ideea de păcat, iar oamenii își imaginează că pot trăi așa cum doresc. Ateismul se răspândește din cauza lipsei educației, tinerii sunt neglijați, iar școlile apără ateismul. De fapt, ateismul nu se bazează pe raționament și nici nu este sprijinit de intuiție și experiență umană. Deci, cu atât mai puțin se bazează pe adevăruri "științifice". Ateismul nu este decât o stare, uneori de leneveală care se transformă în una activă, de rebeliune. Manifestările numeroase ale lui Dumnezeu înafara sferei noastre atestă că există doar Un Creator, Un Guvernant ce administrează totul, direcționează și susține Universul. Putem privi toate acestea ca pe o scrisoare sau o carte venită de la Dumnezeu pentru a ne face să reflectăm asupra Atributelor Sale divine. Aceste Atribute ale Sale pot fi găsite oriunde în Creație. Oricum, unii oameni ce dețin concepte greșite, au putut înțelege și observa aceste semne. Ca rezultat, aceștia au prezentat natura, dar și principiile pe care se bazează și relațiile din ea, într-un anume fel încât mulți oameni (mai ales cei tineri) și-au abandonat adevărata lor credință.
Am inteles acum de ce nu crezi in Dumnezeu, pentru ca esti ateu.Dar nu pot sa inteleg de ce iti pui aceste semne de intrebare.Cu ce te ajuta sa stii ca exista sau nu UN creator. Daca esti politeist, tu iti vezi zeii? Dumnezeu e o forta. magica.`, ma crezi nebuna, nu? Sunt mii de crestini care isi respecta religia si de asemenea respecta si celelalte religii, chiar daca nu le inteleg, dar chiar daca, crezi ca Dumnezeu este o inventie menita sa duca in eroare oamenii? Fac religie la scoala, de ce crezi ca s-a bagat aceasta materie? ca sa ce? sa invatam mai mult? Pana la urma, chiar daca ar fi si 10 creatori, tot nu ai crede. Deci, ce vrei sa arati cu intrebarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru AndraRox):

"Ateismul înseamnă negarea existenței lui dumnezeu"... GRESIT. Nu am citit restul comentariului pentru simplul motiv ca ai plecat de la o idee GRESITA. Ateismul nu inseamna negarea existentei zeului tau si atat. Ateismul inseamna negarea tuturor zeilor nu doar al tau.INAINTE SA COMENTEZI DESPRE CEVA, ASIGURA-TE CA STII DESPRE CE VORBESTI. Am vazut ultima parte din comentariu "Fac religie la scoala, de ce crezi ca s-a bagat aceasta materie?"... pentru INDOCTRINAREA religioasa.
Daca ar fi sa ne intalnim si ti-as spune "am 2 mingi de tenis in ghiozdan" iar ele chiar exista, eu pot sa-ti dovedesc existenta lor fara probleme. Daca ti-as spune "am 2 mingi de tenis invizibile" crezi pur si simplu sau imi ceri dovezi?

Iti mai pun o singura data intrebarea : Ai dovezi concrete care sa ateste existenta zeului tau, Da sau Nu? Daca Da, prezinta-le. Daca Nu, atunci taci.

| MhPnr a răspuns:

Nimeni nu poate demonstra nimic, biserica ascunde, biserica în antichitate şi nu doar, nu lăsa pe nimeni să citească sau să se informeze, pentru că putea afla adevăruri, şi pierdea teren. Pe bune acum, sunt creştină ortodoxă, dar nu mai cred în preoţi, între mine şi Dumnezeu nu trebuie să fie un preot pe post de yahoo messenger, pe lângă că toţi au devenit gay şi au fost atâtea scandaluri, sunt nişte prefăcuţi care umblă pentru bani. Eu cred în toate religiile, sunt mii de oameni la fiecare religie, pe bune acum, nimeni nu a fost sus să ştie cum e, nu am primit fax de la străbunica, poze cu ea şi sfinţii. O-m trăi şi o-m vedea.